Norintiems sugrįžti

2021.07.05 19:08

Į paveiktų šalių sąrašą vėl įtrauktos visos valstybės: ką reikia žinoti atvykstantiesiems į Lietuvą

LRT TELEVIZIJOS žinios, LRT.lt2021.07.05 19:08

Pasaulyje sparčiai plintant koronaviruso delta atmainai, į paveiktų šalių sąrašą vėl grąžinamos visos valstybės. Nuo šiandien, pirmadienio, atvykus iš žaliosios zonos šalių vėl reikės testuotis.

Keliaujantiesiems iš geltonosios zonos testą reikės daryti ir prieš kelionę, ir atvykus į Lietuvą. Anksčiau atvykus iš Brazilijos, Indijos ir Pietų Afrikos Respublikos buvo taikomos sustiprintos užkrečiamųjų ligų kontrolės priemonės. Nuo šiol jos, kaip ir visos trečiosios šalys, priskiriamos pilkajai zonai.

Žinios. Tėvo Sausio 13-ąją netekęs Robertas Povilaitis paskelbė kelsiąs civilinį ieškinį Gorbačiovui

Jurgita Pakalniškienė, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovė, LRT TELEVIZIJOS žinioms aiškino, kada ir kokios išimtys galioja.

„Jeigu žmogus yra visiškai paskiepytas ir praėjo 14 dienų nuo paskutinės dozės arba žmogus persirgo ir nepraėjo daugiau negu 180 dienų nuo diagnozės patvirtinimo PGR testu, jam yra taikomos išimtys, t. y. grįžtant į Lietuvą iš užsienio šalių nereikia nei atlikti testo prieš kelionę, nei atvykus į Lietuvą izoliuotis. Tai galioja atvykus tiek iš žaliųjų šalių, tiek iš geltonųjų ar iš raudonųjų ar pilkųjų šalių zonos. Šitoms grupėms yra taikomos išimtys. Jeigu asmuo nėra persirgęs arba nėra visiškai vakcinuotas, reikalavimai priklauso nuo to, iš kokios šalių grupės žmogus atvyksta.“

Kaip dėsto J. Pakalniškienė, atvykstant iš raudonų arba pilkų šalių, kurioms priskiriamos visos trečiosios šalys, nepaskiepyti ir nepersirgę keliautojai turi atsivežti testą ir izoliuotis 10 dienų. Yra galimybė izoliaciją susitrumpinti ne anskčiau kaip 7 dieną pasidarius PGR tyrimą.

„Jeigu atvykstama iš geltonos zonos šalių, tuomet išlieka tas pats reikalavimas nepasiskiepijusiems ar neperesirgusiems atlikti testą iki kelionės, taip pat atillti pakartotinį testą 3–5 atvykimo dieną“, – aiškino SAM atstovė.

Nors visiškai paskiepyti keliauja paprasčiau, Lietuvoje skiepijimo apimtys mažėja. Vilniaus meras Remigijus Šimašius sako, siekiant skiepuss dar labiau priartinti prie žmogaus, nuo šiandien Lukiškių aikštėje atidarytas vakcinavimo centras. Kol kas eilių nėra, per valandą atėjo vienas kitas vilnietis.

„Žmonės dažnai eina pro šitą vietą, jie irgi gali pakeliui užsukti. Pajėgumai čia yra, aišku, daug mažesni negu „Litexpo“. Reikėtų – juos padidintume iš karto“, – sakė R. Šimašius.

Šiuo metu Lietuvoje visiškai paskiepyti 38 procentai gyventojų.

Kelionių agentūros planų keisti neskuba

Europos oro uostai vasarą pilnėja. Atostogų metas, tai kelionių laikas. Maljorkos oro uostas jau primena laikotarpį prieš pandemiją. Maljorka, kitaip nei likusi Ispanija, yra ne raudonojoje, o geltonojoje zonoje. Vadinasi, ji keliautojams pasiekiama paprasčiau. O štai jau parskridusiems, pavyzdžiui, iš Tenerifės, Kipro ar Prancūzijos, nuo šiandien – nauji reikalavimai. Šios šalys raudonojoje arba pilkojoje zonose.

Dėl šiandien įsigaliojusių reikalavimų kelionių agentūros kol kas planų nekeičia, – teigia turizmo asociacijos vadovė Milda Plepytė-Rainienė. Reikalavimai nėra naujiena turistams, panašūs buvo ir anksčiau.

„Visi pasiūlymai yra orientuojami į tuos vyraujančius reikalavimus. Pavyzdžiui, tikrai, praėjusiais metais labai didelius srautus keliaujančių sudarė Kipras. Šiais metais mes matome, kad Kipro situacija yra šiek tiek kitokia ir aš turėčiau tokią rekomendaciją ar pasiūlymą keliautojams – nepaisant to, kad keliaujama per agentūrą ar kelionių organizatorių, visvien ir patiems stebėti, kokie yra reikalavimai“, – kalbėjo turizmo asociacijos vadovė.

Iš vasarą lietuvos turistų pamėgtų šalių, žaliojoje zonoje yra Italija, Kretos, Korfu, Zakinto salos. Pati Graikija – geltonojoje zonoje.

Persirgus užteks vienos skiepo dozės

Pirmadienį taip pat paskelbta, kad gyventojams, kuriems COVID-19 buvo diagnozuota PGR testu, pakaks vienos „Pfizer“, „Modernos“ arba „AstraZenecos“ skiepo dozės. Ją gavę žmonės bus laikomi visiškai pasiskiepijusiais ir galės gauti galimybių pasą bei Europos Sąjungos skaitmeninį COVID pažymėjimą.

Jei liga patvirtinta ne PGR, o greituoju antigenų testu, norint gauti žaliąjį pasą, teks skiepytis įprastai: visomis patvirtintomis vakcinomis du kartus arba viena „Johnson & Johnson“ skiepo doze. Tačiau galimybių pasas tokiais atvejais bus išduodamas jau po pirmosios.

Persirgusiems gyventojams rekomenduojama skiepytis praėjus 180 dienų po ligos nustatymo, bet, norint išlaikyti nenutrūkstamą žaliojo paso galiojimą, skiepytis leidžiama ir po 150 dienų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.