Norintiems sugrįžti

2021.07.26 12:43

Emigrantai vis dažniau svarsto apie grįžimą į mažesnius Lietuvos miestus, domisi galimybėmis kurti verslus

Daumantas Butkus, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.07.26 12:43

Specialistai pastebi smarkiai išaugusį lietuvių emigrantų susidomėjimą galimybėmis sugrįžti ir įsikurti Lietuvoje. Statistikos departamento duomenimis, pernai į Lietuvą sugrįžo beveik 21 tūkst., šiemet per pusę metų – 11 tūkst. Lietuvos piliečių. Emigrantus konsultuojantys specialistai sako, kad grįžtantieji aktyviai domisi, kokiomis sąlygomis galima įkurti verslą mažesniuose Lietuvos miestuose.


„Pavadinimą sugalvojome „Aš būsiu čia“, nes realiai visi mūsų bendraturčiai yra buvę kur nors užsienyje, keliavę ir gyvenę ten, nusprendę grįžti atgal į Ukmergę po nemažai metų. Visi sakėme, kad mes būsime čia. Ir esam“, – LRT RADIJUI baro pavadinimą paaiškino Kasparas Ramonas, žemės ūkio specialistas, muzikantas ir vandens sporto entuziastas, vadovaujantis Ukmergėje, pagrindinėje miesto gatvėje, veikiančiam barui.

Prireikė aštuonerių metų sunkių darbų Anglijoje, kad vyras suvoktų – jis bus čia, Lietuvoje.

Apie penkerius metus jis praleido dirbdamas viename didžiausių Anglijos ūkių, kuriame auginamos bulvės, salotos ir kita žemės ūkio produkcija, dar trejus metus Kasparas dirbo apželdinimo ir sodų įrengimo srityje Kembridže. „Išmokau savo rankomis statyti, su medžiu dirbti, paskui grįžęs panaudojau tai Lietuvoje“, – sakė pašnekovas.

Statistikos departamento duomenimis, pernai į Lietuvą pirmąkart per visą nepriklausomybės laikotarpį sugrįžo daugiau tautiečių, nei išvyko. Be to, pastebima, jog daugiausia grįžta jauni žmonės.

Pernai atvykusiųjų – 20,8 tūkst., šiemet pirmojo metų pusmečio migracija į Lietuvą yra didesnė negu pernai, atvyko arti 11 tūkst., bet išvykusių nuolatinių Lietuvos gyventojų per tą patį laikotarpį – beveik 19 tūkst.

Vidutinis grįžtančių vyrų amžius – 30 metų, moterų – 29-eri.

Nedideli Lietuvos miestai darosi patrauklesni naujiems sugrįžtančių emigrantų verslams. Migracijos informacijos centro programos „Renkuosi Lietuvą“ koordinatorė Jovita Sandaitė pastebi, kad vis daugiau emigrantų klausia apie galimybes įsikurti mažesniuose Lietuvos miestuose.

„Iš to, kokių dalykų klausiama, panašu, kad vyksta naujas persikėlimo procesas. Mes labai skatiname grįžti ne tik į Vilniaus, Kauno ar Klaipėdos didmiesčius, bet ir į mažesnes vietas, todėl „Renkuosi Lietuvą“ šiuo metu vykdo tokį mažą projektą, kuriame bandome surinkti savivaldybių lygmeniu vykdomas iniciatyvas naujakuriams, kartu ir iš užsienio grįžusiems.

Galiu pasakyti, kad prie to labai dirba ir išsiskiria Panevėžys. Noro iš savivaldybių skatinti grįžimą taip pat yra“, – LRT RADIJUI sakė J. Sandaitė.

Anot pašnekovės, pernai klausimais, susijusiais su grįžimu, domėjosi per 12 tūkst. žmonių, o 2019 m. tokių buvo 8 700. „Tai tikrai jaučiamas didelis pagausėjimas. Ir jau per šių metų 6 mėn. mes sulaukėme virš 6 tūkst. užklausų“, – komentavo pašnekovė.

Visas reportažas – LRT RADIJO laidos „Ryto garsai“ įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.