Istorijos

2020.11.29 10:12

Kanuose gyvenusios lietuvės istorija: nuo klinikinės mirties iki žinios, kad jos sukurtą rūbą įsigijo Beyonce

LRT TELEVIZIJOS laida „(Ne)emigrantai“, LRT.lt2020.11.29 10:12

Treniruoti jogą Vilniuje buvusi emigrantė Rima pradėjo dar neseniai ir mažai kas žino jos grįžimo namo istoriją. O ji tokia neįprasta, kad gali būti sunku patikėti. Joje susipina daugybė įdomių detalių – nuo dainininkės Beyonce iki klinikinės mirties. „Grįžau į Lietuvą, nes Prancūzijoje jaučiausi nesaugi“, – neslepia Rima. 

Jos kelionės į pietų Prancūziją prasidėjo prieš trylika metų. Iš pradžių atvykdavo trumpam, o paskui ėmė lankytis dažniau ir dažniau, kol galų gale įsimylėjo prancūzą ir ten apsigyveno.

Jogos trenerė Rima, Prancūzijoje patyrusi klinikinę mirtį, grįžo į Lietuvą: norėjau jaustis rami ir saugi

Iš pradžių, kaip pasakoja mergina, vasaromis dirbusi prabangiose parduotuvėse, vėliau atrado naujos veiklos. Rima gyveno Kanuose – miestelyje, garsėjančiame kino festivaliu, prabangiomis parduotuvėmis ir turtuoliais turistais. Iš pradžių Kanai lietuvę sužavėjo: vaizdai kaip iš atviruko – baltos jachtos, žydinčios mimozos, visada atsipalaidavę žmonės. Bet vėliau, kai ilgiau pagyveno, nuomonę apie Kanus leidybą Vilniaus universitete baigusi mergina pakeitė.

„Pradžioje įsivėliau į tokį high-end gyvenimą, nes visi aplink atrodė tiesiog vau – su daug prekių ženklų, aukšto gyvenimo lygio. Bet po truputį tai pradėjo slėgti, nes atrodė, kad viskas tik apie tai ir sukasi, ypač vasaromis, sezono metu, turistai yra iš visų pasaulio kraštų pasiturintys žmonės, galintys daug ką sau leisti“, – pasakojo Rima.

Kur jachtos ir milijonieriai, ten ir turtingų vyrų medžiotojos. Apie tai, kad rytų ir vidurio europietės į tokias vietas kaip Kanai ar Monakas vyksta ne pačiais padoriausiais tikslais, seniai sklando legendos. Ir Rima paantrina, kad tai tiesa – merginų, kurios pačios vos išgali nusipirkti kavos ir laukia, kol turtingas vietinis ar turistas nupirks kokteilį, pietų Prancūzijoje pilna.

„Kai ieškojau darbo, kad ir ateidavau į parduotuvę į interviu, iš karto jausdavosi maždaug „ko tu čia atėjai?“ Visada galvodavo, kad rusė – net jeigu ir pasakydavau, jog lietuvė, vis tiek rusė. Na, graži mergaitė, nejaugi tu čia nori dirbti? Įspūdis apie Rytų šalis ten yra vienoks“, – pasakojo buvusi emigrantė.

Visada sportavusi ir šokti mėgusi Rima Prancūzijoje pradėjo ieškoti sau tinkamų treniruočių ir taip visai netyčia atrado jogą. Aistringas domėjimasis nuvedė į Indiją, kur lietuvė mėnesių mėnesius praleido visiškai viena. Čia ji tapo sertifikuota jogos mokytoja, įgijo vertingos praktikos.

Iš Indijos grįžusi į Prancūziją, jogos Rima pradėjo mokyti kitus. Negana to, iš Indijos pradėjo vežtis šilką ir kurti drabužius. Čia galėtų būti laiminga istorijos pabaiga, bet viskas pasisuko kitaip. Su prancūzu Rima išsiskyrė, o netikėtai susirgusi sunkia pneumonija ir patyrusi klinikinę mirtį suprato, kad jos namai ne Prancūzijoje, o Lietuvoje.

„Man buvo staigi pneumonija, iš pradžių nežinojau, bet tiesiog labai skaudėjo nugarą. Vedžiau treniruotes ir nesupratau, kodėl. Ėjau ir pas gydytojus, bet prancūzai sakė, kad nieko nėra, paracetamolio išrašydavo, ir tiek. Ir toliau tie skausmai didėjo, atsirado temperatūra iki tokio lygio, kol pati nuvažiavau į greitąją pasitikrinti, nes maniau, kad kažkas tikrai ne taip. Tuo metu mama pas mane buvo atostogų atvykusi, jie mane vis tiek išleido ir aš tiesiog atsibudau kitą rytą ir nebeįkvėpiau. Peršokant tą dalį, kaip atsidūriau ligoninėje, man buvo ir klinikinė mirtis, ir tiesiog abu plaučiai buvo nuskendę. Seniai jau tas procesas vyko, bet gydytojai to nepamatė“, – prisiminė Rima.

Ne vienas draugas merginos jau klausė: koks jausmas patirti klinikinę mirtį? Pašnekovė nedvejoja – to patirti nelinkėtų niekam.

„Per tas dvi sekundes, kol aš netekau sąmonės, visas gyvenimas tiesiog prabėgo – visas nuo pat vaikystės, atrodė, kad žaibo greičiu viską atsiminiau, viską pamačiau, viską supratau, ir viskas. O po to jau ligoninėje, kai buvo ta tikroji klinikinė (mirtis), tai nieko, net nežinau“, – sakė Rima.

Ligoninėje Prancūzijoje Rima praleido du mėnesius. Ten sužinojo, kad jos kurtą drabužį įsigijo dainininkė Beyonce. Jaunai drabužių kūrėjai tai tokia reklama, kokios įpirkti būtų tiesiog neįmanoma. Deja, prikaustyta prie lovos Rima niekaip negalėjo tuo pasinaudoti. Apie tokią sėkmę svajotų bet kuris drabužių dizaineris. Rima puikiai pamena tą dieną, kai užsakymai plaukė be perstojo, o ji ničnieko negalėjo padaryti.

„Buvau tik pradėjusi instagramą pildyti ir įdėjau tą nuotrauką. Gavau turbūt virš 1 000 žinučių iš viso pasaulio – ar siunčiat ten, ar parduodat čia, kaip čia ką? Tai tiesiog pagulėjau su tomis žinutėmis, paverkiau šiek tiek ir baigėsi šlovė“, – sakė pašnekovė.

Du mėnesius praleidusi ligoninėje, Rima atskrido į Lietuvą tęsti gydymo. Tada ji jau suprato, kad gyventi į Prancūziją nebegrįš. Mergina žinojo: įsitvirtinti Vilniuje dešimt metų praleidus svetur bus nelengva, bet ji nenorėjo likti viena krašte, kur tik per plauką liko gyva.

„Na, nebenoriu grįžti į Prancūziją, nes nebesijaučiu ten saugi ir turbūt nebesijausiu. (...) Tikriausiai tiek dėl darbo, tiek dėl jogos ar kad ir dėl mano suknelių visada teks ten kažkiek pabūti, bet aš tiesiog norėjau jaustis rami, saugi ir natūraliai priėmiau sprendimą, kad važiuoju, išsikeliu visus daiktus, grįžtu čia ir pradedu gyventi“, – kalbėjo į gimtinę grįžusi Rima.

Visas pokalbis – LRT TELEVIZIJOS laidos „(Ne)emigrantai įraše“.