Norintiems sugrįžti

2020.05.01 09:49

Finansų ekspertės patarimai, kaip sutaupyti mokant mokesčius Jungtinėje Karalystėje: kai ką galite padaryti jau dabar

Dagnė jau dvejus metus su širdies draugu gyvena Jungtinėje Karalystėje, Visbiče, tačiau sako, kad sprendimą emigruoti priėmė žinodami apie jo laikinumą. LRT.lt rubrikai „Lituanica“ laišką parašę skaitytojai pasakojo, kad nori sugrįžti ir savo ateitį kurti Lietuvoje, tačiau porai trūksta kelių atsakymų apie finansų planavimą. Į klausimus atsakyti ir situaciją pakomentuoti mielai sutiko finansų specialistė.

„Nors su draugu palyginti neseniai atsikraustėme į Jungtinę Karalystę, bet jau žinome, kad padirbsime čia dar ketverius metus, susitaupysime pinigų ir grįšime į Lietuvą. Aš dirbu kosmetikos įmonės gamyboje, o draugas toje pačioje įmonėje derina logistiką bei pats vairuoja išvežiojant prekes. Bent 60 proc. savo atlyginimų atidedame ir bandome taupyti nuosaviems namams, pirminiam indėliui. Dirbame legaliai kaip visu etatu įdarbinti darbuotojai“, – laiške rašė pora.

Dagnė klausė, ar įmanoma sutaupyti mokant mokesčius Anglijoje. Kiekvieną mėnesį būstui jiedu išleidžia 1200 svarų sterlingų, o uždirba 6000 svarų sterlingų. Darbe jie yra aprūpinti sveikatos ir kitais reikalingais draudimais, tačiau daugiau norėtų atsidėti savo ateičiai ir buto paskolai.

Šį skaitytojų poros klausimą pateikėme finansinių paslaugų įmonės „Tax Spot Group“ finansų direktorei Valentinai White.

Specialistė šįkart pateikė daugiau pavyzdžių ir planą, kaip daugeliu atvejų galima sutaupyti mokant mokesčius Jungtinėje Karalystėje.

Paaiškinsime, kaip daug pastangų nereikalaujantys paprasti patikrinimai gali padėti pasilikti daugiau savo uždirbamų pinigų ir kaip pasinaudoti mokesčių lengvatomis bei vyriausybinėmis programomis.

1. Patikrinkite savo mokesčių kodą. Jis rodo, kokio dydžio mokesčius HMRC (Anglijos mokesčių inspekcija) nuskaičiuos nuo Jūsų atlyginimo. Mokesčio kodas nurodytas Jūsų algalapyje. Kodo patikrinimą darykite kiekvienais metais arba perėję į kitą darbą, kad būtumėte tikri, jog Jūsų mokestinė situacija nepasikeitė.

Pavyzdžiui, 2019–2020 m. minimali mokesčiais neapmokestinama suma yra 12 500 svarų sterlingų.

Dirbant vieną darbą, mokesčio kodas turi būti 1250L. Toks pats principas taikomas kiekvieniems finansiniams metams.

2. Mokesčių lengvata susituokusiesiems.

Mokesčių lengvata susituokusiesiems gali pasinaudoti poros, kurių vieno partnerio pajamos yra mažesnės už neapmokestinamąsias pajamas. Jeigu esate susituokę arba gyvenate civilinėje sąjungoje, mažiau uždirbantis partneris nepanaudotą neapmokestinamųjų pajamų sumą gali perleisti daugiau uždirbančiam partneriui.

Pvz., 2019–2020 m. galima perleisti iki 1 250 svarų sterlingų ir sutaupyti iki 250 svarų sterlingų. Kad pora galėtų pasinaudoti šia lengvata, daugiau uždirbantis partneris turi mokėti bent 20 proc. mokesčių nuo pajamų. Užpildykite anketą https://www.gov.uk/apply-marriage-allowance ir išsiaiškinkite, ar galite pasinaudoti mokesčių lengvata susituokusiesiems.

3. Susigrąžinkite mokesčių permokas.

Jeigu esate atleisti nuo mokesčių mokėjimo arba jūsų pajamos netikėtai sumažėja, gali būti, kad esate sumokėję daugiau mokesčių, negu turėjote, nes HMRC mano, kad Jūsų pajamos kiekvieną mėnesį yra tokios pačios. Atminkite, kad kai nuo Jūsų nuskaičiuojama per daug mokesčių, tai yra nuskaičiuojami Jūsų asmeniniai pinigai. Mokesčių permoka priklauso jums. Tai yra Jūsų pinigai ir mokesčių inspekcijai nepriklauso.

4. Gaukite transporto abonemento paskolą.

Kai kurie darbdaviai siūlo neapmokestinamą paskolą transporto abonementui įsigyti; tokiu būdu keliaudami galite sutaupyti šimtus svarų sterlingų. Pasiteiraukite darbdavio, ar jis dalyvauja šioje programoje.

5. Vairuokite automobilį, kurio žema išmetamųjų dujų emisija.

Atsiradus galimybei, pasirinkite vairuoti automobilį, kurio žema išmetamųjų dujų emisija. Jiems šiuo metu taikomi mažesni mokesčiai, netaikomas kelių mokestis.

6. Sumažinkite mokesčius, taikomus santaupoms.

Jeigu mokesčius mokate pagal bazinį tarifą, 2019–2020 m. galima uždirbti 1 000 svarų sterlingų neapmokestinamųjų palūkanų už santaupas. Jeigu mokesčius mokate padidintu tarifu, jums taikoma 500 svarų sterlingų neapmokestinama santaupų suma. Mokesčius mokėsite tik už tą santaupų pajamų dalį, kuri viršija nustatytą sumą.

7. Pasinaudokite asmeninės taupomosios sąskaitos (ISA) lengvata.

Bet kas gali pasinaudoti metine savo ISA lengvata. Per 2019–2020 m. į savo taupomąją sąskaitą buvo galima įnešti iki 20 000 svarų sterlingų, jie mokesčiais neapmokestinami.

8. Neapmokestinamos išlaidos.

Nemažai išlaidų, kurių patiriate vykdydami savo veiklą, galima nuskaičiuoti nuo uždirbamo pelno ir taip sumažinti mokėtinus mokesčius. Tai gali būti tokie dalykai kaip degalai, telefono išlaidos arba namų biuro išlaidos. Taip pat turite žinoti, kokios pajamos apskritai nėra apmokestinamos mokesčiais. Informacijos apie tai, kokios pajamos yra neapmokestinamos, ieškokite mūsų straipsnyje https://www.taxspot.lt/blog/mokesciais-neapmokestinamosios-pajamos-uk.html

Svarstote apie grįžimą į Lietuvą, tačiau turite klausimų? Siųskite juos el.paštu lituanica@lrt.lt. Mūsų pakalbintų įvairių sričių ekspertų patarimus rasite „Lituanicoje“.