Pasaulio lietuvių balsas

2020.04.12 11:26

Šv. Velykos pasaulio lietuvių namuose: nuo senųjų margučių dailinimo tradicijų iki minėjimo internetu

Ugnė Jonaitytė, Karolina Marcinkevičiūtė, LTR.lt2020.04.12 11:26

Po visą pasaulį išsibarstę lietuviai apgailestauja, jog šiemet šv. Velykas yra priversti sutikti kur kas kuklesnėje kompanijoje. COVID-19 ne tik pakeitė jų planus švęsti su visa šeima ir draugais, bet ir pakoregavo šventės scenarijų. Kai kurios bendruomenės dar prieš gražiausią pavasario šventę surengė tradicinių patiekalų gaminimo ar margučių dailinimo pamokas, o kiti ketina pasinaudoti nuotolinio bendravimo programėlėmis ir taip simboliškai prie stalo susėsti su Lietuvoje ar kitose užsienio šalyse esančiais šeimos nariais.

Vaišės – tik lietuviškos

Kaip LRT.lt sakė Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Asanavičiūtė, po visą pasaulį sparčiai plintantis virusas gerokai pakoregavo visų planus ir gyvenimus. Tačiau pašnekovė džiaugėsi, kad su ja kartu bus visi jos vaikai, tad šv. Velykas jie galės sutikti šeimos rate.

„Deja, bet nepavyks apsilankyti bažnyčioje, tačiau pamaldas galima stebėti gyvai internetu. Jau tradicija tapo ir tai, kad šventinį stalą ruošiu pati, todėl važiuosiu į artimiausią lietuvišką parduotuvę nusipirkti produktų. Taip paremsiu lietuvišką verslą Jungtinėje Karalystėje“, – sakė D. Asanavičiūtė.

Nors šiemet per Velykas teks likti namuose, ji čia sakė matanti ir nemažai pozityvių dalykų. Anot jos, tai yra ir proga nurimti, pabūti su artimiausiais žmonėmis, kurie yra šalia. „Galbūt tai padės atrasti ir tikrąją šv. Velykų prasmę“, – pridūrė ji.

Londone gyvenanti Daiva taip pat pasakojo, kad šv. Velykoms ji pasirinks tradicinius lietuviškus patiekalus, o jų gaminimo subtilybių internetu jos mama šeimą pamokė jau prieš keletą dienų.

„Kadangi pirmą kartą patys ruošime vaišių stalą, daug padės tėvai. Su mama bendravome vaizdo skambučiais, kad galėtume tinkamai viską paruošti.

Jau iškeptas citrininis velykinis pyragas, paruošti žuvies patiekalai, sviestiniai sausainiai, kuriuos gaminame nuo mano vaikystės, ir net kartu marginome kiaušinius“, – vardijo moteris.

Rengia ir nuotolinius mokymus

Argentinoje veikiančios lietuvių draugijos „Nemunas“ narys Juanas Ignacio Fourmentas Kalvelis pasakojo, kad šv. Velykas ketina sutikti namuose, čia kartu su namiškiais pasirūpins vaišių stalu ir būtinai vašku margintais margučiais.

„Paprastai švęsdavome lietuvių draugijoje „Nemunas“. Šiemet, žinoma, dėl koronaviruso tai nepavyks, tačiau vis tiek visi palaikome ryšį, bendraujame“, – pasakojo vyras.

Šiuo metu ant jų stalo vis dažniau pasirodo ir Lietuvoje itin populiari kopūstų sriuba, o šiomis dienomis draugijos nariai nuotoliniu būdu rengė margučių dailinimo kursus, kuriuose visus norinčiuosius mokė vašku ir kitomis priemonėmis išdailinti velykinius kiaušinius.

Bendruomenė itin daug bendrauja internetu, o prieš velykinį savaitgalį surengė ir „Protmūšį“. Pasak J. I. F. Kalvelio, koronavirusas pakoregavo visų jų dienotvarkes ir planus, tačiau kartu privertė į situaciją pažiūrėti ir iš kitos pusės, iš naujo atrasti bendravimą su šeima.

Kai kurias tradicijas nukelia

Pasak Ispanijos lietuvių bendruomenės vicepirmininko ir lietuvių bendruomenės Katalonijoje pirmininko Tomo Dinsmono, tradiciškai Ispanijoje daugiau dėmesio sulaukia religinė šventė „Semana Santa“ (liet. Šventoji savaitė), kuri prasideda Verbų sekmadienį ir baigiasi antrąją šv. Velykų dieną.

„Kasmet skirtinguose Ispanijos regionuose organizuojama Kristaus prisikėlimo inscenizacija miesto gatvėse, vyksta procesijos (gyventojai nešasi palmės ar alyvmedžio šakelę), tačiau šiemet dėl susiklosčiusios padėties šventė įgauna kitokią formą – persikelia į tiesioginę transliaciją per televiziją“, – dėsto pašnekovas.

Pasak jo, dažniausiai šioje šalyje gyvenantys lietuviai lieka ištikimi savo tautos tradicijoms ir švenčia šv. Velykas būtent sekmadienį. Žinoma, koronaviruso protrūkis šiemet pakoregavo įprastus bendruomenės narių planus.

„Kasmet Barselonoje vykstantis tradicinis šeimų, jaunimo Atvelykio piknikas nukeliamas į ateitį, kai visi drauge turėsime palankesnes sąlygas žmonių susibūrimams“, – pažymi T. Dinsmonas. Jo teigimu, šįkart tautiečiai liks namuose, margins kiaušinius, gamins ir skanaus lietuviškus patiekalus.

Lietuviškų tradicijų neužmiršta ir Tenerifėje įsikūrę lietuviai. Kaip sako Ispanijos lietuvių bendruomenės ir Tenerifės lietuvių bendruomenės pirmininkė Agneta Vansavičienė, kiekvienais metais gausi kompanija tautiečių šv. Velykų sekmadienį susirinkdavo švęsti kalnuose įrengtuose laisvalaikio parkuose. Čia vykdavo margučių ridenimas, gražiausio margučio rinkimai, lauko žaidimai.

„Tenerifėje gyvenantys tautiečiai šiemet šv. Velykas švęs namuose, tačiau nepamiršdami bendruomenės dvasios, mat organizuoja gražiausio margučio konkursą nuotoliniu būdu. Daugiausia susidomėjimo sulaukusios nuotraukos autorius bus apdovanotas tautiniu prizu“, – teigia pašnekovė.

Šv. Velykos įprastai minimos ir Ispanijoje veikiančiose lituanistinėse mokyklose. Pavyzdžiui, Alikantėje veikianti lituanistinė mokykla „Draugystė“ kviečia mokinius daryti namuose margučių albumus ir juos publikuoti bendruomenės socialiniuose tinkluose. „Ši interaktyvi užduotis įtraukia ir tėvelius bei kitus šeimos narius“, – sako A. Vansavičienė.

Renkasi mėgstamus patiekalus

Turkijoje 4-erius metus gyvenanti Svajūnė Gencė įsitikinusi, kad šios šv. Velykos bus daugiau nei šeimos šventė ir primins tikrąją prasmę. Anot pašnekovės, iš dabartinio laikotarpio reikia pasimokyti džiaugtis ir branginti tai, ką turime.

„Juk atgimimas ir atsinaujinimas yra natūralus gamtos dėsnis, todėl viltis, kad viskas galų gale susitvarkys, šiuo metu yra labai svarbi“, – mintimis dalijasi moteris.

Ji pati sako šv. Velykoms planavusi atvykti į Lietuvą ir šią šventę praleisti su gimtinėje likusiais artimaisiais. Tačiau pabrėžia, kad ir pasilikusi Stambule žada nepamiršti lietuviškų akcentų.

„Būtinai, kaip ir kiekvienais metais, kiaušinius marginsiu vašku. Bus puiki proga to išmokyti mano vyrą Hakaną, jam labai patinka lietuviškos tradicijos. Velykinio stalo puošimui norėjau pasirinkti samanų iš miško ir alyvmedžio šakelių, tačiau jau tris savaites nė kojos nekeliame iš namų, jei karantinas, tai karantinas. Puošiu tuo, ką turiu namie: linine staltiese, vazoninių prieskonių žaluma“,– pasakoja Svajūnė.

Ji žada drauge su namiškiais ridenti margučius. Patikina, kad ši šv. Velykų tradicija nuo vaikystės yra jos mėgstamiausia. O dabar neseniai pati susilaukusi pirmagimio moteris džiaugiasi, kad su šia tradicija ji galės supažindinti ir mažylį. „Tai nuostabus užsiėmimas, ypač jei šeimoje yra vaikų. Teo jau domisi daiktais ir judančiais objektais, todėl bus linksma“, – įsitikinusi lietuvė.

Tiesa, vaišių stalas šiemet, anot Svajūnės, bus kiek kitoks nei visada: „Kadangi šalia nebus nei senelių, nei tėvų, gaminsiu ne visai tradicines vaišes: mėgstamus „Benedikto“ kiaušinius su lašiša, o prie kavos valgysime mano firminį morkų pyragą“, – vardija pašnekovė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.