Istorijos

2021.07.11 10:59

Geriausio naujo baro Ispanijoje titulą pelnę lietuviai: idėją brandino dešimtmetį, pasitelkė ir lietuviškus akcentus

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt2021.07.11 10:59

Madride gyvenantys lietuviai Dovilė Krauzaitė ir Gintautas Arlauskas atvykę į šį miestą pakeitė savo profesijas, o prieš keletą metų įgyvendino ir bene dešimtmetį brandintą idėją – atidarė kokteilių barą, kuris netrukus buvo įvertintas kaip geriausias naujas baras Ispanijoje. Dovilė sako, kad nors jį pavadintų kosmopolitiška vieta, čia galima rasti ir lietuviškų akcentų: nuo ingredientų kokteiliams iki lietuviškos muzikos.

Gastronominiu pasauliu susidomėjo atvykusi į Ispaniją

Dar iki persikeldama į Ispaniją Dovilė gyveno Norvegijoje. Iš viso svetur ji skaičiuoja jau virš 20 metų, o pastaruosius keturiolika namais vadina Madridą. Kaip pasakoja lietuvė, į šį miestą atvyko 2008-aisiais, ekonomikos krizės metais.

Nors čia susirasti būstą sudėtinga, juntama didelė konkurencija, Dovilė sako per kelias valandas radusi tiek gyvenamąją vietą, tiek darbą. Netrukus į Madridą atvažiavo ir jos gyvenimo draugas Gintautas. „Tiesiog taip išėjo. Pataikom ant bangos ir gyvenam“, – juokiasi pašnekovė, prisimindama sėkmingą pradžią Ispanijoje.

Tiesa, pirmas darbas papuošalų ir suvenyrų parduotuvėje lietuvės nedžiugino. Po trijų mėnesių iš jo išėjusi Dovilė įsidarbino restorane: „Atėjau į restoraną, kuris tuo metu buvo vienas geriausių Madride. Per pirmą savaitę nuo informacijos man tiesiog sprogo smegenys – nuo įvairių skonių iki vynų. Įkritau į gastronominį pasaulį.“

Pašnekovė tikina iki atvykimo į Ispaniją nesidomėjusi restoranais ir maistu, o tuo labiau neplanavusi turėti nuosavo baro.

„Gintas yra inžinierius, o aš baigiau ekonomiką, bet čia atvažiavę pakeitėme profesijas. Ispanijoje gastronominis pasaulis, turizmas yra pagrindinis variklis. Ypač Barselonoje, Madride. Ir tai labai plati sritis – gali būti ir restorano vadybininku, ir someljė, ir salės vadovu. Tai yra vos ne elitinė, prestižinė specialybė, jei dirbi geroje vietoje“, – pasakoja lietuvė.

Atidaryti nuosavą barą ruošėsi beveik dešimtmetį

Po ilgų metų darbo gastronomijos srityje tautiečių pora ryžosi įkurti nuosavą kokteilių barą „Savas“. Jis duris Madride atvėrė 2019-ųjų liepą. Pasak Dovilės, tokią idėją su Gintautu augino bene dešimtmetį.

„Nebuvo taip, kad mintis nukrito iš dangaus. Gintas visą laiką dirbo su kokteliais ir receptais, mokėsi tą daryti. Aš visą laiką dirbau salėje – teko ir „Michelin“ žvaigždutę turinčiame restorane dirbti, esame ir gavę „Michelin“ su visa komanda, baigiau someljė mokyklą.

Daug patirties sukaupėme, daug kontaktų, klientų. Yra tokių nuomonių, kad mums verslas tiesiog pasisekė. Bet iš tikrųjų idėją brandinome daug metų“, – mintimis dalijasi baro įkūrėja.

Kokteiliams naudoja lietuviškus svarainius ir krienus

Kaip pasakoja lietuvė, buvo noras sukurti vietą, prieinamą kiekvienam žmogui. Todėl ir jų baras paprastas, o kainos Madrido kontekste nedidelės – 7–8 eurai už kokteilį: „Norėjome, kad žmonės neišsigąstų, kad kokteilis nebūtų prabangos gėrimas, o atėję žmonės jaustųsi savi. Publika renkasi labai įvairi – ateina ir ponių su „Chanel“ rankinėmis, ir studentų.“

Bare yra 50 sėdimųjų vietų, o visus lankytojus juodu priima dviese – Gintautas gamina kokteilius, o Dovilė bendrauja su klientais, rūpinasi produktų tiekimu ir kitais darbais. Pasak pašnekovės, čia galima rasti ir lietuviškų detalių. Tiek kokteiliuose, tiek užkandžiuose.

„Turime svarainių iš Lietuvos. Čia irgi yra, bet jie žymiai didesni ir saldesni. Lietuviški – rūgštesni ir labai tinka kokteiliams. Kokteilį „Bloody Mary“ darome su lietuviškais krienais, taip pat ruošiame užkandžius su silke, bet ispanišką versiją.

Mes norime parodyti, kas yra Šiaurės Europa. Tai ne tik Lietuva, bet ir Lenkija, Norvegija, Danija, Suomija, Ukraina. Norime pabrėžti, ką mes valgome ir kas esame, sujungdami su ispaniškais skoniais. Mūsų baras labiau kosmopolitiškas“, – pristato lietuvė. Bare siūlomi ne tik kokteiliai, bet ir alus, šiek tiek vynų.

Tiesa, šią vietą jau spėjo atrasti ir Madride gyvenantys tautiečiai, o grojaraštyje galima išgirsti ne vieną lietuvišką dainą. Dovilė tikina – kai kurios jau spėjo pelnyti vietos lankytojų simpatijas.

„Lietuvių sulaukiame kiekvieną savaitę. Turime net tokių, kurie į mūsų barą buvo atvažiavę iš kitos šalies, nes jie irgi iš gastronominio pasaulio, dirba aukšto lygio viešbučiuose. Yra Brazilijos lietuvė, kuri jau nekalba lietuviškai, yra daug tautiečių, kurie jau nelabai moka kalbą, nes yra gimę čia, jiems dabar 18–19 metų.

Net ir muziką esame priderinę. Turime „Solo ansamblio“, Monikos Liu, Justino Jaručio dainų“, – pasakoja baro įkūrėja.

Geriausio naujo baro titulas ir sustoti privertusi pandemija

Dabar lietuvių baras Ispanijoje patenka į geriausių barų sąrašą, o Ispanijos barmenų asociacija netrukus po atidarymo išrinko jį geriausiu 2020-ųjų nauju baru. Kaip pasakoja Dovilė, šiuose rinkimuose dalyvauja apie 40 barmenų, kurie turi aplankyti visus į apdovanojimą pretenduojančius barus.

Tiesa, pašnekovė sako, kad tiksliai nėra žinoma, kas turi balsavimo teisę. „Vieną dieną mums tiesiog atnešė apdovanojimą. Buvo siurprizas, bet ir motyvacija“, – tikina Dovilė.

O motyvacijos tuo metu tikrai reikėjo, mat vos spėjus įsibėgėti verslą sustabdė prasidėjusi COVID-19 pandemija ir karantinas, prisimena pašnekovė.

„Liepa, kai atsidarėme, yra pats prasčiausias mėnuo, nes Madride būna labai karšta, nėra jūros ir visi tuo metu išvažiuoja. Pirmus tris mėnesius praktiškai nieko neuždirbome, jie buvo skirti pasibandyti, patikrinti, ar mūsų idėja veikia. Iš pradžių gyvenome iš kaimynų, kurie ėmė bene kasdien lankytis.

Vėliau, kai atidarėme ir savo puslapį, ėmė domėtis vietos žiniasklaida ir kiekvienas mėnuo nuo spalio buvo vis geresnis. Sausį pasiekėme rekordą, bet netrukus prasidėjo kalbos apie COVID-19 Italijoje.

Madridas labai pasikeitė vasarį, atrodė, kad vos ne karas ateina. Aišku, manėm, kad kelias savaites pabūsim užsidarę ir viskas. Bet užsidarėm pernai kovo 13 dieną, o atsidarėm birželio 8 dieną. Nuo to laiko su vis besikeičiančiais ribojimais visą laiką dirbame“, – pasakoja Dovilė.

Vis dėlto ji pripažįsta – užklupus pandemijai nepavyko išvengti minčių, kad teks vėl viską pradėti nuo nulio, o kartais kišenėje būdavo vos keli eurai.

„Buvo baisoka. Pinigų neturėjom, nes viskas buvo sudėta į verslą. Vieną savaitgalį turėjom du eurus. Nežinau, kaip išgyvenom. Realiai iš mūsų vienus metus pavogė, bet iš visų pavogė. Kai pernai birželį atsidarėm, žmonės labai palaikė, grįžo visi klientai. Labai daug dirbom kiekvieną dieną, neturėjom nė vienos išeiginės.

Sunkiausia buvo, kai pasakė, kad galim dirbti tik iki 21 valandos, nes kokteilių barai dieną nedirba. Bet nesiskundžiame, nes Madride dar išgyvenome. Yra miestų, kurie iki spalio buvo užsidarę. Ten dar kitos situacijos ir istorijos. Iki šiol gyvename taip, lyg kas kontroliuotų, bet jaučiame, kad situacija gerėja. Savo verslo planą išpildėme net su kovidu ir karantinu, nors jis nebuvo įtrauktas“, – sako pašnekovė.

Madridas iškart patiko dėl šurmulio

Paklausta apie gyvenimą Madride, Dovilė sako, kad šis miestas jiems tinka, nes abu su Gintautu mėgsta būti žmonių apsuptyje. Tiesa, kadaise pora turėjo minčių išvykti kur nors kitur: „Paprastai pirmaisiais metais miestas tave sužavi, nes gyvenamosios vietos pakeitimas yra didelis pokytis. Kol dar kalbą pramoksti, kol apsipranti, metai labai greitai praeina. Antrais metais prasideda nostalgija, jautiesi truputį svetimas, nes į tave žiūri kaip į užsienietį. Vienu metu svarstėme vėl keisti šalį, norėjome į dar didesnį miestą, gal į Niujorką. Bet čia jaunystė, dabar Madridas – mano namai. Čia pritapome.“

Pašnekovę Ispanijos sostinė sužavėjo ne tik šurmuliu, bet ir žmonių bendravimu. Anot lietuvės, nors kai kam atrodo, kad vietiniai neatsakingi, jų charakteris labai priimtinas. „Man patinka, nes jie pernelyg nesutirština problemų. Nors neretai susikuria chaosą, patys jį greitai suvaldo ir eina toliau. Žmonės atviri bendravimui, neužsisklendžia. Ir nėra daug negatyvumo“, – mintimis dalijasi pašnekovė.

Paklausta apie ryšį su Lietuva, Dovilė pripažįsta – gera sugrįžti pasisvečiuoti, planuoja tai padaryti ir šią vasarą, tačiau parvykti gyventi neketina. „Man ten nuobodu, labai tylu, ramu. Oras geras, švaru, graži gamta, bet man reikia triukšmo“, – juokiasi lietuvė.

Vis dėlto ji neatmeta galimybės, kad ateityje Lietuvoje galėtų ne tik atostogauti, bet ir įgyvendinti verslo idėjas. „Pamąstymų yra, bet kol kas koncentruojamės į barą Madride“, – sako Dovilė.

Gyvenate užsienyje ir norėtumėte pasidalinti savo istorija? O gal iš emigracijos sugrįžote į Lietuvą? Laišką su trumpu prisistatymu siųskite el. paštu lituanica@lrt.lt.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.