Pasaulio lietuvių balsas

2020.03.10 09:05

Australijos Perto mieste atidaryta vienintelė lituanistinė mokykla vakarinėje šalies dalyje

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt 2020.03.10 09:05

Vos prieš mėnesį Australijoje, Perto mieste, atidaryta lituanistinė mokykla „Baltų šalelė“. Šiuo metu tai vienintelė tokia mokykla visoje vakarinėje Australijos dalyje.

Kaip pasakoja viena iš mokyklos įkūrėjų bei mokytojų Ingrida Peleckaitė-Radzivanienė, poreikį turėti tokią mokyklą ji pajuto pati. Daugiau nei metus Australijoje gyvenanti lietuvė sako norėjusi rasti savo vaikams erdvę, kurioje jie galėtų bendrauti lietuviškai.

Tačiau lituanistinių mokyklų nei Perte, nei kituose Vakarų Australijos miestuose nebuvo. Su tokia problema susidūrė ir pašnekovės dabartinė kolegė iš lituanistinės mokyklos, todėl jos nusprendė imtis iniciatyvos ir įkurti lituanistinę mokyklą.

„Ir iš bendruomenės narių vis išgirsdavome, kad būtų labai šaunu, jei kas nors imtųsi ir atidarytų lietuvišką mokyklą. Šiuo metu mūsų bendruomenėje daug mokyklinio amžiaus vaikų, todėl idėja pasirodė visai realistiška.

Įvertinusios savo ir bendruomenės poreikius, aš ir kolegė Jūratė Kušeliauskienė pradėjome kurti mokyklos atidarymo planą. Kai pradėjome garsiai apie tai kalbėti, norinčių ir labai motyvuotų tėvų atsirado greitai ir nemažai“, – komentuoja I. Peleckaitė-Radzivanienė.

Jos teigimu, nuo pradinės idėjos iki tol, kol mokykla atvėrė duris, praėjo maždaug pusmetis. Kaip pasakoja pašnekovė, lituanistinė mokykla pavadinta pagal jos dukters darželį, kurį mergaitė iki šeimai paliekant Lietuvą lankė Vilniuje. Pasak I. Peleckaitės-Radzivanienės, su šiuo darželiu ji konsultavosi dėl ugdymo programos.

„Pavadinimas mums labai tiko, nes mes norime savo vaikams pristatyti Lietuvą kaip labai senas ir gilias baltiškas tradicijas turinčią šalį“, – sako lietuvė.

Mokykla įsikūrusi kitos mokyklos patalpose, šiuo metu čia užsiėmimus veda 5 mokytojos, jos dirba tiek su pačiais mažiausiais, mokyklos dar nelankančiais vaikais, tiek su moksleiviais bei suaugusiais. Kol kas mokyklą lanko 20 vaikų ir 11 suaugusiųjų. Užsiėmimai vyksta kiekvieną sekmadienį, išskyrus valstybinių švenčių dienas ar moksleivių atostogas.

Anot pašnekovės, čia mokomasi ne tik lietuvių kalbos, bet ir istorijos geografijos, pasakojama apie lietuviškus papročius, tradicijas, kultūrą: „Norime, kad vaikai ne tik išmoktų kalbėti lietuviškai, bet ir suprastų, kas yra Lietuva, kokia ji, kodėl tokia.

Taip pat siekiame, kad vaikai užmegztų ir palaikytų ryšį su šiandienos Lietuva, kad suprastų, ką reiškia būti lietuviu, ir jau tada patys galėtų apsispręsti, kaip aktyviai jie norės dalyvauti Lietuvos gyvenime.“

I. Peleckaitė-Radzivanienė sako, kad, atidarius mokyklą, užplūdo pilnatvė ir atsakomybės jausmas. Ji tikisi, kad pavyks pateisinti tiek vaikų, tiek tėvų lūkesčius ir gyvuoti ne vienerius metus.

„Atsakingiausias darbas buvo surasti mokytojus, kurie būtų pasiryžę savo laiką, energiją ir žinias atiduoti šiai veiklai. Reikia nepamiršti, kad veikla visiškai savanoriška, joks atlygis už ją nemokamas. Mums pasisekė, kad mūsų bendruomenėje atsirado ne tik norinčių, bet net ir pedagoginį išsilavinimą turinčių žmonių.

Kiekvieną sekmadienį per pamokas išmokstame ką nors naujo, suprantame, ką darome gerai, o kas neveikia. Svarbiausia, kad vaikai ir suaugę matytų šiame darbe prasmę ir su mumis kuo ilgiau liktų“, – mintimis dalijasi pašnekovė.

Kviečiame prisijungti prie „Aš – Lietuvos ambasadorius“ iniciatyvos! Atsisiųskite specialų ženkliuką, nusifotografuokite su juo ir nuotrauką su trumpu aprašymu, koks Lietuvos ambasadorius esate ir kokia jūsų gyvenimo užsienyje istorija, atsiųskite el. paštu lituanica@lrt.lt. Tapkite mūsų pasakojimų apie Lietuvos ambasadorius herojumi! Ženkliuką atsisiųsti galite ČIA.