Norintiems sugrįžti

2020.05.07 19:55

Finansų ekspertės pataria, kaip išlaikyti socialines garantijas gyvenant emigracijoje

Karolina Marcinkevičiūtė, LRT.lt2020.05.07 19:55

Į LRT.lt rubriką „Lituanica“ kreipėsi Jungtinėje Karalystėje gyvenanti Gabrielė, ji pasakojo, kad vienerius metus dirba, gyvena ir moka mokesčius Jungtinėje Karalystėje. Mergina domėjosi dvigubu draustumu Lietuvoje ir Jungtinėje Karalystėje. 

„Anksčiau dar septynis mėnesius gyvenau Olandijoje, ten mokiausi ir dirbau. Šiuo metu esu vis dar prisiregistravusi Lietuvoje, nes planavau po studijų sugrįžti.

Dėl pasikeitusių planų nežinau, ar sugrįšiu į Lietuvą gyventi visam laikui artimiausiu metu, ir norėčiau paklausti, kokius dokumentus turėčiau pateikti ar ką turėčiau daryti, kad ateityje nekiltų nemalonumų“, – laiške rašė „Lituanicos“ skaitytoja.

Šį Gabrielės klausimą uždavėme finansinių paslaugų įmonės „Tax Spot Group“ finansų direktorei Valentinai White, ji davė praktišką ir vertingą patarimą.

Anot jos, „Sodra“ Lietuvoje dažnai prašo pateikti mokesčių ar draudimo formas iš Jungtinės Karalystės, todėl iš anksto rekomenduojama pasiruošti galiojančius oficialius dokumentus, patvirtinančius pajamas Jungtinėje Karalystėje:

P60 ir (arba) P45 formas, jeigu dirbote oficialiai pagal sutartį (pagal kontraktą įdarbintas žmogus);

SA302 (Tax Calculation) formą, jei turėjote aktyvią individualią veiklą (dirbantis sau žmogus);

dividendų išrašus, jeigu buvote kompanijos savininkas;

P60 ir (arba) P45 formas, buhalterio pajamų patvirtinimą, jeigu dirbote kaip rangovai (pagal sutartį).

Jai pritarė ir „Right Accounts Ltd“ direktorė Rūta Kisio, kuri pastebėjo, kad darbuotojas turi draustumą tos šalies, kurioje dirba ir moka mokesčius.

Jei Lietuvoje esanti Valstybinė mokesčių inspekcija nuskaičiuotų mokesčius nuo užsienyje dirbančio žmogaus, pateikus darbovietės Jungtinėje Karalystėje dokumentus, priskaičiuota suma turėtų būti anuliuota.

Svarstote apie grįžimą į Lietuvą, tačiau turite klausimų? Siųskite juos el.paštu lituanica@lrt.lt. Mūsų pakalbintų įvairių sričių ekspertų patarimus rasite „Lituanicoje“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.