Pasaulio lietuvių balsas

2020.09.16 10:09

Australijos lietuvė papasakojo, kodėl šioje šalyje tokios griežtos taisyklės: kai kurios valstijos bus uždarytos iki kitų metų

Karolina Marcinkevičiūtė, LRT.lt2020.09.16 10:09

Panašu, kad jau daugiau nei pusmetį pasaulį varžantis COVID-19 virusas artimiausiu metu nesitrauks. Australijoje, kur šiuo metu jau užfiksuoti 26 739 susirgimai ir 816 mirčių, gyvenanti vadybos studijų dėstytoja ir valdybos narė Murdocho universitete Perte dr. Vita Akstinaitė sako, kad nors valstybiniu mastu vyksta daugybė diskusijų apie tai, kokią neigiamą įtaką uždarytos sienos daro valstybės ekonomikai, kol kas ketinama sienas tiek tarp valstijų, tiek į kitas užsienio šalis laikyti uždarytas.

LRT.lt pašnekovė šiuo metu gyvena Vakarų Australijoje esančiame Perto mieste. Pasak jos, šioje šalies dalyje visos sienos yra uždarytos tiek užsienio šalims, tiek kitoms Australijos valstijoms.

„Dėl šios priežasties nuo karantino pradžios iki šios dienos, rugsėjo 12-os, iš viso turėjome 659 COVID-19 atvejus, iš jų 646 sėkmingai pasveiko. Per paskutines septynias dienas turėjome 4 naujus atvejus – visi šie atvejai yra iš Australijos rezidentų, grįžtančių atgal į Vakarų Australiją iš kitų valstijų ar šalių. Tokie atvejai dažniausiai sugaudomi per 2 savaičių priverstinę izoliaciją. Taigi, situacija Vakarų Australijoje yra labai gera“, – pasakojo Australijos lietuvė.

Pasak jos, Australija laikosi izoliacijos nuo viruso politikos. Australijos ministras pirmininkas skatina valstijas atidaryti sienas iki Kalėdų, tačiau atskiros valstijos šioje šalyje turi sprendimo laisvę, taigi, sienos greičiausiai liks uždarytos iki kitų metų.

Kai kurios tarptautinės oro linijos, pavyzdžiui, „Qantas“, pranešė, kad nevykdys skrydžių į Europą iki 2021 metų liepos mėnesio. „Deja, bet manau, jog kažkokie didesni COVID-19 taisyklių pokyčiai Australijoje įvyks tik kitais metais.

Nors dalis australų pritaria, kad uždarytos sienos leidžia jaustis saugiau, tačiau kita rezidentų dalis kalba, jog tokios griežtos taisyklės tokį ilgą laiką yra žmogaus laisvių apribojimas. Kaip tik su mokslininkėmis iš Lietuvos ir Vokietijos baigėme lyginamąją trijų šalių – Australijos, Vokietijos ir Lietuvos – analizę apie potencialias psichikos sveikatos problemas dėl COVID-19.

Tyrimas parodė, jog, deja, visose trijose šalyse egzistuoja panika bei neužtikrintumas, o didelis negatyvios informacijos kiekis žiniasklaidoje leidžia tokiai nuotaikai dar labiau išplisti“, – kalbėjo dr. V. Akstinaitė.

Paklausta, ar COVID-19 nesugriovė ir asmeninių jos planų, pašnekovė prasitarė, kad gimtinėje paskutinįkart buvo prieš metus. Na, o kadangi į Lietuvą sugrįžta kasmet, šiemet to padaryti nepavyko būtent dėl viruso. „Su tėvais keliavome po Australiją 2019 metų pabaigoje ir labai džiaugiamės, kad spėjome šį šeimos planą įgyvendinti iki pandemijos pradžios, kitaip būtų tekę tai atidėti keleriems metams“, – sako ji.

Jos nuomone, Australijoje šiuo metu taikomos taisyklės yra per griežtos. Nors šiuo metu COVID-19 situacija daugumoje valstijų gerėja, yra daug rizikos, kad atidarius sienas bet kokiu atveju sergamumo statistika ir vėl išaugs.

„Dauguma šalių, tarp jų ir Australija, kuria vakciną, tačiau kiek dar reikės laiko iki saugaus vakcinos naudojimo ir kiek smarkiai virusas gali pakisti tuo metu, yra neaišku. Dėl tiek tarp valstijų, tiek į kitas šalis uždarytų Australijos sienų be galo nukentėjo visas pramonės sektorius.

Pirmą kartą per 30 metų Australija paskelbė pasiekusi ekonomikos recesiją. Tikėtina, jog virusas mūsų dar kurį laiką nepaliks. Taigi, visiems teks išmokti su juo sugyventi, laikantis įvairių saugumo ir prevencijos priemonių“, – svarstė lietuvė.

Populiariausi