Istorijos

2021.11.27 15:12

Sunkiai serganti Airijos lietuvė tapo optimizmo pavyzdžiu vietiniams: galiu padaryti daugiau nei stovintieji ant dviejų kojų

LRT PLIUS laida „Širdyje lietuvis“, LRT.lt2021.11.27 15:12

Iš Raseinių kilusi, bet jau 11 metų šiaurinėje Airijos pusėje, nedideliame Kavano mieste, gyvenanti Gabija Žemgulytė tapo vietos bendruomenės įžymybe. Sunkiai sergančią lietuvę miestelio gyventojai vadina pavyzdžiu, kaip reikia mylėti gyvenimą ir vertinti tai, ką turime aplinkui. Gabija kiekvienam sutiktajam stengiasi priminti, koks gražus mus supantis pasaulis.

„Aš turiu stuburo išvaržą, taip pat sergu inkstų nepakankamumu. Tai pentoji stadija, pati paskutinė. Lankau dializę – man valo kraują tris kartus per savaitę“, – pasakojimą pradeda ji.

Sprendimą emigruoti Gabija priėmė ne pati – gyvenimo sunkumų prispausta tam ryžosi jos mama, viena auginusi tris vaikus. Moteris tikėjosi, kad šioje šalyje bus lengviau susirasti gerai apmokamą darbą.

Širdyje lietuvis. Filmą primenanti Balio istorija, kitus įkvepianti Gabija, itališko maisto magija ir „Global Lithuania Leaders“ renginys

„Atvažiavau aš, mano mama ir mano du broliai. Atvažiavom į Airiją pas močiutę. Nes močiutė jau čia gyvena, nepamenu tiksliai, galbūt 20 metų. Tiesiog pagalvojom, kodėl nepabandžius ko nors naujo. Ir persikraustėme į Airiją. Pamenu, kai atvažiavau į Airiją, labai pykau, kodėl mes čia atvažiavom. Tai buvo ne mano sprendimas, galų gale aš buvau vaikas. Tai buvo mamos sprendimas“, – prisimena Gabija.

Airijoje Gabija baigė vidurinę mokyklą, paskui įstojo į koledžą. Vos sulaukusi pilnametystės mergina nusprendė kuo greičiau pradėti savarankišką gyvenimą ir išsikraustė iš mamos namų. Sako, ten jautė per daug kontrolės.

„Man turbūt skaudžiausia ir nemaloniausia, kai visą laiką iš už nugaros žiūri, ką veikiu, su kuo kalbu. <... > Aš noriu būti savarankiška ir daryti savaip. Aš turiu smegenis, jei man atrodo, geriau daryti taip, tai ir darau“, – teigia pašnekovė.

Nors Gabija yra nuolatinė įvairių Airijos medicinos įstaigų pacientė, ji niekada dėl nieko nesiskundžia ir labai nemėgsta guostis.

„Net ir tokioje situacijoje galiu jaustis laiminga. Juk svarbiausia, kad esu gyva“, – sako ji.

Pašnekovė atskleidžia, kad anksčiau turėdavo daug infekcijų, jai skaudėdavo inkstus. Kai pirmą kartą pakvietė į dializes, išgirdo, kad inkstai dirba tik 16 proc.

„Jeigu būčiau nėjusi į dializes, mirtis tikrai būtų pirmoje vietoje. Dializė, kaip sakant, palaiko man gyvybę“, – pasakoja Gabija.

Savo dienas dvidešimt dvejų metų lietuvė skaičiuoja nuo vienos dializės iki kitos. Tomis dienomis, kada atliekama ši gyvybiškai svarbi procedūra, Gabija stengiasi nieko neplanuoti.

„Kai daro dializę, atrodo, kad viskas gerai, bet po dializės būnu pavargusi, atrodo, kad noriu miego. Užtat dializės yra sunku, labai didelis raumenų traukimas. Pavyzdžiui, šiandien ryte labai traukė raumenis. Nieko nepadarysi“, – pasakoja mergina.

Pašnekovė sako esanti gimusi po laiminga žvaigžde, nes dėl jos kraujo dializė trunka vos 2 valandas 15 minučių. Kitiems, pasak jos, užtrunka ir 5 valandas. Šiuo metu Gabija laukia transplantacijos, po jos dializių nebereikėtų.

Gabija sako, kad sunkiausia, jog dėl savo sveikatos niekur negali keliauti, turi būti kuo arčiau namų, nes bet kurią minutę gali būti pakviesta dėl inkstų transplantacijos.

„Jie gali paskambinti kad ir vidury nakties ir pasakyti, kad yra donoras. Ir nesvarbu, ką tu veiki, kur esi“, – pasakoja mergina.

Nors Gabija gauna solidžią airišką neįgalumo pašalpą – maždaug 800 eurų – ir papildomą kompensaciją už nuomojamą būstą, vis tiek stengiasi nesėdėti be veiklos. Neseniai susirado darbą ir tapo vietinių senelių namų aktyvumo koordinatore – rūpinasi senolių užimtumu.

„Aš visą laiką sakau, kad galiu padaryti daugiau negu žmogus, kuris stovi ant dviejų kojų. Aš turiu burną, turiu vežimėlį, turiu rankas. Viską, ko man reikia, aš turiu. Turiu pozityvumą, turiu teigiamą energiją. Kai nebuvo COVID-19, eidavau į klubus“, – optimizmo nestokoja mergina.

Gabija sako, kad nesvarbu, kaip jaučiasi, kasdien stengiasi atrodyti graži ir stilinga. Jaunai lietuvei patinka komplimentai ir gerbėjų laiškai, o jų pastaruoju metu tikrai gausu.

„Gerbėjų turiu. Kai išsikrausčiau iš mamos, galų gale pradėjau pasitikėti savimi. Atrodo, grožis ateina ne iš veido, ne iš figūros, bet būtent iš vidaus. Ateina tas grožis, kai jautiesi gerai būdama savimi, jautiesi gerai dėl to, ką darai, kaip kalbi, su kuo bendrauji, kokie tave žmonės supa. <...> Jeigu tave supa laimingi žmonės, kurie nesikandžioja, tu pasidarai labai laimingas“, – įsitikinusi pašnekovė.

Pozityvumu ir energija Gabija stengiasi užkrėsti visus aplinkinius. Ji juokiasi, kad ligoninėje yra pats laukiamiausias pacientas, mat gydytojai ir seselės jau seniai tapo artimais draugais, su kuriais visada yra apie ką pasišnekėti.

Plačiau – LRT PLIUS laidos „Širdyje lietuvis“ įraše.

Širdyje lietuvis. Filmą primenanti Balio istorija, kitus įkvepianti Gabija, itališko maisto magija ir „Global Lithuania Leaders“ renginys
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt