Naujienų srautas

Norintiems sugrįžti2020.05.27 19:19

Statybose užsienyje dirbęs emigrantas per karantiną liko Lietuvoje, tačiau kokios išmokos jam priklauso Jungtinėje Karalystėje?

Jau septynerius metus Jungtinėje Karalystėje gyvenantis LRT.lt rubrikos „Lituanica“ skaitytojas Antanas savo laiške rašė, jog karantinas pakeitė jo planus ir dabar jis įstrigo Lietuvoje. Kadangi situacija Anglijoje išlieka rizikinga, jam iškilo problema, kaip užsidirbti ir iš ko gyventi. 

„Gyvenu Londono priemiestyje ir dirbu statybininku pagal individualią sutartį. Dirbu, galima sakyti, sau. Dar prieš karantiną grįžau į Lietuvą pas giminaičius ir jau dairausi darbų čia, nes panašu, kad Anglijoje greitu metu situacija nepasikeis.

Ar man reikėtų užpildyti kokius nors papildomus dokumentus, kad gaučiau išmokas, ir jei čia karantinas baigiasi anksčiau ir situacija geresnė, ar tuo pat metu galiu pradėti dirbti (daryti remontus) Lietuvoje? Taip daryčiau, kol situacija Jungtinėje Karalystėje susitvarkys. Jei nesusitvarkytų, likčiau Lietuvoje. Tik kyla neaiškumų, ar galiu gauti išmokas ten ir kartu darbuotis po truputėlį čia?“ – klausė jis.

Šį skaitytojo laišką perdavėme „Right Accounts Ltd“ direktorei Rūtai Kisio, ji atkreipė dėmesį, kad pirmiausia svarbu deklaruoti praėjusių ir šių metų (paskutinių mokestinių metų) pajamas.

„Sąlygos gauti išmoką yra kelios. Jis gaus išmoką, jei dirbo laisvai samdomą darbą 2018–2019 metais ir deklaravo pajamas prieš 2020 metus, dirbo šiemet ir praėjusiais metais ir ruošiasi dirbti toliau, tai reiškia, kad planuoja savo verslo tęstinumą. Ši išmoka sudaro 80 proc. paskutinių metų pelno“, – pažymėjo specialistė.

Ji taip pat sakė, kad kreiptis dėl šios išmokos reikėtų internetu prisijungus prie asmeninės mokesčių paskyros (Personal Tax Account) gov.uk puslapyje. Tokias išmokas gaus visi, kurių pajamos sumažėjo dėl pandemijos.

Specialistei pritarė ir finansinių paslaugų įmonės „Tax Spot Group“ finansų direktorė Valentina White.

Ji taip pat sakė, kad vieno mėnesio paramos dydis negali būti didesnis nei 2 500 svarų sterlingų ir tokia parama yra teikiama vienu bankiniu pavedimu už tris mėnesius. Jei Jungtinėje Karalystėje bus pratęstas karantinas, galbūt bus pratęstas ir paramos mokėjimas.

„Taip pat noriu pažymėti, kad ši parama yra numatyta tiems, kurių pelnas yra ne didesnis negu 50 000 svarų sterlingų per metus (bus atsižvelgta į trejus paskutinius metus). Jeigu veiklą vykdote trumpiau nei trejus metus, bus skaičiuojama už tiek laiko, kiek dirbote.

Parama, kurią gausite, bus apmokestinama mokesčiais. Reiškia, ją reikės įtraukti į 2020–2021 metų mokesčių deklaraciją“, – sakė V. White.

Iš pradžių finansų ekspertė patarė įsitikinti, ar tokia parama apskritai jums priklauso. Tam reikės jūsų UTR numerio ir NI numerio. Prisijungti reikės paspaudus nuorodą https://www.tax.service.gov.uk/self–employment-support/enter-unique-taxpayer-reference.

Svarstote apie grįžimą į Lietuvą, tačiau turite klausimų? Siųskite juos el. paštu lituanica@lrt.lt. Mūsų pakalbintų įvairių sričių ekspertų patarimus rasite „Lituanicoje“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą