Pasaulio lietuvių balsas

2020.04.28 21:13

Karantinas Briuselyje iš pirmų lūpų: tai tarsi nuolatinis tingus sekmadienis

Euroblogas.lt, Evaldas Labanauskas2020.04.28 21:13

Jau net sunku prisiminti, kada tai prasidėjo. Kaip kažkas pasakė, yra šiandien, vakar ir rytoj – kitų savaitės dienų nėra, visos dienos beveik vienodos – tarsi nuolat pasikartojantis sekmadienis, kurį šiek tiek apkartina (o gal atvirkščiai – praskaidrina) darbas iš namų. Toks gyvenimas jau daugiau nei mėnesį karantino sukaustytame Europos sostine vadinamame Briuselyje.

Tenka net „pasigooglinti“ norint prisiminti, kada Belgijoje buvo įvestos pirmosios karantino priemonės. Regis, tai nutiko iš kovo 13-os į 14-ą. Bet iš tiesų tą naktį sunku pamiršti – miestas siautėjo. Toks atsisveikinimas su barais, restoranais net sukėlė vyriausybės pyktį. Bet ar kitaip galėjo nutikti šalyje, kur barų, restoranų kultūra buvo neatsiejama daugelio gyvenimo dalis? Rytinė kava vietos kavinėje, pietūs – irgi dažniausia kokioje užkandinėje, po darbo – „laimės valanda“ bare, kuri gali išvirsti į siautėjimą iki ryto, arba vakarienė gurmaniškame restorane.

Iki šiol sunku patikėti, kad belgai ėmėsi tokių priemonių – mokyklų uždarymas, darbas iš namų ar ne maisto parduotuvių „užkaltos“ durys tada atrodė įmanoma, bet barai..?! Taip nutiko galbūt net pirmą kartą per 190 metų Belgijos istoriją.

Bet kaip kitaip suvaldyti koronavirusą, kuris net karantino metu nustatomas keliems šimtams žmonių per parą ir skaičiuojama, kad nusinešė apie 6000 gyvybių.

Ar belgai laikosi ribojimų?

Ir taip, ir ne. Vien Briuselyje išrašyta keli tūkstančiai baudų dėl karantino nesilaikymo, o štai vienas 19-metis – tikras rekordininkas, baustas jau 14 kartų už tai. Dar daugiau, Velykų išvakarėse viename rajonų kilo riaušės po to, kai nuo policijos dėl karantino nesilaikymo bėgdamas žuvo jaunuolis − pateko į avariją.

Belgijos gyventojai nėra tokie pavyzdingi, kaip tikriausiai, kokie vokiečiai, kuriems tvarka yra tvarka, bet karantinas tikrai pakeitė jų gyvenimo būdą. Nors miestas nėra visiškai tuščias, tačiau nepanašus į tą, kuris buvo prieš karantiną: daugumą automobilių jau dengia gerokas sluoksnis dulkių, gatvėse ramu: vienintelis triukšmo šaltinis – pro langus sklindanti muzika. Dabar Briuselis atrodo kaip Briuselis vasaros atostogų sezono piko metu tingų sekmadienio rytą: keli vedžiojantys šunį, keli bėgiojantys ar einantys pasivaikščioti.

Prie maisto parduotuvių didesnis sujudimas, tiksliau eilės – žmonių skaičius juose ribojamas, įleidžiama tik po vieną, todėl prie jų susidaro gan ilgos eilės, žmonės stovi tvarkingai, kas pusantro metro vienas nuo kito. Dalis su kaukėmis, dalis – be. Nėra taip, kad ir gatvėje visi nešiotų kaukes – tai vis dar deficitas Briuselyje. Prie daugelio vaistinių įėjimo iškart pranešama: kaukių nėra, dezinfekcinio skysčio nėra. Tiesa, kas ieško, tas randa, bet tada ir sumoka – vienkartinė kaukė vienoje parduotuvėlių – 2,50 euro.

Ar pakilo ir kitos kainos? – gali paklausti tinklaraščio Euroblogas.lt skaitytojai. Galbūt ne, bet dalis prekybos centrų nustojo taikyti akcijas ir nuolaidas, o tai rimtas iššūkis piniginei. Tačiau dabar pasikeitė ir apsipirkimo tradicijos – retas kuris į parduotuvę eina kiekvieną dieną. Stengiamasi apsipirkti ilgesniam laikui ir po to be reikalo viruso negaudyti, eilėse nestovėti. Tiesa, daugelis prekybos centrų taiko apribojimus populiariausių produktų (miltų, ryžių ir pan.) kiekiui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.