Istorijos

2020.09.20 12:02

Londono lietuviai pasinaudojo pandemija: britams pasiūlė kaukių ir pardavė jų už milijoną svarų sterlingų

LRT TELEVIZIJOS laida „(Ne)emigrantai“, LRT.lt2020.09.20 12:02

Kol pasaulis su pasibaisėjimu stebėjo ir stebi stringančią ekonomiką, prognozuoja ne pačią sėkmingiausią ateitį dėl COVID-19, jauna pora iš Lietuvos Aleksas ir Anastasija Lebedevai pasinaudojo situacija ir Londone įkūrė itin sėkmingą verslą. „Buvo ženklas, kad tai gali būti didžiausia galimybė mano gyvenime“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „(Ne)emigrantai“ sako Londone gyvenantis verslininkas.

Suskubo vieni pirmųjų

Jauna pora suprato, kad sudėtingą situaciją pavasarį dėl koronaviruso pandemijos galima išnaudota įkuriant verslą. Aleksas tikina išstudijavęs daugybę verslo modelių ir pastabėjęs, kad neretai ekonomikos krizės padeda išauginti naujas įmones.

Pavasarį, kai visa Europa, įskaitant ir Didžiąją Britaniją, užsidarė, ambicingi jaunuoliai sugalvojo gaminti medžiagines veido kaukes. Smulkiojo verslo įmonė labai greitai ėmė generuoti solidų pelną. Liepos pabaigoje pora suskaičiavo, kad jau pardavė kaukių už 1 mln. svarų sterlingų.

Atvažiavau mokėdamas tik sumuštinių pasidaryti.

Pora džiaugiasi, kad į šį verslą spėjo žengti vieni pirmųjų. „Kai užsiregistravome, buvo apie 40 tūkst. konkurentų, pardavėjų, kurie taip pat pardavinėjo kaukes Anglijoje. Dabar tokių pardavėjų yra 900 tūkst., – pasakoja Aleksas. – Atėjome vieni pirmųjų, priėmėme daug gerų sprendimų ir dabar esame pirmoje vietoje.“

Lietuvių pora Londone pasinaudojo pandemija: anglams pasiūlė kaukių ir pardavė jų už milijoną svarų

Anastasija ir Aleksas kasdien pagamina ir parduoda šimtus veido kaukių. Pora pasakoja, kad telefonas tiesiog kaista nuo užsakymų ir atsiskaitymo žinučių.

Temokėjo sumuštinį susitepti

Paauglystėje uždarbiauti į Anglijos restoranų virtuves ėmęs važinėti klaipėdietis pasakoja, kad visada norėjo tapti klestinčiu verslininku. Nuo pirmos dienos būtent to ir siekė.

Kai tik pradėjau dirbti pardavimo darbus, pirmus šešis mėnesius visiškai nieko nepardaviau.

„Virtuvėje nieko nemokėjau. Atvažiavau mokėdamas tik sumuštinių pasidaryti. Italų restorane išmokau gaminti. Turėjau gerų perspektyvų kilti, tačiau supratau, kad geriausiu atveju galiu tapti restorano direktoriumi. Man tai buvo per mažai. Galvojau, kad turi būti geriau ir daugiau, tačiau visiškai nežinojau, kuo užsiimti, – atvirauja emigrantas. – Neturėjau draugų pavyzdžių, aplinkui neturėjau jokių pavyzdžių, kuriais galėčiau pasiremti. Man niekas negalėjo nieko patarti.“

Lietuvis įsitikinęs, kad dauguma aptarnavimo srityje dirbančių žmonių turi per mažai ambicijų ir svajonių, todėl nieko ir nepasiekia. O štai jis, nors ir neturėjo įtakingų pažįstamų ar kontaktų, visada pasitikėjo savo jėgomis, todėl dideliais žingsniais ėjo pirmyn.

Man tada rūpėjo tik karjera, rimtos merginos tikrai neieškojau.

„Išsiunčiau gal tūkstantį CV bet kur: į direktorius, pavaduotojus – visokias tokias pozicijas. Man skambino ir pasiūlė pardavinėti. Tada nežinojau, ką tai reiškia, bet mokėjau šnekėti, mokėjau anglų kalbą, ir viskas. Kai tik pradėjau dirbti pardavimo darbus, pirmus šešis mėnesius visiškai nieko nepardaviau“, – prisipažįsta vaikinas.

Ieškojo pramogų – rado mylimąją

Per kelerius metus pagaliau prasimušęs pardavimo srityje Aleksas ėmė dažnai skraidyti į Lietuvą. Per vieną tokią viešnagę pas draugus susipažino su vilniete Anastasija. Tiesa, prisipažįsta Aleksas, tąkart meilės neieškojęs, o tik norėjęs pasilinksminti.

Sėkmė laukė ne realiose parduotuvėse, o interneto erdvėje. Sukūrę pardavimo anketą vos po kelių dienų pajuto, kad jų prekė tampa labai populiari.

„Man tada rūpėjo tik karjera, rimtos merginos tikrai neieškojau“, – neslepia Aleksas, tačiau čia pat priduria, kad Anastasija papirko nuostabia šypsena ir absoliučiu pozityvumu. Užteko kelių susitikimų, kad pasijustų įsimylėjęs.

Mokyklą vos baigusi mergina sako neturėjusi ko prarasti, o Londonas tuo metu – prieš 4 metus – daug kam atrodė kaip svajonių miestas. Todėl Anastasija nusprendė, kad reikia rizikuoti. Nors merginai buvo 18 metų, jos mama nepatikliai žiūrėjo į sumanymą vykti į užsienį pas nepažįstamą vaikiną. Galiausiai Anastasijos mamai paskambino pats Aleksas ir ši atlyžo. „Nuraminau, kad viskas bus gerai. Patirtis su pardavimais ir skambučiais čia man padėjo“, – šypsosi įsimylėjęs vaikinas.

Sunkus darbas ir kalbos nemokėjimas

Pradžia buvo visai ne tokia, apie kokią svajoja daug jaunų žmonių, sako dėl meilės emigravusi Anastasija, tačiau sunkumų ji neišsigando. Angliškai nekalbėjusi mergina, Alekso paskatinta, pradėjo vartoti svetimą kalbą net tarpusavio pokalbiams, o viena mylimojo draugė padėjo įsidarbinti restorane.

Buvo žiauriai sunku: dirbau nuo 8 ryto iki 2 valandos nakties, į namus reikėdavo grįžti su 3 persėdimais, visa smirdėdavau mėsainiais.

„Nešnekėjau angliškai nė kiek. Aleksas labai padėjo, sakė: „Viskas, nuo šiandien šnekėsim tik angliškai, telefono kalbą pakeisk į anglų“, – prisimena Anastasija. – Viena iš jo draugių padėjo įsidarbinti restorane. Buvo žiauriai sunku: dirbau nuo 8 ryto iki 2 valandos nakties, į namus reikėdavo grįžti su 3 persėdimais, visa smirdėdavau mėsainiais.“

Aleksas mylimajai nuo pirmos pažinties dienos žadėjo, kad greitai juodu nustos sunkiai dirbti ir turės savo verslą. Tokius žodžius mergina girdėdavo beveik kasdien, tačiau tada dar negalėjo nujausti, kada ir kokį verslą pradės.

Žinojau, kad turiu didžiulę problemą dėl alkoholio. Alkoholis mane vedė į daugybę problemų.

„Jis man labai patiko, nes pati visada svajojau kuo nors tapti. Kai jį sutikau, jis man irgi sakė: mes nebūsim paprasti average, kada nors ko nors pasieksim. Aš toks žmogus – tikiu vizualizacija. Visada svajojau duoti interviu“, – sako Londono lietuvė.

Atsisakė alkoholio

Pirmas dalykas, kurį Aleksas padarė svajodamas tapti turtingu žmogumi, – praėjusių metų rugpjūtį visiškai atsisakė alkoholio. Sako supratęs, kad dėl velnio lašų kildavo daug kvailų ir nereikalingų problemų.

Mums daug žmonių sakė, kad Lietuvoje jau yra kaukės, žmonės jau nešioja jas. Ir tai buvo jau po paties piko. O čia dar nieko nebuvo, čia dar karantino pradžia tik skelbiama.

„Žinojau, kad turiu didžiulę problemą dėl alkoholio. Alkoholis mane vedė į daugybę problemų. Pasižiūrėjau į savo gyvenimo problemas, atsisėdau, kaip koks „scientist“ žiūri, kaip matematikas sprendžia formulę – visos mano problemos, tiksliau, dauguma mano problemų kildavo dėl to, kad būdavau girtas, išgėręs ar pagiringas.

Nebuvau alkoholikas, bet kiekvieną savaitgalį švęsdavau. Mums sekėsi dirbti pardavimo srity, todėl turėjome daugybę priežasčių švęsti kiekvieną savaitę“, – atvirauja Aleksas.

Verslo idėja – iš Lietuvos

Verslo idėją Aleksui ir Anastasijai pasiūlė artimieji iš Lietuvos. Tuo metu nei Londone, nei kituose Anglijos miestuose kaukių kaip apsaugos priemonės nuo koronaviruso beveik niekas nenaudojo.

„Mums daug žmonių sakė, kad Lietuvoje jau yra kaukės, žmonės jau nešioja jas. Ir tai buvo jau po paties piko. O čia dar nieko nebuvo, čia dar karantino pradžia tik skelbiama. Daug azijiečių, kuriuos sutikdavome metro, būdavo su jaukėmis, tačiau visi į juos žiūrėdavo keistai. Nežinojau, kam jie tas kaukes dedasi ir ar jos išvis padeda.

Karantino pradžioje čia niekas nenešiojo kaukių. Pradėjo nešioti tik tada, kai valdžia, parlamentas pradėjo sakyti tą patį kaip kitose šalyse – iš pradžių buvo rekomendacija, kad galbūt reikės kaukes dėvėti, paskui rekomendacija, kad jau reikėtų, po to – įsakas dėvėti, nes bus baudos už nedėvėjimą. Ir čia mes buvome vietoje ir laiku“, – pasakoja pora.

Pirmą veido kaukių siuntą pora užsisakė iš siuvyklos Vilniuje ir, kaip patys sako, tai stipriai prisidėjo prie sėkmingo verslo starto. Aleksas iš pradžių kaukes bandė pardavinėti jas nešiodamas ir siūlydamas parduotuvėms bei kioskams, tačiau sėkmė laukė ne realiose parduotuvėse, o interneto erdvėje. Jie susikūrė pardavimo anketą ir vos po kelių dienų pajuto, kad jų prekė tampa labai populiari.

Sukūrė naujų darbo vietų

Kiekvieną dieną pardavimo rodikliai augo net po keletą kartų, todėl pajutę, kad gali nespėti, lietuviai nusprendė mesti savo darbus: Aleksas – pardavimo vadybininko pareigas finansų įmonėje, o Anastasija – pareigas įdarbinimo agentūroje.

Palikti darbus buvo geriausia mintis, sako pora, nes tai leido pasinerti į staiga išpopuliarėjusį kaukių verslą. Naujas verslas taip gerai sekėsi, kad padėti darbuotis atvyko ir Anastasijos brolis, ir geriausia draugė. Jaunieji verslininkai neslepia išsikėlę aukštus reikalavimus.

Norint palaikyti aukštą ne tik kaukių, bet ir aptarnavimo kokybę, mums reikėjo daugiau žmonių.

„Mūsų tikslas buvo išsiųsti užsakymą tą pačią dieną. Ir vis dar yra. Mūsų tikslas buvo atrašyti į žinutę tą pačią valandą. Mūsų tikslas buvo išspręsti problemą, gautus pinigus ar naują kaukę išsiųsti be problemų.

Ėmėme pavyzdžius iš geriausių kompanijų, tokių kaip „Amazon“. Stebėjome, kaip jie su klientais bendrauja, kaip siunčia prekes. Tiesiog pritaikėme tai sau. Norint palaikyti aukštą ne tik kaukių, bet ir aptarnavimo kokybę, reikėjo daugiau žmonių. Ir mes radome daugiau žmonių. Dabar mūsų nemažai – 11–12“, – pasakoja Londone su drauge Anastasija kaukių verslą sukūręs A. Lebedevas.

Plačiau apie įsimylėjėlių sėkmingą verslo istoriją – vaizdo įraše.

Lietuvių pora Londone pasinaudojo pandemija: anglams pasiūlė kaukių ir pardavė jų už milijoną svarų

Parengė Vismantas Žuklevičius.