Istorijos

2021.08.30 18:49

Amerikietiškąją svajonę įgyvendinę Rita ir Raimundas: parodykite žmogų, kuris nenori grįžti namo

LRT TELEVIZIJOS laida „(Ne)emigrantai“, LRT.lt2021.08.30 18:49

22 metus JAV, Čikagoje, gyvenantys Raimundas ir Rita Lukošiai sako, kad į šią šalį atvyko būdami visiški avantiūristai. Kad pasiektų savo tikslus ir išpildytų svajones, reikėjo nueiti ilgą, vingiuotą kelią. Galiausiai viskas atsipirko su kaupu. Dabar lietuvių pora – bendruomenėje gerbiami, sveikatingumo saloną valdantys ir daug klientų turintys masažuotojai.

„Skirtingai nei daugeliui čia atvykstančiųjų, Lietuvoje mums nieko netrūko, buvome laimingi ir apsirūpinę“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „(Ne)emigrantai“ sako Rita ir Raimundas. Paaiškina, kad svajone apsigyventi Amerikoje užsikrėtė nuo artimų draugų, kurie pirmieji žengė šį žingsnį. Lietuvoje tuo metu Raimundas su draugu valdė medienos verslą.

1999 m. taip paprastai nusipirkti lėktuvo bilietus ir atskristi į Jungtines Valstijas lietuviai negalėjo, galiojo griežtesni migracijos įstatymai, nors Mičigane gyveno Ritos teta, pas kurią jie galėjo nurodyti vykstantys. Galiausiai vizą pavyko gauti.

Amerikietišką svajonę išpildę Rita ir Raimundas: vis tiek norėtųsi grįžti į Lietuvą

„Važiavom prieš Kalėdas. Didesnis šansas, kad įleis. Nesvarbu, kad gauni dešimtmetę vizą, vis tiek buvo rizika, kad neįleis. (...) Tokių vizų, su kuriomis keliaujate dabar, nebuvo. Buvo dešimtmetės, bet ją gauti – loterija. (...) Reikia įrodyti, kad dirbi, kad turi nekilnojamojo turto, kad grįši. Turėjai rodyti visus atlyginimus“, – prisiminė sutuoktiniai.

Raimundas juokiasi, kad iki gyvenimo pabaigos nepamirš pirmų dienų JAV ir visko, ką tuo metu čia išvydo. Vyras su žmona jautėsi tarsi atsidūrę fantastiniame filme.

„Benzinas – 99 centai už 4 litrus. Amerikietiškais centais. Kaip vanduo. Parduotuvėse buvo daugiau pasirinkimo. Lyginant kainas Lietuvoj ir Amerikoj, irgi buvo skirtumas. Didžiulis skirtumas buvo. Visokios mašinos, galybė“, – pirmuosius įspūdžius nupasakojo Raimundas.

Jam antrina ir Rita: „Ypač prieš Kalėdas. Atkūrus nepriklausomybę lempučių Lietuvoj dar nebuvo, o čia blizga. Kalėdinė muzika, buvo vau.“

Dabar Amerikoje ne tik tūkstančiai lietuvių, bet ir nemažai mūsų šalies maisto produktais prekiaujančių parduotuvių, kitokių įmonių, kurios išeiviams padeda jaustis per daug nenutolusiems nuo gimtųjų namų. Tuo metu nieko panašaus nebuvo.

„Didžiulis skirtumas. Atvažiavę norėjom silkės, važiavom 20–30 kilometrų, kad galėtume silkių nusipirkti. Juoda duonelė buvo kažkas“, – prisiminė Raimundas.

Lietuvių pora neslepia pradėję nuo pačių sunkiausių, nekvalifikuotų darbų. Kitos išeities nebuvo. Tuo metu visi imdavosi bet ko, kad tik galėtų gauti pajamų. Raimundas tapo dažytoju, Rita pradėjo nuo biurų valymo. Dirbdami su turistine viza Raimundas ir Rita žinojo, kad šitaip ilgai tęstis negalės – vieną dieną vis tiek teks grįžti į Lietuvą. Tačiau buvo viltis laimėti žaliąją kortelę, kuri suteikia teisę šioje šalyje pasilikti neribotą laiką. Pora sako, kad stebuklais netiki, tačiau jų svajonė ėmė ir išsipildė dvigubai.

„Po metų laimėjom žaliąją kortelę. Raimis gegužę, aš – birželį. Abu laimėjom. (...) Kam duoda Dievas, tam duoda“, – laidai sakė pora.

Paklausti, kodėl šitaip įsimylėjo Ameriką, kad nusprendė čia apsigyventi visam laikui, Lukošiai kartoja tai, ką tais laikais, prieš 20 metų, sakydavo daugelis: tuo metu tai buvo didelių galimybių šalis. Be to, jiems nepaprastai patiko vietiniai.

„Tokia atmosfera – draugiški žmonės, šypsosi. Nesvarbu, kad šypsena dirbtinė, vis tiek maloniai nuteikia. Gali durų nerakinti. Išeini – namų, mašinos nerakini. Įsidėjai piniginę į rankinę ir eini. Nereik užtrauktuko saugoti. Laisvė, nebijai“, – sakė Rita.

Raimundas sako, kad amerikiečiai yra šilti tiems, kurie stengiasi, pavyzdžiui, nepasijuoks iš laužytos anglų kalbos, o ko nors nesupratus paaiškins.

Vos tik tapo legaliais Amerikos gyventojais, Rita ir Raimundas užsibrėžė tikslą siekti ko nors daugiau, ne tik dirbti nekvalifikuotus darbus. Būtent tada jie ir nusprendė tapti masažuotojais. Tiesa, šiokius tokius šios srities pagrindus Raimundas jau turėjo. Tais laikais masažuotojo uždarbis prilygo advokato, teigia pora.

Įgiję visas licencijas, iš pradžių Lukošiai dirbo kaip samdomi darbuotojai masažo salone, o atsiradus daug nuolatinių klientų nusprendė, kad reikia kurti savo verslą.

„Saloną uždarė. Klientai pradėjo klausti, kur būsim. Jau susirenki savo klientūrą. Tada pradėjom galvot apie savo. Atidarėm savo, kas atėjo, kas neatėjo, naujų užsiauginom“, – sakė Rita.

Ji džiaugiasi, kad šeimos masažo salonas nuo pat pirmos dienos veikė labai sėkmingai – per daug metų nebuvo taip, kad galėtų kuo nors skųstis. Pagrindine tokios sėkmės priežastimi moteris vadina savo klientus, kurie yra labai lojalūs.

„Jie prisirišę, jeigu patiko – jie eis. Mes – kaip šeima. Kai buvo trijų mėnesių karantinas, rašydavo, klausdavo: „Kaip jums sekasi? Padėsim jums finansiškai.“ Padeda laikyt verslą. Turim klientų, kurie eina 10 metų kas savaitę. Kiekvieną savaitę turi fiksuotą valandą ir dieną. Žino, į ką investuoja“, – kalbėjo Rita.

Nors diena iš dienos abu darbuojasi masažo kabinete, sutuoktiniai sako, kad monotonijos nėra. Masažai Amerikoje nėra pigi paslauga, lietuvių pora tą puikiai žino, tačiau kelti įkainių nenori, nes gerbia ilgamečius klientus, jiems daro didelių nuolaidų.

Iš masažuotojo profesijos turtuoliu netapsi net ir Amerikoje, tikina Raimundas. Todėl ėmėsi papildomos veiklos, kurią sugalvojo dažnai keliaudamas į Lietuvą.

„Prieš kelerius metus skridau į Lietuvą. Virš Atlanto kilo idėja dirbti su nekilnojamuoju turtu, su išeivija, išvažiavusia po karo. Kai pradėjo žemes atidavinėt, galvoju, kodėl nesudėjus skelbimų? Grįžtu po atostogų, sudedu skelbimus. Visa Amerika, Kanada, Brazilija, Argentina. Pasisekė“, – sakė Raimundas.

Didžiausia masažuotojų šeimos svajonė buvo viename Čikagos priemiestyje įsigyti nuosavus namus ir nusipirkti gerą automobilį. Būtent taip ir padarė. Raimundas didžiuojasi, kad tam net neprireikė paskolų. Didžiausia Amerikos bėda yra nuolatinis skolinimasis, mano Raimundas ir pats ant šio grėblio niekada nelipa, nes bijo prisidaryti problemų.

„Mes negalime lygintis su tikrais amerikiečiais: palikimai, močiutės, karta iš kartos padeda. Atvažiavai – mamos, tėvelio, giminių nėra. Palikimo negauni. Turi žiūrėt, ką darai. Šiandien uždirbi, bet rytoj nežinai, gali susirgt ir neturėsi. Aš iš banko – nieko“, – savo principus dėstė Raimundas.

Iš pradžių į JAV žvelgę kaip į pačią nuostabiausią valstybę pasaulyje, dabar Rita ir Raimundas yra kritiškesni. Pora sako, kad Amerikos įvaizdis dabar stipriai kritęs, o Europa, jų akimis, atrodo atsigavusi.

„Kai palyginame su Lietuva, ji stipriai šoktelėjusi kartu su Europa, o Amerika tebėra tokia, kokia buvo. Ypač pastaruoju metu, po visų pandemijų. Buvo problemų su Kinija, kartais juokingai, buvo problemų dėl prekių. Eidavai į statybinių prekių parduotuvę – negali gauti, nėra. Vinių nėra. Nes Kinija, viskas „made in China“, – sakė Rita.

Pora neslepia, kad kuo toliau, tuo daugiau pagalvoja apie grįžimą į Lietuvą, ypač to nori Raimundas. Tačiau į klausimą, kada žengs šį žingsnį, nė vienas dar negali atsakyti.

„Parodykit man žmogų, kuris nenori grįžt namo. Kad ir kaip gerai šertum žvėrį, jis vis tiek žiūri į mišką. Kiekvienais metais grįžtam atostogų. Buvau sau pažadėjęs, kad nekalbėsiu apie koronavirusą, visam pasauliui nusibodęs šis žodis. Bet vis tiek turi išlįst, nes per jį negrįžau“, – apie 2020 metais nutrūkusią tradiciją sakė Raimundas.

„Kai esi vyresnis, daugiau traukia į Lietuvą. Kai esi jaunas, turi daugiau užimtumo. Su draugėmis pasišnekam, kad su metais daugiau į Lietuvą traukia“, – pripažino Rita.

Visas pokalbis – LRT TELEVIZIJOS laidos „(Ne)emigrantai“ įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt