Istorijos

2021.11.22 12:40

Benamiais Dubline besirūpinanti Živilė gatvėje sutikto lietuvio negali pamiršti iki šiol: jis nenorėjo mūsų pagalbos

LRT PLIUS laida „Širdyje lietuvis“, LRT.lt2021.11.22 12:40

Airijos sostinėje Dubline sudėtingiausias benamių problemas kasdien sprendžia socialinė darbuotoja Živilė Navickaitė. Iš Klaipėdos kilusi moteris savo darbui taip stipriai atsidavusi, kad jau seniai neskaičiuoja darbo valandų ir užsimerkia prieš nuolat kylančias pavojingas situacijas. „O kas kitas, jeigu ne aš“, – savęs klausia Živilė ir vieno po kito imasi benamiams iškilusių klausimų. 

„Dirbu su, kaip sakoma, sunkiais žmonėmis. Kurie gyvena gatvėje, vartoja narkotikus, kurie turi psichinių sutrikimų, negali be pagalbos. Kurie paprasčiausiai neišgyventų be mūsų pagalbos.

(...) Tai mano darbas yra kuo ilgiau išlaikyti juos, kad jie sugebėtų gyventi nepriklausomai. Kiekvienas jų turi savo 1 kambario butą pas mus organizacijoje ir aš turiu padėti jiems viską. Einu ir į teismus, ir į ligoninę, ir pas dantistą – asmeninė padėjėja, žodžiu, visais gyvenimo klausimais. Turiu žinoti labai daug Airijos įstatymų“, – pasakoja Ž. Navickaitė.

Dubline Živilė sprendžia sudėtingas benamių problemas: gatvėje sutikto tautiečio negali pamiršti jau ilgai

Kiekviena lietuvės darbo diena verta filmo ar knygos, ji sako, kad bendraujant su gatvėje atsidūrusiais žmonėmis nuolat norisi griebtis už galvos. Vienų istorijos šokiruoja, kitų graudina. Ir net dirbant šį darbą šešiolika metų suvaldyti savo emocijas Živilei pavyksta ne visada.

Živilė pasakoja, kad Dubline benamiams skiriama itin daug miesto valdžios ir įvairių organizacijų paramos. Ji netgi sako, kad Airijos sostinės vargšai yra vieni iš labiausiai aprūpintų Europoje.

„Čia yra juoda ir balta, kas yra Lietuvoje ir kas yra Airijoje. Mano, kaip lietuvės, netgi būna tos pagalbos per daug ir žmonės tiesiog lieka toje pačioje vietoje. (...) Virš 200 eurų į savaitę jie tikrai gauna. Aišku, jei nė vienos dienos Airijoje nedirbai, tai to negausi, bet 95 proc., kas sėdi gatvėje, gauna paramą: nemokamą gydymą, maisto, drabužių. Gauna ir vietą svečių namuose, kur permiegoti“, – vardija lietuvė.

Akis į akį kasdien bendraudama su benamiais, Živilė stengiasi įsigilinti į kiekvieno gatvėje sutikto žmogaus istoriją, kaip įmanoma labiau išnagrinėja jų biografijas ir bando rasti atsakymą, kodėl jis ar ji atsidūrė tokioje sunkioje situacijoje.

„Dubline 80-ais metais buvo heroino epidemija. Baisi heroino epidemija. Ir mes dirbam dabar su tais klientais, čia yra šitų tėvų vaikai. Jie užaugo tokiose šeimose, kur tėvai vartojo narkotikus. Niekas iš gero gyvenimo gatvėje neatsiranda. Jie visi turi savo istoriją. Būna, kad tėvai mušė“, – sako pašnekovė.

Tarp benamių sutinka ir lietuvių

Tarp tūkstančių Dublino benamių socialinė darbuotoja sutinka ir šiame mieste valkataujančių lietuvių, jų istorijos jai ypač rūpi. Deja, ne visada Živilė gali ką nors padaryti.

„Dabar jų jau truputį sumažėjo, nes žmonės gatvėje miršta, čia jau kasdienybė. (...) Visi žino, kad kalėjimai pilni lietuvių irgi. Labai daug žmonių atvažiavo tiesiog vogti“, – komentuoja Živilė.

Vieno Dublino gatvėse sutikto tautiečio istorija moterį palietė taip stipriai, kad jau keletą metų ji negali pamiršti to žmogaus. „Jis nenorėjo priimti mūsų pagalbos“ , – liūdnai atsidūsta Živilė.

„Jis atvažiavo dirbti, bet tada aš jo nepažinojau. Pažinau, kai jis buvo gatvėje ir gėrė. Mes jį bandėme į tą detoksikacijos centrą uždaryti, netgi jį gaudėme, bet jis bėgo nuo mūsų. Ko tik nebandėme, suteikėme ir gyvenamąją vietą, bet jis tiesiog eidavo atgal ir miegodavo gatvėje. Žmogui neatlaikė sveikata, jis mirė, jam buvo apie 60 metų“, – prisimena pašnekovė.

