Istorijos

2021.11.13 12:30

Lietuvis Londone įkūrė sporto salę treniruotis savigynos: paskatino susidūrimai su įkaušusiais tautiečiais

LRT PLIUS laida „Širdyje lietuvis“, LRT.lt2021.11.13 12:30

Nuo 2009-ųjų Jungtinės Karalystės sostinėje Londone gyvenantis Mindaugas Mikaliak – ilgą laiką čia dirbo naktinių klubų apsaugininku, kur sako matęs daug purvo ir labai liūdnų situacijų. Būtent dėl to, ką teko matyti ir kokias sudėtingas situacijas spręsti su įkaušusiais klubų lankytojais – Mindaugas nutarė atidaryti salę, kurioje rytų Londone įsikūrę lietuviai galėtų išmokti svarbiausių savigynos pratimų.

„Čionai lietuviai klubuose lietuviškuose tai, nežinau, žvėrys. Dabar truputį apsiramino, nes bijo deportavimo. Pradėjo čia grasinti, kad dėl tų muštynių viskas, deportuoja. Tai apsiramino. Anksčiau kas darydavosi: tik prasideda – ir muštynės, muštynės, muštynės“, – ką teko matyti dirbant klubuose, pasakoja Mindaugas.

Nutaręs atidaryti sporto salę, kurioje galima mokytis savigynos, pašnekovas sako, kad populiariausia tarp ateinančių yra boksas ar kikboksas. Vis dėlto jis pataria verčiau mokytis imtynių, nes būtent šis būdas yra efektyviausias norint apsiginti.

Širdyje lietuvis. Lietuvius sujungęs „Draugystės tiltas“, sporto salė tautiečiams Londone ir sūnui Sabonio vardą davęs Laurynas

Vietos, kurioje kasdien treniruotis ateina dešimtys vyrų ir moterų, Mindaugas neleidžia vadinti tiesiog paprasta sporto sale. Jis sako, kad tai – kur kas daugiau. Su bendraminčiais treneriais jis stengiasi formuoti aktyvių žmonių sporto bendruomenę, o tai – jų antri namai.

„Čia yra kovų mokykla, taip sakant. Čia vyksta džiu-džitsu, imtynės, MMA klasės, kikbokso klasės yra, bokso klasės“, – vardija Mindaugas.

Investuoti daug pinigų į remontus ar nusipirkti jau suremontuotos ir blizgančios sporto salės Mindaugas negalėjo, jis sako, kad viskas – gimė iš didelės meilės sportui ir jo užsispyrimo siekti rezulto.

„Asmeninis klubas atsirado netikėtai. Jo, aš anksčiau sportavau. Tai sportuoji ten, tai ten. Kartą su motociklu gavau traumą, rankai operaciją teko daryt. Po to sugijau ir draugai sako, gal randam kokį kampelį, žinai, atidarom gal...“, – pasakoja lietuvis.

Savo kampelį įkurti draugai norėjo ir dėl to, kad galėtų sportuoti kada nori – įprastai sporto klubai atsidaro apie 7–8 val., o įkūrėjams norėjosi turėti galimybę ateiti pasportuoti anksčiau. Taigi ilgai nelaukęs Mindaugas per pažįstamą surado patalpas.

„Atėjau čionai, čia buvo toks šiukšlynas. Tai aš, sakau, paimsiu, pabandysiu“, – prisimena pašnekovas.

Kai labai nori – viskas įmanoma, sako Mindaugas ir pasakoja, kad viską šioje salėje sukūrė nuo nulio. Apleistas patalpas pavertė sporto entuziastus jungiančia vieta.

„Anksčiau fabrikas čia buvo, čia rūbus tvarkė, ar kažką. Aš patalpą paėmiau, viską grioviau, ringą pasistačiau, viską. Galvojau, dėl savęs, pasportuosiu, o gavosi taip, kad plėčiausi, plėčiausi, po to klases pradėjau daryti“, – pasakoja tautietis.

Mindaugas atskleidžia, kad specialiai nenorėjo iš savo sporto salės sukurti kažko prabangaus ir per daug gražaus. Konsultavęsis su kovų menų profesionalais, padarė viską taip, kad aplinka būtų ne poilsinė, o darbinė.

„Aš pats vaikščiojau į kitus sporto klubus, viskas ten atrodo taip naujoviškai, kažkur kartais bijai kažką paliesti, kad nesulaužytum. <...> Tai čia, kad žmonės truputį atsipalaiduotų“, – sako pašnekovas ir tikina, kad ši aplinka patinka net anglams.

Sportuojančius lietuvius po vienu stogu apjungti norintis Mindaugas neslepia, kad šis klubas jam neatneša pelno ir iš jo jis bent jau kol kas niekaip nepragyventų. Būtent todėl vyras darbuojasi statybose.

„Čia dabar šita salė man yra ne biznis. Yra mano hobis. Aš noriu žmonėms padaryti vietą, kad jie galėtų sportuoti. Mano 8, gal 9, draugai turi mano įėjimo raktus, kodus žino. Aš jiem niekada nedraudžiu, ateina, atsirakina, pasportuoja, išeina. <...> Aišku, visi ateina, susimoka kaip priklauso“, – sako jis.

2200 svarų – tiek Mindaugas kiekvieną mėnesį už nuomą turi sumokėti šių patalpų, esančių tarp lietuvių pamėgtų Stratfordo ir Bektono rajonų, savininkui. Anot jo, kaip Londonui – tai dar ganėtinai maža suma.

„Plius turiu treneriams algas sumokėt. Bendrai 4 treneriai dirba, 2400 išeina. Tai va, apie 5000 svarų turiu atiduot nuomai ir treneriams. Jeigu būtų biznis, tai aš būčiau po 2 mėnesių užsidaręs tą salę“, – tikina jis.

Karantinas, kai sporto salės nedirbo – Mindaugui buvo labai sunkus laikas. Tačiau ir dabar, kai viskas vėl atsivėrė, nepasidarė lengviau. Jis pasakoja, kad daug Londone gyvenančių žmonių iškart išskubėjo pas giminaičius užsienyje arba atostogauti į kitas šalis. Ir tokia situacija greičiausiai tęsis visą rudenį.

Nors draugai ir šios salės lankytojai tautietį vadina vadovu arba savininku, jis savęs aukštinti nemėgsta ir juokiasi, kad čia ne tik vadovauja, bet ir dirba visus purviniausius darbus.

„Kiekvieną dieną nuo 3–4 val., kiekvieną dieną čionai. Reikia ateiti man, susitvarkyti viską, išsiurbti, sutvarkyt, sudėlioti, paruošt treniruotėm klases, viską. Reikia reklamą pačiam daryt, reikia vandens nusipirkt, reikia feisbuke reklamą, ir ten, ir ten, apžiūrėti, ar kas nesuplyšę, ar ko netrūksta“, – savo rutiną atskleidžia Mindaugas.

Plačiau – LRT PLIUS laidos „Širdyje lietuvis“ įraše.

Širdyje lietuvis. Lietuvius sujungęs „Draugystės tiltas“, sporto salė tautiečiams Londone ir sūnui Sabonio vardą davęs Laurynas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt