Istorijos

2020.10.27 11:09

Vokietijoje įsikūręs Šarūnas nesėkmės nebijo ir svajoja tapti garsiu komiku

LRT TELEVIZIJOS laida „(Ne)emigrantai“, LRT.lt2020.10.27 11:09

Vokietijos sostinėje gyvenantis Šarūnas Girdijauskas svajoja tapti garsiu komedijos atlikėju, tačiau LRT TELEVIZIJOS laidai „(Ne)emigrantai“ vaikinas pripažįsta, kad konkurencija Senajame žemyne tokia didelė, kad gyventi tik iš pasirodymų beveik neįmanoma. Nepaisant sudėtingų iššūkių, komedija yra didelė Berlyne gyvenančio emigranto dalis.

Juoksis iš pokšto ar tavęs?

Nors scenoje vaikinas jau buvo keliasdešimt kartų, neslepia, kad kiekvienas pasirodymas vis tiek truputį kitoks. Kol dauguma emigracijoje vaikosi pinigų, Šarūnas Berlyne gyvena šia diena. Jo svajonė – tapti garsiu komiku.

Berlyne komiku svajojantis tapti Šarūnas: negali žinoti – žmonės juoksis iš tavo juokelių, ar iš tavęs

Į mažą klubą madingame Berlyno Kroicbergo rajone renkasi žmonės. Čia vyksta stendapo (angl. stand-up) komedijos vakaras. Linksmų istorijų pasakotojai lipa ant scenos ir bando prajuokinti susirinkusią publiką. Užkulisiuose eilės laukia ir vienas lietuvis – Berlyne gyvenantis Šarūnas Girdijauskas.

Savo juokų programą jis rengė ilgai, todėl iki pasirodymo likus paskutinėms minutėms bando prisiminti svarbiausias detales. Šarūnas neslepia – jis jaudinasi. Nors scenoje jau buvo keliasdešimt kartų, kiekvienas pasirodymas vis tiek truputį kitoks ir visada dreba kinkos. Juk negali žinoti, ar žmonės juoksis iš tavo juokelių, ar tiesiog iš tavęs.

Nugalėti scenos baimę – nemenkas iššūkis

„Mano planas – šiandien ant scenos nedaryti to, ką dariau pirmadienį, nes tai, ką dariau pirmadienį, nepavyko, – prisipažįsta pašnekovas. – Mano planas šiandien – sugalvoti, kaip užpildyti tas šešias minutes. Trumpas laiko tarpas tos šešios minutės? Tačiau jau po dviejų minučių gali taip nutikti, kad suprasi, jog švaistai žmonių laiką.

Jei jau esu čia, ant scenos, tai reikia pasistengti! Lengva pasiduoti, jei būnant ant scenos nepavyksta. Jei per pirmas 45 sekundes nepagavai žmonių susidomėjimo, nepavyko tapti draugais su auditorija, tai greičiausiai to ir nepavyks padaryti.“

Šmaikštumo nestokojantis jaunuolis tikina, kad nors jausti scenos baimę yra normalu, tačiau ne taip rizikinga, kaip kažkada karalius linksmindavusiems juokdariams. „Reikėjo bijoti būti komiku, kai komiko profesija buvo karaliaus juokdarys, – tikina jis. – Tada tai tikrai buvo daug baimės, nes vieną dieną susimovei ir... mirei. Viskas, karaliaus įsaku būsi nužudytas ir tavo vietą užims kitas!

Reikėjo bijoti būti komiku, kai komiko profesija buvo karaliaus juokdarys. Tada tai tikrai buvo daug baimės, nes vieną dieną susimovei ir... mirei. Viskas, karaliaus įsaku būsi nužudytas ir tavo vietą užims kitas!

Palyginti su tokia patirtimi, tai dabar visai mažai streso. Prieš lipant į sceną tikrai būna ir pakirba kojos, ir pamiršti dalykus, atrodo, viską atsimeni, ir tik užlipi – viskas išgaruoja iš galvos. Nugalėti tą baimę yra visai nemažas darbas. Džiaugiuosi, kad šitą pavyko padaryti. Dabar beliko išsiaiškinti, kaip prajuokinti tuos žmones!“

Komiko duona – retam soti

„Labas vakaras visiems. Komedijos žanre aš esu naujokas, bet žinau, kad visada geriausia pradėti nuo pokšto. Aš pakartosiu – visada geriausia pradėti nuo pokšto!“ – taip anglų kalba vieną iš savo pasirodymų pradeda komiku norintis tapti Šarūnas.

Komedijos vakarai dar 20 amžiaus pradžioje išpopuliarėjo Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) ir Didžiojoje Britanijoje, o dabar tarytum išgyvena renesansą. Pasaulyje komikų tik daugėja, nes netrūksta žiūrovų. Juk ateiti į klubą ar teatrą ir visą vakarą kvatotis – puiki pramoga!

Šarūnas, kaip ir kiti į Kroicbergo rajone esantį klubą susirinkę dalyviai, juokauja anglų kalba. Jo svajonė – vieną dieną tapti garsiu komedijos atlikėju. Tačiau emigrantas iš Kauno čia pat pripažįsta, kad tai padaryti bus labai sunku, mat konkurencija Europoje tokia didelė, jog „prasimušti“ ir gyventi tik iš pasirodymų – labai sudėtinga.

Užbūrė Berlyno ritmas

Kaip bebūtų, komedija yra labai svarbi Šarūno gyvenimo Berlyne dalis. O gyvenimas Berlyne prasidėjo nuo… meilės istorijos. „Atvažiavau į Berlyną su drauge Emile, nes jai teko pabūti Berlyne ir ji tą miestą taip įsimylėjo, kad ir mane, ten bebūdama, kelis kartus pakvietė, – pasakoja Š. Girdijauskas. – Abu pamatėme, pabuvome ten ir nusprendėme, kad Berlyne reikia bent kažkiek pagyventi.“

Tuomet įsimylėjėliai labai daug dirbo, kad sukauptų pakankamą pinigų sumą planuojamai emigracijai. „Sukaupėme pakankamai pinigų ir prieš dvejus su puse metų atvažiavome čia. Berlynas buvo fantastiškas, nepakartojamas ir davė viską, ko tik norėjome“, – susižavėjimo Vokietijos sostine neslepia Šarūnas.

Nors milijoninio miesto potencialas jaunuolius ir užbūrė, tačiau jųdviejų santykiai pradėjo irti. „Po pusės metų nusprendėme, kad visgi reikia sukti skirtingais keliais. Kaip aš dabar sakau, ji susirado vyresnį ir sėkmingesnį bičą, o aš susiradau jaunesnę ir gražesnę paną. Taigi, kaip ir niekas dėl skyrybų nesiskundžia“, – saviironijos nevengia komiku svajojantis tapti emigrantas Šarūnas Girdijauskas.

Prieš tai Šarūnas kurį laiką gyveno Londone. Dirbo kūrybininku tarptautinėje įmonėje. Paskui vaikinas grįžo į Kauną ir kelis mėnesius mokykloje mokė anglų kalbos. Bet, apsilankęs Berlyne dabar jau su buvusia mergina, Šarūnas suprato, kad čia norėtų praleisti ilgiau nei savaitę ar mėnesį.

Plačiau apie tai, kuo Šarūną taip sužavėjo Berlynas ir kaip jam sekasi siekti komiko karjeros, – vaizdo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.

Berlyne komiku svajojantis tapti Šarūnas: negali žinoti – žmonės juoksis iš tavo juokelių, ar iš tavęs
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt