Naujienų srautas

Istorijos2020.05.04 19:03

Editos Mildažytės sūnaus gyvenimas emigracijoje prasidėjo nuo sunkumų

Gal kas nors ir įsivaizduoja, kad žinomų žmonių vaikai yra laimingieji, kuriems viskas duota ir už kuriuos viskas padaryta. „Taip tikrai nėra – bent jau man“, – LRT TELEVIZIJAI sako garsios televizijos laidų vedėjos Editos Mildažytės sūnus Mykolas Vyšniauskas.

„Moku maždaug kaip „Vilniaus vartuose“ – 50 eurų už kvadratą“, – rodydamas savo kambarį tikina Mykolas. Tiesa, anot pačio jaunuolio, kai kurie jo gyvenamos vietos net kambariu nelaikytu, veikiau – sandėliuku ar pagalbine patalpa.

„Sutartyje parašyta, kad septyni kvadratiniai metrai. Praleidau kažkada dvi savaitgalio dienas matuodamas. Niekaip neišeina daugiau nei penki“, – šypsodamasis kalba emigrantas. – Džiaugiuosi, kad išvis turiu, kur gyventi, kad yra lova ir stogas virš galvos.“

Aš labai greitai įstojau, mėnesį buvau benamis, tai man čia visai gerai, nors lauke buvo erdviau.

Nyderlanduose, pusantro šimto tūkstančių gyventojų turinčiame Arnhemo mieste, lietuvis kurį laiką išvis neturėjo kur apsistoti, tad naktis jam teko leisti tiesiog ant suoliuko.

Ankštame jo kambarėlyje tiesiog neįmanoma apsisukti, tačiau vaikinas nusiteikęs labai optimistiškai ir geros nuotaikos nestokoja.

„Aš paprastai neturiu svečių, – atvirauja E. Mildažytės sūnus. – Nežinau, man, tiesą sakant, viskas gerai, aš kitais metais gyvensiu geriau. Neįmanoma čia rasti tų namų. Aš labai greitai įstojau, mėnesį buvau benamis, tai man čia visai gerai, nors lauke buvo erdviau.“

Laimėti skrydį namo: kiekvienas į Lietuvą grįžęs tautietis – kaip didžiausia pergalė šalies pareigūnams

Išsinuomoti kambarį ar butą Nyderlanduose – gana sudėtinga. Miestuose, kur daug studentų, dėl gyvenamosios vietos tenka kaip reikiant pakovoti. Kai kurie juokauja, kad būsto nuoma vyksta tarytum darbo pokalbis: turėti pinigų neužtenka, reikia įtikti ir savininkams, ir būsimiems kambariokams.

Taigi lietuvis nesiskundžia – džiaugiasi, kad po ilgų paieškų ir po atviru dangumi praleistų naktų pagaliau turi, kur gerai išsimiegoti.

Apie tai, kad Nyderlanduose negyvena turtingai ar prašmatniai, Mykolas pasakoja atvirai ir nė kiek nesigėdija. Kol bendraamžiai vaikosi technikos naujienų, krūvas pinigų išleidžia drabužiams, kad tik neparodytų, jog kažko neturi, dvidešimtmetis Mykolas nevaidina turtuolio ir tikina labiau norintis ne turėti, o veikti tai, kas patinka, ir jaustis naudingas. Tačiau taip buvo ne visada. Būtent dėl noro nepasirodyti prastesniam už kitus dar būdamas paauglys Editos Mildažytės sūnus pradėjo dirbti.

Man, tiesą sakant, atrodė, kad piniguose tikrai yra laimė. Tačiau net ir pats neturtingiausias žmogus sako, kad ne piniguose laimė.

„Kad mano mama yra didis žmogus ir tėvas buvo, tai taip, bet nežinau, niekada nieko netrūko, kai paprašydavau, bet man būdavo nemalonu prašyti ir nebūdavo taip, kad jie neduodavo man pinigų. Tiesiog visą laiką turėdavau didesnių dalykų, kuriuos norėdavau nusipirkti“, – sako E. Mildažytės sūnus.

Mykolas mokėsi privačioje mokykloje, kur moksleiviai turėjo naujausius telefonus ir daug kišenpinigių kasdienėms išlaidoms. Prašyti pinigų tokiems dalykams žinomų tėvų sūnui buvo paprasčiausiai gėda, o turėti vis tiek norėjosi.

„Ten visi turėdavo labai daug pinigų ir man iš pradžių atrodė, kad man jų labai reikia ir man, tiesą sakant, atrodė, kad piniguose tikrai yra laimė. Tačiau net ir pats neturtingiausias žmogus sako, kad ne piniguose laimė“, – kalba jaunuolis.

Kai Mykolas pasakoja apie visus darbus, kuriuos yra dirbęs, apima jausmas, kad jam ne 20 m., o bent dvigubai daugiau. Tiek, kiek jis išbandė, kol baigė mokyklą, ne visi išbando per visą gyvenimą. Mykolui teko dirbti įvairiose virtuvėse, statybose, organizuoti ir vesti renginius, dirbti kino, reklamos, muzikos srityse ir netgi pravesti vestuvių vakarėlius. Energingas ir darbo nebijantis jaunuolis pinigų sau užsidirba jau nuo 14-kos metų.

Plačiau apie spalvingą Mykolo gyvenimą – vaizdo įraše

Parengė – Vismantas Žuklevičius

Laimėti skrydį namo: kiekvienas į Lietuvą grįžęs tautietis – kaip didžiausia pergalė šalies pareigūnams
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi