Norintiems sugrįžti

2020.07.13 20:08

Pensija priklausys JK, bet gyvens jau Lietuvoje: specialistas paaiškino išmokos skyrimo tvarką grįžus iš užsienio

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt2020.07.13 20:08

Jungtinėje Karalystėje gyvenantis Artūras į „Lituanicą“ kreipėsi su klausimu dėl mamos pensijos. Kaip pasakoja skaitytojas, šiais metais ji ruošiasi grįžti gyventi į Lietuvą, kur jau nuo pernai gauna lietuvišką pensiją, tačiau kyla klausimų dėl pensijos Jungtinėje Karalystėje (JK).

„JK ji dirbo 10 m., taigi po 2 m. pasieks angliškos pensijos amžių su minimaliu 10 m. stažu. Kai ji bus Lietuvoje, ta pensija bus automatiškai mokama prie lietuviškos, ar mamai po 2 m. dėl pensijos reikia kreiptis į JK? Kaip vyksta visa procedūra?“, – domisi skaitytojas.

Teisinių ir finansinių paslaugų įmonės „IB Service“ vadovas Deividas Stankevičius atkreipia dėmesį, jog asmeniui valstybinė pensija JK priklauso tuo atveju, jei jis yra sukaupęs minimalų 10 m. darbo stažą ir mokėjo socialinio draudimo įmokas. Ar sulaukėte pensinio amžiaus, specialistas siūlo pasitikrinti specialiame puslapyje.

D. Stankevičius pažymi, jog pensija iš JK nebus mokama automatiškai, pensinio amžiaus sulaukusiam asmeniui reikia pateikti paraišką. Tiesa, įprastai likus maždaug 4 mėn. iki pensinio amžiaus JK pensijų skyrimo departamentas informuoja apie tokią galimybę.

„Paraišką teikiant nepasibaigus „Brexito“ pereinamajam laikotarpiui (numatoma 2020 m. gruodžio 31 d.) dėl pensijos gavimo turėtumėte kreiptis per įstaigą tos šalies, kurioje gyvenate.

Pateikus JK valstybinės pensijos prašymą toje ES šalyje, kurioje gyvenate, informacija apie Jūsų prašymą bus pateikta JK ir visoms kitoms šalims, kuriose buvote apdraustas“, – nurodo D. Stankevičius.

Jei asmuo nėra dirbęs toje šalyje, kurioje šiuo metu gyvena, specialistas pataria kreiptis tiesiogiai į JK tarptautinę valstybinės pensijos tarnybą.

Tiesa, anot D. Stankevičiaus, kol kas nėra aišku, kaip tvarka gali keistis pasibaigus „Brexito“ pereinamajam laikotarpiui.

„Paraišką teikiant pasibaigus „Brexito“ pereinamajam laikotarpiui, procesas galbūt išliks tas pats, tačiau įtakos gali turėti šiuo metu vykstančios derybos. Šiuo metu gaunantys JK valstybinę pensiją gali pasirinkti, į kurios šalies banką nori ją gauti“, – komentuoja specialistas.

Jis rekomenduoja šalį paliekantiems lietuviams prieš išvykstant pasirūpinti sumokėto socialinio draudimo pažyma, informuoti apie išvykimą ir nurodyti korespondencinį adresą.

Svarstote apie grįžimą į Lietuvą, tačiau turite klausimų? Siųskite juos el. paštu lituanica@lrt.lt. Mūsų pakalbintų įvairių sričių ekspertų patarimus rasite „Lituanicoje“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.