Norintiems sugrįžti

2021.02.12 19:23

Iki pensijos Anglijoje trūksta 3 metų, tačiau neteko darbo: specialistė patarė, kaip gauti britišką pensiją

LRT.lt2021.02.12 19:23

Skaitytoja Rasa nuo 2012-ųjų metų gyveno Jungtinėje Karalystėje. Čia ji planavo gyventi, kol sukaks 66-eri ir galės išeiti į pensiją. Tačiau prasidėjus pandemijai emigrantė prarado darbą, o naujo paieškos – bevaisės. Specialistė patarė, kaip geriausia elgtis tokioje situacijoje ir norint gauti pensiją JK.

„Netekau savo darbo visu etatu ir nepavyksta rasti kito, o ir sveikata sušlubavo. Dabar man 63-eji ir norėčiau sumokėti trūkstamas įmokas bei grįžti į Lietuvą.

Norėčiau sužinoti, ar turiu tai padaryti dar būdama JK, ar galima trūkstamas įmokas pensijai gauti sumokėti grįžus į Lietuvą, kai iki pensinio amžiaus liko treji metai“, – klausė Rasa.

Šią skaitytojos aprašytą situaciją pateikėme finansinių paslaugų įmonės „Tax Spot Group“ finansų direktorei Valentinai White, specialistė patvirtino, kad tikrai, siekiant gauti minimalią pensiją JK, galima mokėti nacionalinio draudimo įmokas savarankiškai.

„Šis mokestis vadinamas „NI Class 3“ (National Insurance; liet. nacionalinis draudimas). Galite susisiekti tiesiogiai su HMRC nr. 03002003300 ir užsisakyti „NI Contribution“ išklotinę iš Anglijos mokesčių inspekcijos (HMRC). Šis laiškas atsiunčiamas per dvi savaites į JK adresą ir per 4–6 savaites į Lietuvos adresą.

Gavusi tokį laišką matytumėte, kiek laiko išdirbote JK, kiek sumokėjote mokesčių pensijai gauti, ar trūksta mokėtinų mokesčių pensijai gauti, kokios mokesčių sumos trūksta, kad valstybė mokėtų minimalią ar visą pensiją, ir kaip, kur ir kiek sumokėti trūkstamų mokesčių“, – komentavo specialistė.

V. White taip pat pažymėjo, kad atsidūręs tokioje situacijoje žmogus turėtų asmeniškai sutarti su vietos mokesčių inspekcija, kad būtent jo atveju būtų leista savarankiškai mokėti minėtas įmokas.

Sutvarkyti šį klausimą paprasčiau bus neišvykus iš šalies. Kaip galite susimokėti šį mokestį, rasite ČIA.

Svarstote grįžti į Lietuvą, tačiau turite klausimų? Siųskite juos el. paštu lituanica@lrt.lt. Mūsų pakalbintų įvairių sričių ekspertų patarimus rasite „Lituanicoje“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt