Pasaulio lietuvių balsas

2020.05.20 08:23

Pandemijos metu sustiprėjusios lietuvių bendruomenės užsienyje: tai didžiulė solidarumo banga

LRT RADIJAS, LRT.lt2020.05.20 08:23

Vyriausybė trečiadienį ketina ieškoti galimybių atnaujinti skrydžius tarp Vilniaus ir Oslo, kad namo galėtų sugrįžti šimtai Norvegijoje užstrigusių Lietuvos piliečių.

Praėjusią savaitę Lietuvos kelionių organizatorė „Kidy Tour“ negavo Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) leidimo vykdyti skrydžius iš Vilniaus į Oslą, Dubliną, Londoną bei atgal, todėl sekmadienį 823 keleiviai negalėjo grįžti į Lietuvą.

Šimtai lietuvių jau buvo įsigiję bilietus, atsisakę ir nuomos sutarčių, ir darbų.

„Gaila, kad aviakompanija, kuri organizavo šį skrydį, pardavė bilietus negavus visų reikiamų leidimų. Kas mums visiems buvo tikrai naujiena ir tikrai labai neatsakingas poelgis <...> Mums teigė, kad turi leidimus visus“, – LRT RADIJUI sakė Lietuvos ambasadorius Norvegijoje Jonas Paslauskas.

Daugiausia Lietuvos piliečių yra Airijoje, Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje, Norvegijoje. O norinčiųjų grįžti yra daug, kadangi dažnai atvykstama tik sezoniniam darbui.

„Turėčiau pasakyti, kad ambasada kiekvieną dieną gauna dešimtis skambučių, kur teiraujamasi kokios galimybės parvyti į Lietuvą“, – nurodo jis.

Todėl, pasak ambasadoriaus, skrydžių atnaujinimas iš Oslo padėtų tautiečiams: „Papildomas skrydis arba skrydžiai į Lietuvą iš čia tikrai palengvintų situaciją.“

„Dėl pandemijos praradę darbus ir socialinį saugumą bei negaunantys tose valstybėse paramos, kaip pavyzdžiui Islandijoje, dalis lietuvių svarsto galimybę grįžti pastoviam gyvenimui į Lietuvą“, – teigia Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Henke.

„Kai esi Lietuvos pilietis, tai Lietuva ir pasidaro ta vienintelė galimybė kur tęsti savo saugų gyvenimą“, – aiškina ji.

D. Heneke LRT RADIJUI nurodė, kad pandemijos akivaizdoje jaučiamas ypač stiprus bendruomenės susitelkimas.

„Tos valstybėse, Airijoje, Jungtinėje Karalystėje, susitelkė bendruomenė ir ambasados. Ir yra įkurta specialūs savipagalbos tinklapiai žmonėms, lietuvis lietuviui siūlo pagalba.

Jeigu neturi gal kas kur apsistoti ar šiaip įstrigęs, tai yra didžiulė solidarumo banga ir savanorystė. Sveikintina kaip bendruomenė kartu su Užsienio reikalų ministerija, ambasadom, gražiai tose šalyse, Airijoje, Norvegijoje, Jungtinėje Karalystėje, JAV, tvarkosi“, – džiaugėsi Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.