Pasaulio lietuvių balsas

2020.07.13 10:35

Senoji lietuvių emigrantų karta Danijoje rado ramybę ir kūrė tikrą mažąją Lietuvą

LRT TELEVIZIJOS laida „Lietuvos kolumbai“, LRT.lt2020.07.13 10:35

Leidiniai apie pokario pabėgėlius, straipsniai pokario spaudoje ir pranešimai konferencijose. Būtent tokiu būdu mus pasiekė istorijos apie karo pabėgėlius Danijoje. Vieną tokių istorijų buvo rodoma ir laidoje „Lietuvos kolumbai“. Čia pasakojama apie Kopenhagoje gyvenančią Livija Klans Kovalevskis.  

Danijos lietuvė vietos gyventojams ir dabar dažnai pasakoja savo istoriją ir apie Lietuvą, todėl namuose tvarkingai laiko visą archyvą dokumentų.

Moteris pasakojo, kad yra gimusi Biržuose. Ji – tikra lietuvė ir tik jos tėtis kilęs iš Latvijos, nors dar kai buvo mažas, jo tėvai persikėlė į Lietuvą.

„Lietuviškai aš galvoju, o sapnuoju latvių kalba. Ne daniškai (šypsosi)“, – apie savo kilmę ir gimtąją kalbą pasakojo L. Klans Kovalevskis.

Ji – viena iš kelių tūkstančių Danijoje po Antrojo pasaulinio karo likusių lietuvių. Kelionė iš Biržų į tuomet dar nežinomą, bet saugią šalį mūsų tautiečiams, kurie bėgo nuo karo siaubo, prasidėjo 1944-ųjų pavasarį.

„Mes buvome nuvykę į Prūsiją ir apie pusmetį ten gyvenome. Rusai artėjo ir mes vėl bėgome į Kopenhagą <...>“, – pasakojo Danijos lietuvė.

Ji vis dar išsaugojo tėvo įsigytą Danijos žemėlapį, kuris tuo metu labai privertė, nes šeimai teko klajoti po visą šalį.

Pasak laidos herojės, iš pradžių kartu su jais buvo kur kas daugiau – apie 350 lietuvių. Visi jie buvo apgyvendinti nameliuose iš medžio Tistedo mieste, kur įsikūrė visa lietuvių kolonija.

Lietuvių kolonijoje tuo metu virė tikras gyvenimas, buvo organizuojamos rankdarbių parodos, kurios tapo būdu ir uždirbti. Neilgai trukus susibūrė ir lietuvių teatras. Atidaryta lietuvių mokykla neturėjo knygų, todėl jas gamino pati mokytoja.

Nors buvo tikras sunkmetis, lietuviai buvo darbštūs ir stengėsi įsitvirtinti, todėl greitai atrasdavo, kuo galėtų užsiimti ir ką dirbti.

Iš lauko akmenų karo emigrantai surinko Vytį ir pastatė kryžių, tačiau apie 1950 metus Tistedo barakai liko tušti, o čia gyvenę lietuviai išsibarstė po pasaulį. Kai kurie suklaidinti propagandistų grįžo į Lietuvą, tačiau L. Klans Kovalevskis pasakojo apie juos vėliau nieko nebegirdėjusi.

Danijoje gyvenanti moteris toliau puoselėja lietuvių kultūrą ir atstovaudama bendruomenei mielai savo praeitimi bei žiniomis apie gimtinę dalijasi su visais.

Plačiau – laidos „Lietuvos kolumbai“ įraše.

Dokumentinė istorinė laida „Lietuvos kolumbai“. Danija