Istorijos

2021.09.08 10:40

Emigracija ir santuoka su užsieniečiu lietuvei apkarto – išsiuntęs atostogų į Lietuvą, pranešė apie kitą šeimą

LRT TELEVIZIJOS laida „(Ne)emigrantai“, LRT.lt2021.09.08 10:40

Neseniai į Vilkaviškio rajoną gyventi grįžusi Rita Prajaraitė kaip didžiausią košmarą prisimena šešerius Airijoje praleistus metus. Ten lietuvė buvo ištekėjusi už gerokai vyresnio emigranto iš Alžyro. 

Išvykdama į Airiją Rita planavo ten dirbti kambarine viešbutyje ir susitaupyti pinigų būstui gimtinėje. Tačiau visus planus sujaukė alžyrietis, su kuriuo ją suvedė draugė.

„Susėdom, kavos atsigėrėm, pradėjom rašinėtis. Angliškai nemokėjau, per „Translater“. Sėdim kartu ir prie kavos verčiam. Jis man, aš jam. Sunku, bet pramokau anglų kalbą. Niekad neturėjau daug vaikinų, tad įsimylėjau. Jis tamsus, man patiko. Nusprendėm tuoktis. Susituokėm pagal jo religiją, paskui susirašėm Dubline“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „(Ne)emigrantai“ pasakojo Rita.

Išgyventas košmaras Airijoje Ritą privertė grįžti į tėvynę: čia širdies draugą ji rado laikraščio skelbime

Jauna moteris neslepia nuo pat pradžių bijojusi santuokos su kitos religijos vyru, nes buvo girdėjusi daug panašių ir liūdnai pasibaigusių istorijų. Tačiau nusprendė rizikuoti.

„Aš musulmonas, todėl galiu turėti daug moterų“, – šiuos žodžius iš sutuoktinio Rita girdėdavo nuo pat santuokos pradžios. Tačiau ilgą laiką manė, kad tai tik vyro juokeliai. Galiausiai ji pati sulaukė žinutės socialiniame tinkle – mergina iš Alžyro pranešė besilaukianti Ritos vyro kūdikio.

„Parašiau, kad aš jo žmona jau keleri metai. Ji atrašė, kad negali būti, paskambino. Ji apsiverkė. Buvo apgauta“, – prisiminė buvusi emigrantė.

Mylimajam atleidusi neištikimybę, Rita stengėsi daryti viską, kad tik kuo labiau jam patiktų. Ji buvo nustojusi valgyti kiaulieną, bandė laikytis ramadano taisyklių. Lietuvė pasakoja, kad jos namuose Airijoje nuolatos vykdavo triukšmingi barniai. Iš vyro be jokios priežasties liejosi keiksmažodžiai ir užgauliojimai.

„Aš jam nenusileisdavau. Bet jis įsivaizdavo: kur tu dingsi be manęs? Airija, Dublinas, pirmą sykį atskridusi, pas mane gyveni. Jis manė, kad visada tylėsiu, nusileisiu. Niekad nenusileidau. Laikiausi savo. Nenorėjo manęs leisti dirbti. Sėdėjau namuose, laukiau jo. Dariau vakarienę, pietus. Atsikeldavau ryte, kavos padarydavau“, – santuokos metus prisiminė laidos pašnekovė.

Airijoje nuosavą verslą turintis alžyrietis pageidavo, kad žmona niekur nedirbtų ir atsakingai rūpintųsi buitimi, kad viskas būtų gražiai sutvarkyta ir tris kartus per dieną ruošiami skirtingi valgiai.

„Iš pradžių man buvo smagu, bet kasdien vis blogiau. Jis visiškai nevartojo alkoholio, aš norėjau, nes jaučiausi vieniša. Turėjau tik vieną draugę, bet toli gyveno, retai susitikdavom“, – atviravo Rita.

Labiau už viską buvęs lietuvės sutuoktinis bijojo neištikimybės. Todėl norėdamas žinoti kiekvieną jos žingsnį stebėdavo Ritą namuose įtaisęs slaptas kameras: „Parodė viską, ką veikiau, norėjo mane kontroliuoti.“

Pavydas vyrą privesdavo iki baisių pykčio priepuolių, prieš žmoną jis net pakeldavo ranką. Rita jau nesuskaičiuoja, kiek kartų atleido skriaudusiam vyrui. Tačiau viskas kartodavosi.

„Paprašė padaryti vakarienę – padariau. Paprašė įdėti draugui. Sakiau: tavo draugas turi įsidėt, neprivalau aptarnauti tavo draugo. Nepatiko, vožė lėkštę, paskui – į veidą“, – pasakoja buvusi emigrantė.

Moteris sakė maniusi, kad visas šeimos bėdas gali išspręsti vaikas. Tačiau vyras šiam jos norui prieštaravo. Nors kentėjo, Rita pripažįsta, kad pati nutraukti šios santuokos su alžyriečiu nebūtų išdrįsusi. Tokį sprendimą priėmė jis.

„Man buvo atostogos, jis sako: „Važiuok į Lietuvą.“ Mėgdavau grįžt, pasiilgdavau – čia mano kalba, sesės. Grįžau į Lietuvą, jis parašė žinutę: „Atsiprašau, bet turiu kitą“, – pasakojo pašnekovė.

Rita sužinojo, kad jos vyras su kita moterimi laukiasi vaiko, kad tuomet, kai jis neva važiuodavo atostogų, iš tiesų keliaudavo pas ją. Rita liko Lietuvoje. Naują gyvenimą čia ji pradėjo visiškai palūžusi, nežinodama, kur ir ką nori veikti. Tuo metu jai atrodė, kad sugriuvo visas pasaulis.

„Nejusdama pradėjau gerti. Draugai sakė: „Rita, jau apsiramink, nebejauti.“ Du trys mėnesiai sunkūs buvo. Tėtis sakė: „Vaikeli, eik ieškotis darbo“, – laidoje kalbėjo moteris.

Išlipti iš duobės padėjo Vilkaviškio rajono laikraštyje rastas pažinčių skelbimas, kuriame našlys, šiek tiek vyresnis ūkininkas ieškojo meilės.

„Nekenčiu vienatvės. Draugės draugėmis, bet vyras – visai kitaip. Susipažinom per skelbimą, susitikom keletą sykių. Apsilankė tėvo namuose Igliškėliuose“, – dėstė Rita.

Dabar Rita gyvena tarp Marijampolės ir Vilkaviškio rajono. Tai pabūna pas mieste gyvenančią seserį, tai keliauja pas širdies draugą, kuriam padeda rūpintis didžiuliu ūkiu.

„Laimė... Dabar gerai jaučiuosi Lietuvoj. Nekeisčiau į nieką, geriausia – Lietuvoj“, – sakė iš emigracijos grįžusi lietuvė.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidos „(Ne)emigrantai“ įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt