Norintiems sugrįžti

2020.04.16 21:08

Užsienyje ateitį kūrusios moters būstą pasisavino buvęs vyras: advokatė atsakė, kokie galimi situacijos sprendimai

Karolina Marcinkevičiūtė, LRT.lt2020.04.16 21:08

Aštuntus metus Edinburge skaičiuojanti Vanda susidūrė su problema. Laiške portalui LRT.lt ji rašė, kad planuoja grįžti į Lietuvą ir yra tam numačiusi pirminį planą bei sukaupusi šiek tiek santaupų, tačiau nežino, ar galės grįžti į senąjį būstą.

„Planuoju grįžti į Lietuvą, jau turiu santaupų ir galėčiau grįžti bet kada artimiausiu metu, nes Lietuvoje liko ir mano būstas, kurį nupirko tėvai.

Išsiskyrusi išvykau į Angliją ir ten bandžiau pamiršti nuoskaudas, o bute, kuriame kartu ir gyvenome, liko buvęs vyras. Žadėjo pagyventi kurį laiką, kol susiras kitus namus, bet vis tempė gumą ir sakydavo, kad nieko tinkamo šalia neranda, negali išeiti, nes priprato, ten ateina visi jam skirti laiškai“, – atviravo moteris.

Anot jos, buvęs vyras ten gyvena su nauja mylimąja ir jai priklausantį turtą laiko savo nuosavybe. Vanda klausė, ar jis turi teisę taip elgtis ir ką šiuo atveju jai daryti.

Šį klausimą pateikėme advokatų kontoros „Advokatų kontora Velička, Brazaitis ir partneriai „Baltic juris“ teisininkei Evelinai Veličkienei.

„Pagal Vandos nurodytas aplinkybes, turtas jai priklauso asmenine nuosavybės teise. Nuosavybės teisė – tai teisė savo nuožiūra, nepažeidžiant įstatymų ir kitų asmenų teisių ir interesų, valdyti, naudoti nuosavybės teisės objektą ir juo disponuoti“, – situaciją komentavo teisininkė.

Anot profesionalės, savininkas turi teisę išreikalauti savo daiktą iš svetimo neteisėto valdymo. Tad savininkė gali ir turi teisę disponuoti ir naudotis savo turtu. „Esant tokiai situacijai, rekomenduočiau pateikti buvusiam draugui pretenziją su reikalavimu išsikraustyti iki nurodyto termino.

Jeigu buvęs sutuoktinis iki nurodyto termino neišsikels, tokiu atveju Vandai tektų kreiptis į teismą su ieškiniu dėl buvusio sugyventinio priverstinio iškeldinimo iš gyvenamųjų patalpų.

Patirtos išlaidos teisininkams ir kt. bus priteistos iš buvusio draugo, apie tai pretenzijoje reikėtų užsiimti, kad draugas turėtų didesnę paskatą geruoju išspręsti šį konfliktą“, – sakė profesionalė.

Pasak E. Veličkienės, turtas, kuris yra vieno sutuoktinio asmeninė nuosavybė, gali būti teismo pripažintas sutuoktinių bendrąja jungtine nuosavybe, jeigu nustatoma, kad santuokos metu šis turtas buvo iš esmės pagerintas sutuoktinių bendromis lėšomis arba kito sutuoktinio lėšomis ar darbu (kapitalinis remontas, rekonstrukcija, pertvarkymas ir kt.).

„Analogiškai galima kalbėti ir apie sugyventinius, tačiau šiuo atveju buvęs draugas galėtų teisme prašyti pripažinti turtą bendra daline nuosavybe. Tačiau tokiu atveju jis turėtų įrodyti savo indėlį iš savo asmeninių lėšų į turto esminį pagerinimą ir susitarimą, kad jie tarpusavyje buvo sutarę dėl bendros nuosavybės.

Taigi mokesčių mokėjimas jokios reikšmės neturi. Jis juos mokėjo, nes ten gyveno. Jeigu jokio susitarimo tarp šalių nebuvo ir nebuvo esminio turto pagerinimo, Vandos draugo kalbos liks tik kalbomis, ir jam reikėtų išsikelti iš Vandos turto“, – sakė E. Veličkienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.