Istorijos

2021.11.10 18:19

Iš Londono menininkę parviliojo meilė Šilainiams: šį Kauno rajoną garsina socialiniuose tinkluose, sukūrė unikalią erdvę

LRT TELEVIZIJOS laida „(Ne)emigrantai“, LRT.lt2021.11.10 18:19

„Grįžau į Lietuvą dėl Šilainių, nes juos myliu ir noriu populiarinti“, – sako kaunietė menininkė Evelina Šimkutė, Didžiojoje Britanijoje praleidusi 12 metų. 

Dabar Evelina žino, kas jai įdomu, tačiau prieš daug metų atrodė kitaip. Ieškojimai merginą buvo atvedę į Londoną, kur ji siekė menininkės karjeros.

„Gyvenau Anglijoje 12-ka metų. Išvykau 2004-aisiais, baigusi mokyklą. Norėjau studijuoti kažką su menu, bet neaišku, ką. Baigiau mokyklą ir žinojau, kad mane domina kūryba, bet tiksliai nežinojau, ką noriu mokytis. Pasinėriau į ieškojimus užsienyje. Truko ketverius metus, tai išbandžiau viską, kursus nuo teatro, kino gamybos iki medijų. Ir atradau konceptualųjį meną“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „(Ne)emigrantai“ pasakojo Evelina.

Meilė Šilainiams: iš Londono menininkė grįžo tam, kad populiarintų rajoną Kaune

Nuolat grįždama į gimtąjį Kauną mergina ėmė pastebėti, kad Šilainių rajonas jai svarbesnis už laikinais namais tapusį Londoną.

„Mano meno praktika buvo keista. Ji kilo iš Šilainių, kur užaugau. Visada mintimis grįždavau namo, vaikščiodavau po rajoną, fotografuodavau, stebėdavau, kaip šita vieta keičiasi. Man buvo svarbu apie tai kalbėti kūryboje“, – sakė pašnekovė.

Kaskart iš Londono grįždama į Šilainius aplankyti tėvų, menininkė skersai išilgai vaikščiodavo po rajoną, bendraudavo su vietiniais ir sugalvodavo naujų projektų.

„Norėjosi kalbėti, kas mūsų rajonas, kaip jis atrodo, kas čia gyvena. Pradėjau planuoti darbines keliones. Vykau į Centrinį valstybės archyvą, ieškojau medžiagos apie Šilainius. Radau penkias nuotraukas. Mane šokiravo, nes Šilainiams jau tuomet buvo apie 30 metų. Čia gyvena per 50 000 žmonių ir išsaugotos penkios nuotraukos. Žmonės turi savo archyvus, bet nesidalija, padėta stalčiuje. Pirmas impulsas buvo fotografuoti, dalytis fotografija, kviesti žmones atkreipti dėmesį į įdomias, kasdieniškas vietas mūsų rajone“, – savo tikslą aiškino Evelina.

Galiausiai ji suprato, kad gyventi per atstumą nebegali – nusprendė grįžti į Šilainius. Žinojo, kad savo grįžimą paskirs rajonui populiarinti ir bendruomenei kurti.

„Ką tu dirbsi? Kaip išsilaikysi?“ – buvo daug klausimų. Planuoju neįprastus projektus, o kaip žmonės reaguos? Buvau pasiruošusi, kad bus daug negatyvumo. 2016 metų birželio pradžioje susikroviau daiktus ir parvykau. Pusmetį planavusi veiklas, pradėjau. Pradėjau nuo pasivaikščiojimų su kitas žmonėmis po rajoną. Fotografijos parodos, tada pasikviečiau menininkų į rezidencijas, kviečiau atvykti į Šilainius kurti viešose erdvėse“, – sakė sugrįžusi kaunietė.

Pirmuoju Evelinos projektu tapo Šilainių pakraštyje esantis VIII fortas, kurį ji nusprendė prikelti, pritraukti menu besidominčių žmonių.

„Man labai patinka dirbti netradicinėse vietose. Londone teko dirbti ledo šuliny, Britų muziejuje, keistose vietose. Čia – Pirmojo pasaulinio karo objektas. Per dvi savaites sukurtas renginys, kuriame buvo apšviestas fortas, pajungta elektra, grojo muzika, buvo daug spalvų, žmonių, vyko paroda. Ta vieta pasikeitė vietos gyventojų akyse. Jie pamatė vietą kitaip. Jauni žmonės irgi pamatė, kad čia galima kažką kurti“, – sakė menininkė.

Bendraudama su Šilainių gyventojais Evelina atrado naują pašaukimą – nuo miesto triukšmo pasislėpusius kolektyvinius Šilainių sodus.

„2018-ųjų pavasarį žydėjo alyvos, tulpės, vaikščiojau po fortą ir sutikau senjorę, kuri darbavosi forto daržuose. Ji man pradėjo pasakoti, kokia ši vieta jai svarbi, kad ateina kasdien, kalbasi su kolegomis daržininkais. Kaip kita sodininkė sakė, ji čia pasiilgina gyvenimą“, – prisiminė Evelina.

Netrukus ji įkūrė Šilainių sodų bendruomenę, ėmė populiarinti socialiniuose tinkluose. Rašydama projektus, gavo finansavimą šiai unikaliai vietai.

„Gamtos oazė mieste, esame VIII Kauno forte. Forto apšaudymo zonoje. Čia yra toks slėnis, didelis fortas. Esame suformuotame slėnyje. Anksčiau jis buvo apžėlęs Sosnovskio barščiais, dabar kovojame toliau, bet sodo čia nėra. Žmonės, atsikėlę į naujai pastatytus daugiabučius, pamatė nenaudojamą žemę ir pradėjo sodininkauti“, – rodydama teritoriją pasakojo Evelina.

Iš Londono grįžusi emigrantė sodus pavertė svarbia vieta, pritraukė jaunimo ir šeimų. Tai tapo erdve, daug kam atstojančia parkus. Žmonės mėgsta pasėdėti prie lysvių, stebėti, kaip auga gėlės, pomidorai.

„Senjorams yra veiklos. Neturi galimybės važiuoti į kaimą, tai čia – vienas iš užsiėmimų“, – sakė ji.

Veiklų Šilainiuose nėra daug: biblioteka, parkelis ir fortas. Evelina sako, kad sodai mieste vis populiarėja visoje Europoje. Panašių vietų yra Berlyne, Paryžiuje, Barselonoje ir Londone.

„Taip gimė edukacinės lysvės, prie kurių esame dabar. Nedidelės paaukštintos lysvės, kuriose auginti labai paprasta, beveik nereikia ravėti. Gali išsitepti, apsilaistyti, eksperimentuoti. Visi mokomės, nieko nepadarysi blogai. Šitoms edukacinėms lysvėms jau treji. Pradėjome nuo kelių lysvių, antrais metais atsirado dar 12. Dabar dar daugiau. Susidomėjimas ir poreikis didžiulis. Ypač iš jaunimo ir jaunų šeimų. Galima įdomiai praleisti laiką, tiesiog papiknikauti“, – kalbėjo E. Šimkutė.

Visas pokalbis – LRT TELEVIZIJOS laidoje „(Ne)emigrantai“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt