Istorijos

2021.07.10 11:39

Šri Lankoje verslą vystantis žemaitis: globalizacija bastytis po pasaulį leidžia net nebūnant dideliu turčiumi

Giedrė Čiužaitė, LRT RADIJO laida „10-12”, LRT.lt2021.07.10 11:39

Tik globalizacijos dėka mano svajonės pradėjo pildytis, LRT RADIJUI sako Antanas Zdramys. Keliauti nuo vaikystės svajojęs iniciatyvus žemaitis ne tik tai įgyvendino, bet ir vadovauja aukštųjų technologijų įmonei, įkurtai tolimoje saloje Indijos vandenyne.

Iš Plungės kilęs fizikas, programuotojas Antanas Zdramys nuo 2012 m. kasmet pusę metų praleidžia Šri Lankoje, vienoje Indijos vandenyno saloje. Sostinėje Kolombe jis vadovauja biometrinių duomenų srityje dirbančiai įmonei „Neurotechnology Lab“ ir keliauja. Pavyzdžiui, prieš kelerius metus Antanas apėjo visą Šri Lanką, kurios plotas, kaip Lietuvos – apie 65 tūkst. kv. m. Tiesa, gyventojų sala-valstybė turi septynis kartus daugiau – 21 mln.

Vaikystėje buvau toks moksliukas, botanikas, įvairių olimpiadų nugalėtojas, „ačkarikas“, juokdamasis pasakojimą pradeda A. Zdramys. Įstojęs studijuoti į Vilniaus universitetą (VU), Antanas sako pamatęs, kad tokių „proto bokštų“ čia daug ir pasijautė „vidutinybe“. „Vos ne „lūzeris“ koks. Tačiau Vilniuje knibždėjo baisiai įdomių žmonių: mokslininkų, filosofų, menininkų, poetų“, – išėjimą iš provincijos į didmiestį prisimena A. Zdramys.


Vėliau, anot pašnekovo, Lietuvoje atsirandant kompiuteriams, jiems užgimė ypatinga aistra. Pasak jo, „ta aistra kompiuteriams padėjo visai gerai išgyventi tuo pereinamuoju laikotarpiu į Nepriklausomybę“. „Atsirado visokių taikomųjų programėlių poreikis, už kurias kartais visai neblogai sumokėdavo, neslepia A. Zdramys. – O dar įdomiau gyventi pasidarė paplitus internetui.“

Būtent internetas ir suvaidino svarbų vaidmenį Antano gyvenime. Kaip jis pats sako, bendrauti su pasauliu pasidarė žymiai paprasčiau ir patogiau, bei čia pat prisiminė dar vaikystėje dėtas dideles pastangas užmegzti santykius su egzotinių šalių žmonėmis.

„Vaikystėje mano aistra buvo mėgėjiškas radijas. Trumpomis bangomis užmegzdavau ryšius su egzotiškiausiomis šalimis. Tie pokalbiai buvo trumpi, skurdūs, dažniausiai naudojant Morzės abėcėlę, tačiau vis tiek mane priartindavo prie tų tolimųjų kraštų, leisdavo pasijausti, kad esu ne kažkokios mažos bendruomenės dalis, o viso pasaulio dalis. Tuomet ir užgimė tos svajonės keliauti į tuos tolimus kraštus“, – prisiminimais dalinasi pusiau Lietuvoje, pusiau egzotinėje Šri Lankoje gyvenantis žemaitis.

Tik globalizacijos dėka mano svajonės pradėjo pildytis, tikina Antanas. Neretai neigiamą konotaciją viešojoje erdvėje turinti globalizacijos sąvoka, anot pašnekovo, jam kelia teigiamas emocijas, mat, kaip jis pats sako, „dabar jau nebereikia būti dideliu turčiumi, kad galėtum bastytis po pasaulį“. „Besibastant po pasaulį, pasirodo, galima daryti tuos pačius darbus, kaip ir namuose sėdint“, – sako tai kažkada suvokęs pasaulio lietuvis.

Iš pradžių Antanas toli keliauti nesiryžo, kojas apšilo Senajame žemyne. Tačiau vėliau jau pradėjo „užkariauti“ ir egzotinius kraštus. „Iš pradžių pakeliavau čia pat, prie Europos – pirmas peržiemojimas įvyko Gran Kanarijos saloje. Ten pamačiau, kad viskas puikiai sekasi, – tikina pašnekovas. – Vėliau nusibeldžiau į Indiją, dar vėliau – į Šri Lanką, Malaiziją, Indonezijos salas.“

Antanas Šri Lankoje nutūpė neatsitiktinai. Kaip pasakoja energijos ir iniciatyvų nestokojantis vyras, tai lėmė netikėtas jo ir studijų laikų draugo santykių atnaujinimas, o vėliau – ir verslo kūrimas.

„Vienas bičiulis iš universiteto laikų, kuris sėkmingai užsiima dirbtinio intelekto kūrimu, perskaitė mano internetinį dienoraštį ir pakvietė padėti išplėsti verslą Pietų Azijoje. Ten daug talentingų programuotojų. Jų dar nespėjo išgrobstyti visokie „barklajai“ ir „gūglai“.

Su pasiūlymu sutikau. Darbui pasirinkome Šri Lanką. Čia viską daryti yra lengviau, nei kad Indijoje. Pavyko suburti gerų programuotojų nedidelę komandą. Taip šitame Ceilone ir užstrigau“, – pasakoja jau devynis metus egzotinėje šalyje „žiemojantis“ Antanas Zdramys.

LRT.lt primena, kad 2019 metais prasidėjęs, Pasaulio lietuvių metams skirtas, projektas „Keturi milijonai“ šiemet sėkmingai grįžo į LRT RADIJO eterį. Nuo vasario 16 d. laidoje „10-12“ kas antrą antradienį skamba speciali rubrika, skirta pokalbiams su užsienyje gyvenančiais lietuviais.

Laidos įrašus patogiu metu išgirsti galite LRT audiotekoje. LRT RADIJO klausytis galite ir portale LRT.lt, o pasakojimai iš „Keturi milijonai“ nugula ir specialiai užsienio lietuviams skirtoje LRT.lt portalo rubrikoje „Lituanica“.

Išsamus pokalbis su A. Zdramiu – radijo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.