Norintiems sugrįžti

2021.06.09 15:15

Vyriausybė siūlo šalinti kliūtis mokant šalpos pensijas iš užsienio atvykusiems ir į Lietuvą perkeltiems asmenims

BNS2021.06.09 15:15

Vyriausybė siūlo sudaryti sąlygas asmeniui gauti šalpos išmoką tuomet, kai iš užsienio valstybių neįmanoma gauti duomenų apie jose asmeniui mokamas pensijas ir išmokas. Ministrų kabinetas tokiai iniciatyvai pritarė trečiadienio posėdyje.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) teigia, kad įstatymo pakeitimai suteiktų galimybę iš kitų valstybių atvykusiems ir prieglobstį Lietuvoje gavusiems asmenims, taip pat perkeltiems lietuvių kilmės asmenims, gauti šalpos senatvės pensiją, šalpos neįgalumo pensiją, šalpos našlaičių pensiją ar šalpos kompensaciją.

Ministerija pažymi, jog Lietuvos įstaigos susiduria su situacijomis, kai negali paskirti šalpos išmokų dėl to, kad iš užsienio valstybių institucijų neįmanoma gauti informacijos, nes tam tikros valstybės nėra, pavyzdžiui, prisijungusios prie tarptautinių konvencijų.

Informacijos nepavyksta gauti ir dėl nuo asmenų nepriklausančių aplinkybių, tarkime, sudėtingos politinės ar ekonominės padėties tam tikrose užsienio valstybėse (Venesueloje, Sirijoje ir kitur).

„Iš viso Venesueloje gyvena apie 1000 Lietuvos piliečių ir lietuvių kilmės asmenų. Tarp jų yra ir pensinio amžiaus, ir neįgalių asmenų, kuriems atvykus į Lietuvą negalės būti skiriamos šalpos išmokos, nes kyla problemų gauti informaciją apie jiems Venesueloje paskirtas ir mokamas išmokas“, – rašoma Vyriausybės kanceliarijos pažymoje.

Šiuo metu į Lietuvą iš krizėje esančios Venesuelos yra perkelti 28 lietuvių kilmės asmenys. Lietuvos ambasada Madride bendrauja su daugiau kaip 80 asmenų, kurie turi perkeliamojo asmens statusą ir siekia persikelti iš Venesuelos į Lietuvą. Dar tiek pat asmenų teiraujasi apie tokio statuso gavimo galimybes ir svarsto teikti prašymus.

Pakeitimais būtų nustatoma, kad šalpos išmokas mokanti įstaiga, nustačiusi, jog iš užsienio institucijų negalima gauti reikiamos informacijos, per 10 darbo dienų priima sprendimą dėl šalpos išmokos skyrimo ar mokėjimo atnaujinimo (pratęsimo), nereikalaudama pateikti duomenų apie užsienio valstybių pensijas ir pensijų išmokas.

Planuojama, kad įstatymo pakeitimai įsigaliotų nuo šių metų liepos.

Dabar šalpos neįgalumo ir šalpos senatvės pensijos skiriamos asmenims, neturintiems teisės gauti didesnių arba tokio pat dydžio socialinio draudimo pensijų, valstybinių pensijų ir išmokų, pensijų kaupimo išmokų, užsienio valstybių pensijų ir kitų periodinių pensinio pobūdžio išmokų.

Šalpos išmokos mokamos iš valstybės biudžeto lėšų. Šalpos pensijos bazė – 143 eurai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.