Istorijos

2020.09.06 13:43

Mažame Anglijos mieste restoraną lietuviai atidarė prieš pat COVID-19 pandemiją: teko užverti duris ir pradėti iš naujo

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt2020.09.06 13:43

Restoraną nedideliame Jungtinės Karalystės mieste Tomas Maželis ir Viktorija Voisiat atidarė prieš pat COVID-19 pandemiją, todėl vos po kelių savaičių duris teko užverti. Šeima pripažįsta, kad iš pradžių ištiko šokas ir apėmė nerimas, kaip reikės išlaikyti sustojusį verslą, bet dabar jie vėl dirba ir kviečia susipažinti su lietuviška virtuve.

Šis pasakojimas yra LRT.lt straipsnių ciklo „Lietuviškas skonis“, kuris supažindina su lietuviškais restoranais įvairiuose pasaulio kampeliuose, dalis.

Išvyko ilgai nesvarstę

Į Jungtinę Karalystę porą prieš devynerius metus atvedė sunki finansinė padėtis. Kaip pasakoja Tomas, emigracija gyvenime atsirado netikėtai – po pokalbio su šioje šalyje gyvenančia Viktorijos drauge, kuri išgirdusi apie sunkią šeimos padėtį pažadėjo pasidomėti darbo galimybėmis.

„Maždaug po savaitės sulaukėme skambučio: turite per savaitę nusipirkti bilietus, išsikeisti, kiek galite, svarų ir keliauti į Jungtinę Karalystę, darbo vietos jau paruoštos“, – dėsto lietuvis.

Anot pašnekovo, tuomet juodu jautėsi sutrikę, nes jau turėjo du vaikus, nenorėjo jų palikti, be to, ir didesnės sumos pradžiai užsienyje neturėjo. Vis dėlto, padrąsinti draugės, ryžosi pabandyti, o 3 ir 10 metų dukras paliko seneliams. „Akys buvo pilnos ašarų, bet išskridom“, – prisimena lietuviai.

„Imtis tokio verslo buvo labai baisu“

Po kiek laiko šeima įsitvirtino Jungtinėje Karalystėje, atsivežė ir vaikus, o tada ėmė galvoti apie nuosavą verslą. Pirmiausia pora galvojo Heiverilio mieste, kuriame ir gyvena, atidaryti maisto prekių parduotuvę. Bet paaiškėjo, kad tokį sumanymą jau įgyvendino kituose miestuose panašių parduotuvių turintis verslininkas, tad lietuviai savo idėjos atsisakė.

Mintis atidaryti restoraną kilo po to, kai į dukrų lankomą šeštadieninę mokyklą Viktorija nuvežė naminių kibinų ir pavaišino mokytojus. „Visiems labai patiko ir pasiūlė (kibinus – LRT.lt) mokykloje per pertraukas pardavinėti. Netrukus Viktorija pradėjo gaminti daugiau patiekalų ir kilo mintis – kodėl gi neatidaryti lietuviško restorano?“ – pasakoja Tomas.

Tiesa, idėjos taip greit įgyvendinti nepavyko. Patalpų restoranui šeima ieškojo keletą metų, dairėsi tiek Kembridže, tiek aplinkiniuose miestuose – Piterbore, Bury Saint Edmundse, Tetforde ir net Londone, kol galiausiai Heiverilyje vienas restoranas nutraukė veiklą ir pasitaikė proga įsigyti atsilaisvinusias patalpas.

„Imtis naujo verslo buvo labai baisu, nes nežinojome, ko tikėtis: kaip žmonės reaguos, ar maistas, kuris skiriasi nuo angliško, jiems patiks. Mūsų idėja buvo tokia, kad į Heiverilį atnešime ir žmonėms duosime ką nors naujo ir modernaus, nes miestas yra labai senas“, – mintimis dalijasi Viktorija.

Šeimos restoranas įsikūręs pramoniniame rajone, netoliese yra didelis sandėlis, kuriame dirba daug emigrantų iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Rumunijos, kitų šalių.

Paklausti, kodėl restoraną pavadino „Baltic Amber Restaurant & Bar“, pašnekovai paaiškina norėję, kad pavadinimas atspindėtų jų pagrindinę misiją.

„Ilgai mąstėme, koks pavadinimas tiktų tam, ką norime pristatyti, – Baltijos jūros krantus. Kiekvienais metais, kai važiuojame atostogauti į Lietuvą, būtinai pasiliekame laiko pabūti prie jūros“, – pasakoja Viktorija. Taip, anot pašnekovės, ir kilo mintis pavadinimu sujungti Baltiją ir jos lobį – gintarą.

Restorano interjeras taip pat kurtas atsižvelgiant į pavadinimą, juo pasirūpino dizainerė iš Vilniaus Dovilė Milašiūtė.

„Spalvų gama, medžiagos, nuotraukos ir kitos detalės sukuria užuominą į šiuolaikišką ir modernią, prabanga alsuojančią Lietuvos, Baltijos krašto aplinką. Svarbus akcentas – užuolaidos, kurios buvo pasiūtos Lietuvoje. Jas kūrė Diana Eimontaitė kartu su mama“, – kalba Viktorija.

Moteris pasakoja, kad pagrindinis virtuvės šefas yra iš Šiaulių kilęs Vladas Kaupas, turintis ilgametę patirtį Anglijos restoranuose. Jo dėka prie komandos prisidėjo latvis Ronaldas Veipanas, taip pat išmanantis lietuviškos virtuvės subtilybes.

Virtuvėje taip pat darbuojasi lietuviškais patiekalais besidomintis ispanas, kolektyve yra ir lenkų, britų. „Mūsų miestas mažas, čia lietuvių labai mažai, dauguma – lenkai“, – paaiškina Viktorija.

Vos atvėrus duris teko sustoti dėl COVID-19

Restoranas duris atvėrė kovo 8 dieną, tačiau netrukus visus planus sujaukė COVID-19 pandemija. Padirbus vos dvi savaites, restoraną teko uždaryti.

„Mums buvo didelis šokas. Nežinojome, kas bus toliau, kaip išlaikyti restoraną ir darbuotojus, kaip išsilaikyti patiems. Kad žmonės toliau apie mus girdėtų ir sužinotų, pradėjome tiekti maistą į namus, bet mažai kas užsakinėdavo. Teko keisti patiekalus į paprastesnius, pavyzdžiui, burgerius, kibinus“,– pasakoja Tomas.

Tiesa, negatyvių minčių pora neprisileido ir, kai tik buvo galimybė, pradėjo iš naujo. Antras restorano dublis užfiksuotas liepos 4 dieną. „Labai ilgai ėjome prie to, daug išgyvenome tam, kad užsidarytume? Tikrai ne“, – nusiteikimą prisimena lietuvis.

Šeima džiaugiasi, kad prieš antrą atidarymą apie restoraną parašė vietos laikraštis. Pasirodžius straipsniui pas lietuvius užsuka vis daugiau svečių. „Patys didžiausi iššūkiai dabar – išlaikyti maisto kokybę, higieną. Tikimės, kad antros bangos galėsim išvengti“, – viliasi pašnekovas.

Neseniai duris atvėrusiame restorane svečiams lietuviai siūlo tokių patiekalų kaip cepelinai, bulviniai ir žemaičių blynai, kibinai, šaltibarščiai. Vis dėlto lietuviška virtuvė sudaro gana kuklią valgiaraščio dalį, todėl tie, kurių šie valgiai nežavi, turi iš ko rinktis – nuo kiaulienos kepsnio su kaulu iki keturių skirtingų rūšių jautienos didkepsnių ar vištienos patiekalų.

„Lietuvių sulaukiame labai mažai, bet ateina daug britų. Jiems patinka cepelinai, kibinai, bulviniai blynai. Jie domisi Lietuva. Daugiausia simpatijų pelno kibinai, o mažiausiai – lietiniai ir žemaičių blynai“, – sako Viktorija.

Tomas priduria, kad restorane planuoja organizuoti atlikėjų iš Lietuvos koncertus ir tikisi, jog jie pritrauks daugiau tautiečių.

Tiesa, pašnekovai atkreipia dėmesį, kad ne tik lietuviškais patiekalais skleidžia žinią apie Lietuvą. Šeima restorane rodo ir specialų filmuką apie Lietuvą, sukurtą fotografo Arvydo Stačioko bei jo komandos.

Taip pat restoraną iš Lietuvos turėtų pasiekti lankstinukai, kuriuose bus informacijos apie populiariausias mūsų šalies vietas, galimybes joje apsistoti. Viktorija sako, kad taip jie nori suteikti galimybę restorano svečiams geriau susipažinti su Lietuva.

Gyvenate svetur, turite lietuvišką restoraną ir norėtumėte, kad papasakotume jūsų istoriją? Rašykite mums lituanica@lrt.lt.

Taip pat skaitykite