Norintiems sugrįžti

2020.05.06 20:19

Lietuviui iškilo dilema: kiek laiko reikia praleisti Londone, norint gauti nuolatinio gyventojo statusą?

LRT.lt portalo „Lituanicos“ rubrikos skaitytojas Mantas parašė laišką, kuriame išdėstė savo situaciją ir klausė patarimo. Jau kurį laiką Jungtinėje Karalystėje gyvenantis ir dirbantis vyras turi tos šalies nuolatinio gyventojo statusą, tačiau dėl karantino jis buvo priverstas likti Lietuvoje ir nežino, ar tai nesutrukdys išlaikyti turimas socialines garantijas. 

„Dirbu visu etatu Londone, tačiau laisvai galiu dirbti ir nuotoliniu būdu, ką ir darau sėkmingai dabar Lietuvoje. Norėčiau neprarasti ir toliau savo nuolatinio gyventojo statuso, tačiau dėl karantino Lietuvoje esu nuo vasario pabaigos.

Kiek iš viso dienų turiu praleisti Jungtinėje Karalystėje, jei noriu išlaikyti savo statusą, ir ar karantinas pakeitė kažkokias taisykles, jei ne dėl savo kaltės turėjau likti Lietuvoje?“ – klausė jis.

Mantas taip pat užsiminė, kad jau planuoja sugrįžti gyventi į Lietuvą, todėl šis klausimas jam ypač aktualus.

Skaitytojo klausimus uždavėme dviem finansų specialistėms. „Right Accounts Ltd“ atstovė Rūta Kisio sakė, kad dėl karantino jokių taisyklių pakeitimų nepaskelbta. „Žmogus yra rezidentas, jei gyvena Jungtinėje Karalystėje ne mažiau nei šešis mėnesius per metus. Kitų pakeitimų kol kas nėra“, – sakė LRT.lt pašnekovė.

Kolegei pritarė ir finansinių paslaugų įmonės „Tax Spot Group“ finansų direktorė Valentina White. Ji pažymėjo, kad jei žmogus nėra susitvarkęs visų dokumentų, reikalingų nuolatinio gyventojo statusui, kuris patvirtina, kad yra gautas leidimas gyventi ir dirbti Jungtinėje Karalystėje, gauti, užsienyje galima praleisti ne daugiau nei pusmetį.

„Šis dokumentas Anglijoje vadinamas „Settled Status“. Taigi, jei jau esate jį gavęs, statuso netektumėte tik išvykęs iš Jungtinės Karalystės nepertraukiamus penkerius metus.

Kitas atvejis būtų, jei turite „Pre-Settled Status“ dokumentą (nenuolatinio gyventojo statusą – LRT.lt). Jo netektumėte iš Jungtinės Karalystės išvykęs nepertraukiamus metus“, – sakė specialistė.

Ji taip pat pažymėjo, kad vadinamasis „Settled Status“ dokumentas, liudijantis nuolatinio gyventojo statusą, yra išduodamas šalyje pragyvenus daugiau nei penkerius metus. Norint artimiausiu metu laisvai gyventi ir dirbti Jungtinėje Karalystėje, remiantis šalies įstatymais, visus dokumentus būtina užpildyti iki kitų metų birželio 30 dienos.

Svarstote apie grįžimą į Lietuvą, tačiau turite klausimų? Siųskite juos el. paštu lituanica@lrt.lt. Mūsų pakalbintų įvairių sričių ekspertų patarimus rasite „Lituanicoje“.