Norintiems sugrįžti

2020.05.10 16:07

Emigrantė susidūrė su gyvenimiška situacija: kaip savo darbą iš Airijos perkelti į Lietuvą?

Karolina Marcinkevičiūtė, LRT.lt2020.05.10 16:07

Pradėjusi vykdyti individualią veiklą Airijoje Gabija nemanė, jog po kurio laiko svarstys ir apie grįžimą į Lietuvą. Tačiau dabar jos gyvenimas ir planai pasikeitė, todėl emigrantė ryžosi parašyti laišką LRT.lt rubrikai „Lituanica“ ir pasiteirauti, kaip deklaruoti savo uždarbį ir toliau vykdyti Airijoje pradėtą veiklą. 

„Aš kuriu interjerus ir eksterjerus, konsultuoju gyvenamosios vietos apipavidalinimo, stiliaus klausimais. Pradėjau viską vykdyti dabar, kai gyvenu Airijoje, bet norėčiau tęsti ir Lietuvoje. Ar tai įmanoma ir kaip turėčiau viską deklaruoti kraustydamasi?“ – klausė LRT.lt skaitytoja.

Šį Gabijos klausimą uždavėme finansinių paslaugų įmonės „Tax Spot Group“ finansų direktorei Valentinai White. Ji atkreipė dėmesį, kad aprašyta situacija gali skirtis priklausomai dėl regiono. Atsakymas galioja tik tuo atveju, jeigu Gabija gyvena Šiaurės Airijoje.

„Įmanoma individualią veiklą tęsti ir toliau gyvenant Lietuvoje, jeigu pagrindiniai jūsų klientai bus iš Jungtinės Karalystės. Jei klientai bus Lietuvos gyventojai ir jūs pati gyvensite Lietuvoje, savo pajamas turėtumėte deklaruoti taip pat Lietuvoje.

Išvykstant iš Šiaurės Airijos, būtina pranešti HMRC, kad išvykstate iš šalies ir kad savarankiškai dirbančio asmens (angl. self employed) veiklą nutraukiate. Nenutraukus veiklos, mokesčių deklaracijas vis tiek reikės pateikti kiekvienais metais, nors ir nulis pajamų“, – kalbėjo pašnekovė.

Nepateikus deklaracijos, gresia baudos:

• Pradinė 100 svarų sterlingų bauda praėjus dienai nuo paskutinės nurodytos datos deklaracijai pateikti;

• Kasdienė 10 svarų sterlingų bauda 90 dienų laikotarpiu po 3 mėnesių vėlavimo;

• Papildoma 300 svarų sterlingų bauda arba 5 proc. nuo numatyto mokesčių mokėtojo atskaitomumo (liability to tax). Didesnė iš šių baudų yra mokama po 12 mėnesių vėlavimo.

Tačiau, pasak V. White, visgi yra galimybė išvengti baudų, net jei reikiami dokumentai nebuvo pateikti laiku. Ši išimtis galioja tada, kai asmuo sugeba pateikti pagrįstą paaiškinimą dėl nesugebėjimo laiku įvykdyti savo, kaip mokesčių mokėtojo, atsakomybės.

Specialistė pataria priimti sprendimą prieš išvykstant iš šalies, tai padės išvengti biurokratinių subtilybių.

„Right Accounts Ltd“ direktorė Rūta Kisio taip pat pastebėjo, jog tokioje situacijoje atsidūrusiam žmogui svarbu laiku susitvarkyti dokumentus. Specialistė patarė pajamas deklaruoti Lietuvoje.

„Savarankiškai dirbantis asmuo klientų gali turėti bet kurioje šalyje. Tam kliūčių nėra“, – sakė ji.

Svarstote apie grįžimą į Lietuvą, tačiau turite klausimų? Siųskite juos el. paštu lituanica@lrt.lt. Mūsų pakalbintų įvairių sričių ekspertų patarimus rasite „Lituanicoje“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt