Norintiems sugrįžti

2020.04.20 20:26

Po septynerių metų emigracijos lietuvė ketina sugrįžti, tačiau kaip įrodyti savo uždarbį?

Karolina Marcinkevičiūtė, LRT.lt2020.04.20 20:26

Airijoje savo ateitį net septynerius metus kūrusi Danguolė šiandien sako, kad jau išvykdama žinojo apie savo emigracijos laikinumą. Dabar moteris planuoja sugrįžti ir į LRT.lt rubriką „Lituanica“ kreipėsi norėdama gauti atsakymus į aktualiausius klausimus, kurie susiję su jos sugrįžimu.

„Dirbu sekretore jau ketverius metus. Iš pradžių darbą susirasti buvo sunku, todėl ir paštą nešiojau, ir padavėja puse etato dirbau, bet viską dariau legaliai ir tai matoma dokumentuose“, – pasakojo ji.

Moteris domėjosi, kaip įmanoma įrodyti savo finansinę padėtį sugrįžus ir ar dėl to neturėtų kilti jokių problemų.

„Kaip įmanoma įrodyti savo finansus Lietuvoje, jei, pavyzdžiui, dirbau vienu metu savarankiškai, o dabar jau ketveri metai, kai dirbu įmonėje. Už mane mokesčius moka darbdavys. Ar reikia tik kelerių metų dokumentų, ar viso laikotarpio, kiek dirbau ir sau, ir kaip darbuotoja įmonėje, už kurią mokesčius moka darbdavys?“ – klausė LRT.lt skaitytoja ir iš anksto dėkojo už atsakymą.

Šį Danguolės klausimą uždavėme finansinių paslaugų įmonės „Tax Spot Group“ finansų direktorei Valentinai White. Specialistė pabrėžė, kad prieš keičiant gyvenamąją vietą svarbu atidžiai surinkti visus savo finansinę padėtį įrodančius dokumentus.

„Paprastai Lietuvoje pajamos įrodomos Valstybinėje mokesčių inspekcijoje pateikiant P60 ir P45 deklaracijos formas. Taip parodomos pajamos, kai dirbama pagal sutartį ar įdarbinama per agentūrą.

P60 forma yra išduodama pasibaigus finansiniams metams (Jungtinėje Karalystėje finansiniai metai kasmet pasibaigia ir prasideda kiti balandį). P45 formą darbdavys išduoda tada, kai asmuo išeina iš darbo arba yra atleidžiamas dar nepasibaigus finansiniams metams“, – kalbėjo specialistė.

Jei Jungtinėje Karalystėje buvo dirbama turint individualios veiklos pažymėjimą, pajamas V. White siūlo įrodyti pateikiant SA302 (angl. Tax Calculation) formą.

Svarstote apie grįžimą į Lietuvą, tačiau turite klausimų? Siųskite juos el.paštu lituanica@lrt.lt. Mūsų pakalbintų įvairių sričių ekspertų patarimus rasite „Lituanicoje“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.