Nuo narkotikų priklausomų, daug geriančių žmonių reabilitacija – ilgas ir sunkus procesas. Išbristi iš viso to gali tik labai stiprūs žmonės, o tokių, pasak Živilės, yra vienetai. Daugelis atkrenta.

„Labai mažai yra sėkmingų atvejų. Žmogus gydosi, iš gydymo įstaigos išeina ir viskas būna gerai, bet 80 proc. grįžta atgal. Tas pats ir su kalėjimais. Jie tiesiog jau įsisuka į tą ratą ir tai pasidaro kaip gyvenimo būdas“, – komentuoja pašnekovė.

Valkataujančių žmonių vis daugiau

Nors pagalbos Dublino benamiams kiekvienais metais daugėja, situacija gatvėse nė kiek negerėja, atvirkščiai – Živilė sako, kad nuskurdusių ir atsidūrusių duobėje skaičius sparčiai auga.

„Jų vis daugėja ir daugėja, ir čia yra žmonių iš viso pasaulio: Pietų Afrikos, Nigerijos, Lietuvos, Latvijos, Estijos, lenkų tai čia jau kelintos kartos gyvena. Čia jau yra keli benamystės lygiai“, – teigia lietuvė.

Ji neabejoja, kad netrukus Dubline benamių skaičius dar stipriai šaus į viršų, nes šiame mieste darosi vis sunkiau išsilaikyti, net ir darbą turintys žmonės nebeišgali išlaikyti namų.

„Išsinuomoti 2 kambarių butą Dubline kainuoja apie 2000. Ir čia nekalbu apie kažkokį prabangų butą. Labai daug dirbančių žmonių dabar yra benamiai. Jeigu jie ir toliau šitaip kels nuomos kainas, tai čia bus košmaras. Anksčiau visi labai tikėjosi to socialinio būsto, dabar stovi eilėje be galo“, – pasakoja Živilė.

Šešiolika metų socialinės darbuotojos funkcijas atliekanti Živilė savo veikloje mato didžiulę prasmę, todėl sako, kad sunkiai gyvenantiems žmonėms padės tiek, kiek jai pačiai leis sveikata. Nors apie benamius Dubline mažai kas kalba, jie, anot lietuvės, yra neatsiejama Airijos sostinės dalis.

Visas pokalbis – LRT TELEVIZIJOS laidos „Širdyje lietuvis“ įraše.

Dubline Živilė sprendžia sudėtingas benamių problemas: gatvėje sutikto tautiečio negali pamiršti jau ilgai

Psichologinė pagalba

Psichologinės pagalbos tarnyba
Kontaktai
Emocinė parama teikiama jaunimui
Budi savanoriai konsultantai
Kasdien Visą parą
I-VI 18:00 - 22:00
Atsako per 2 darbo dienas
Emocinė parama teikiama vaikams, paaugliams
Budi savanoriai konsultantai, profesionalai
Kasdien Visą parą
I-V 18:00 - 21:00
Atsako per 2-3 darbo dienas
Pagalba teikiama suaugsiems
Pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Atsako per 3 darbo dienas
Pagalba teikiama moterims ir merginoms
Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai (Rusų kalba paaugliams ir jaunimui)
II-VI Kasdien 16-19 val.
Jeigu ieškote skubios psichologinės pagalbos, kviečiame kreiptis į specialistą jo budėjimo laiku. Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius).
Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.
I-V 16:00 - 20:00
VI 12:00 - 16:00
(išskyrus švenčių dienas)
Konsultuoja krizių įveikimo specialistai. Gali atvykti į vietą sutartu metu bei konsultuoti nuotoliniu būdu.
Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.
I-VII 8:00 - 20:00
Psichologinės konsultacijos
Internetu emigrantams Pagalbą teikia profesionalūs psichologai.
Atsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiems
Pagalba teikiama nusižudžiusiųjų artimiesiems. Savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt
Atsako per 2-3 darbo dienas
tuesi.lt interneto svetainė skirta savižudybės krizę išgyvenančiam žmogui
Informacija svetainėje pateikiama glaustai, atsižvelgiant į specifinius kiekvienos tikslinės grupės poreikius. Savižudybės krizę patiriančiam asmeniui suteikiama informacija apie įvairius pagalbos būdus ir jos teikėjus konkrečioje savivaldybėje, ir ko jis gali tikėtis, kreipdamasis pagalbos telefonu, internetu ar susitikęs su specialistu. Norintieji padėti išgyvenantiems savižudybės krizę šioje svetainėje sužinos apie rizikos ženklus, priežastis ir mitus apie savižudybes, ras patarimų, kaip tinkamai suteikti pagalbą. Specialistams pateikiama išsami informacija, kaip elgtis konkrečioje situacijoje. Svetainėje taip pat publikuojamos savižudybės krizę išgyvenusiųjų istorijos. tuesi.lt
Skambučiai visais šiais numeriais yra nemokami. Skambučius apmoka LR Socialinės apsaugos ministerija.
Skubi psichologinė ar psichinė pagalba psichikos sveikatos centre visada suteikiama be eilės
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt