Istorijos

2020.08.17 20:50

Netoli Paryžiaus nuosavą teatrą kuriantis Vytas į Prancūziją atvyko autostopu ir nemokėdamas kalbos

LRT TELEVIZIJOS laida „Lietuvos kolumbai“, LRT.lt2020.08.17 20:50

Vytas Kraujelis į Paryžių atvyko daugiau nei prieš 20 metų – 1997-aisiais Prancūzijos sostinę pasiekė autostopu. Lietuvį, kaip pats sako, viliojo Prancūzija ir teatras. Apie gyvenimą šioje šalyje jis papasakojo LRT TELEVIZIJOS laidai „Lietuvos kolumbai“.

Anot pašnekovo, gyventi legaliai tuomet buvo nepaprastai sunku, tačiau jis stengėsi ir studijavo teatrą vienoje iš žinomų privačių mokyklų. Tiesa, iš pradžių prancūziškai mokėjo vos keletą žodžių.

„Vaikščiojau su dviem žodynais: prancūzų-lietuvių ir lietuvių-prancūzų“, – juokiasi Vytas.

Vėliau jis ne tik puikiai išmoko prancūziškai, bet ir įvaldė viduramžių prancūzų kalbą, taip pat susidomėjo senuoju teatru – seniausiu Europoje, neskaitant antikinio: „Tai buvo toks žanras, kad turgaus aikštėse arba prie bažnyčios atsistoja poetas ir skaito. Buvo skaitomasis žanras, kai ir žonglieriai rūmų salėse skaitydavo ir pusiau vaidindavo.“

Jau daugiau nei 10-metį Vytas važiuoja į Abatiją, nutolusią nuo Paryžiaus 60 kilometrų, ir ten kuria savo teatrą. Kaip sako, būtent šis regionas yra vienas didžiausių Prancūzijoje ir paženklintas nelengva istorija. Šiandien visa Abatijos kultūrinė veikla patikėta būtent lietuviui. „Niekada nebuvo pasakyta, kad aš ten dirbsiu amžinai. Buvo pirma sutartis, metai praėjo, paklausė: ar patinka?

Iš pradžių dar klausiau, ar manęs ten apskritai reikia, nes man atrodė gerai, ką jie darė, nes aš pats nieko nežinojau. Palaipsiui mes perėjome į tikrą teatrą“, – pasakoja pašnekovas.

Vytas ne tik kuria spektaklius, juose vaidina, bet ir siuva, siuvinėja kostiumus. Taip pat renka apie juos istorinę medžiagą.

„Kuriu kostiumus, kuriu dekoracijas. Dekoracijų didelių nereikia, net negalima jų kurti, nes dažniausiai vaidiname griuvėsiuose ar architektūros paminkluose. Nereikia kurti konkurencijos, reikia tiesiog sukurti paveikslui gražų rėmą“, – mintimis dalijasi lietuvis.

Daugiau – LRT TELEVIZIJOS laidos „Lietuvos kolumbai“ įraše ČIA.

Populiariausi