Istorijos

2021.09.25 19:03

Į tėvynę apsisprendusi grįžti pora Australijoje patyrė didžiausią gyvenimo nuotykį – per 5 mėnesius visureigiu apkeliavo visą šalį

Gabrielė Kloniūnaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.09.25 19:03

Viskas prasidėjo nuo vieno, atrodytų, paprasto klausimo – „Gal reikėtų apkeliauti Australiją?“, kurį Martynas uždavė Laurai, kai juodu gyveno šioje šalyje. Po ilgų planavimo ir automobilio parengimo darbų pora patraukė į kelią. Per 5 mėnesius jie nuvažiavo 27 tūkst. kilometrų ir patyrė kol kas didžiausią gyvenimo nuotykį.

Laura Daukšaitė į Australiją atvyko prieš šešerius metus, Martynas Valančiūnas – prieš dešimt. Nors abu sutardami juokiasi, kad vyko vos dvejiems, likimas lėmė, kad pasiliko kiek ilgiau. Supratę, kad jau nori grįžti pas artimuosius į Lietuvą, jie nutarė leistis į paskutinį nuotykį – apkeliauti visureigiu visą Australiją.

Keliautojai Laura ir Martynas džipu apvažiavo Australiją: vienintelis planas – kelionė truks 5 mėnesius

„Mes stovyklaudavome, turėjome nusipirkę tam visą įrangą, todėl pagalvojome – kodėl gi ne? Net nebuvo minties, kad brangu ar nepavyks“, – pasakoja jau kelis mėnesius Vilniuje gyvenanti Laura. O Martynas prideda, kad jųdviejų požiūris dėl to sutampa: „Galų gale abu atvažiavome į Australiją jos pamatyti. Tad nutarėme apkeliauti ją visą ir ramia širdimi palikti.“

Per Australiją – pagal laikrodžio rodyklę

Poros kelionė Australijos pakrante prasidėjo nuo Sidnėjaus ir pagal laikrodžio rodyklę driekėsi per visą šalį. Tiesa, keliautojai buvo nuvykę apžiūrėti ir Australijos viduryje esančios Uluru uolos.

Tokiai kelionei suplanuoti, pasakoja pora, prireikė mažiausiai metų: „Australija tokia didelė, kad planuodami žiūrėjome ir į sezonus, ir į orus. Koregavome planus, kad visur būtume tada, kai šilčiausia.“ Atsižvelgti teko ne tik į tai – kai kurios vietovės Australijoje uždaromos dėl potvynių ar krokodilų migracijos.

Pirmiausia keliautojai iki smulkmenų apskaičiavo viską: kiek nuvažiuos kilometrų, kiek prireiks benzino, kur miegos, kur leis pinigus. Tuomet visus metus rinko informaciją ir dėliojo norimas aplankyti vietas. Viską susikėlę į žemėlapį pamatė, kad lankytinų objektų pasižymėjo nei daug, nei mažai – apie 300.

„Suskaičiavome, kad išeitų kelios vietos per dieną, o tai nėra realu. Bet pasilikome tas vietas kaip variantą, kad jau keliaudami galėtume rinktis“, – pasakoja Laura.

Patys sau gidai

Pora skaičiuoja, kad kelionė kainavo apie 25 tūkst. Australijos dolerių, panašiai kainavo ir pats automobilis, jo paruošimas gyvenimui kelyje. Kai kelionę susiplanuoji pats, neperki transporto bilietų ir negyveni viešbučiuose, išlaidų daug mažiau. Be to, toks keliavimo būdas suteikia lankstumo, pasakoja keliautojai.

„Pats sau esi ir gidas, ir kelionės vadovas. Kur nori, ten važiuoji, kiek nori, tiek būni“, – tokios kelionės pranašumus vardija pora.

Dar vienas Lauros įvardytas pliusas – galima pamatyti daugiau gamtos: „Atsikeli kas rytą su saule, nueini miegoti su saule. O dar gyvūnija – kengūros, koalos, tik spėk vardyti.“

O Martynas didžiausiu kelionės pliusu laiko automobilio pasirinkimą: „Mes važiavome keturiaisiais varomais ratais, o Australijoje visi dažniausiai keliauja pačių įsirengtais autobusiukais. Mes sumąstėme ekstremalesnį būdą – pragulėti penkis mėnesius palapinėje pliaupiant lietui nėra pats didžiausias poilsis, bet mes to ir norėjome. Tokia buvo kaina, kad galėtume nuvažiuoti ten, kur kiti nenuvažiuoja.“

Nors įspūdžių – daugybė, pora neslepia, kad norėdami pailsėti nuo intensyvios kelionės kelias naktis praleido viešbučiuose: „Buvome išvargę nuo gamtos. Gal keistai skamba, bet išvargsti nuo savo išlipimo iš komforto zonos.“

Buvo ir kitokių iššūkių, pavyzdžiui, ekstremalus karštis. Kaip pasakoja Martynas, aukšta temperatūra dažniausiai sukeldavo negatyvių minčių: „Vakarų Australijoje buvo vieta, kur temperatūra siekė 50 laipsnių karščio. Ten tokio sodraus raudonumo smėlis, kad net negali juo vaikščioti. Buvau išlipęs paliesti automobilio padangų, bet negalėjau to padaryti.“

Tokias akimirkas atpirkdavo tik geras miegas ir ryte pamatytas vaizdas. „Praeidavo visi pykčiai, kai pamatydavai saulėtekį“, – priduria Laura.

Galutinis tikslas – Lietuva

Pora sako nė nesvarsčiusi dar nors kiek pasilikti Australijoje. Priešingai – apėmė jausmas, kad apvažiavus visą Australiją atėjo laikas į Lietuvą.

„Gamtos atžvilgiu Australija nėra svetinga. Sėdi ir galvoji: noriu į Lietuvą, kur nėra gyvačių ir nesikandžioja vorai“, – juokiasi Martynas.

Laura priduria: „Gal dėl to, kad buvom pragyvenę Australijoje tiek laiko, šeimos išsiilgę, atėjo jausmas, kad viską pamatėme, viską padarėme ir nebeliko nieko, kas mus čia laiko. Šeima mums svarbiausia. Supratome, kad Australija – tik laikinas etapas. Norėjome ten pagyventi, bet galutinis taškas vis tiek bus Lietuva.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt