Istorijos

2020.05.10 07:00

Kaubojiškas gyvenimo stilius atokioje rančoje tarp kalnų – JAV įsikūręs Darius kasdien sutinka antilopes ir elnius

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt2020.05.10 07:00

Daugiau nei du dešimtmečius JAV gyvenantis Darius Sasnauskas, prieš keletą metų išgelbėjęs ir pagydęs mažą stirnaitę, sulaukė ne tik Lietuvos, bet ir užsienio žiniasklaidos dėmesio. Ši istorija jį suvedė ir su dabartine žmona. Daugybę metų toli nuo tėvynės gyvenantis lietuvis portalui LRT.lt sutiko papasakoti, kaip jo likimas klostėsi už Atlanto ir kaip atrodo gyvenimas atokioje rančoje kalnų apsuptyje.

Išvyko dirbti pas bitininkus

Prieš išvykdamas gyventi į JAV, Darius Kaune baigė maisto technologijos technikumą. Iškart po to buvo pašauktas į tarybinę kariuomenę. Besibaigiant Dariaus tarnybai Maskvoje, Lietuva paskelbė nepriklausomybę.

„Tada grįžau į pačius neramumus. Kaip ir daugumai Lietuvos žmonių, teko dalyvauti saugant ir ginant nuo tarybinės kariuomenės įvairius Lietuvos objektus“, – prisimena pašnekovas.

Vis dėlto įsitvirtinti nepriklausomybę atkūrusioje tėvynėje Dariui nesisekė, darbo paieškos strigo. Kaip pasakoja, tuomet daugelis jaunų žmonių dairėsi į Vakarų Europą ar JAV, galimybių svetur ėmė ieškoti ir jis pats. Galiausiai pasitaikė proga padirbėti pas JAV bitininkus.

„Turėjau bitininkystės patirties, kurios įgijau iš savo močiutės ir mamos, todėl toks pasiūlymas labai tiko. Atvykęs dvejus metus dirbau pas vieną Meino valstijos bitininką – gamindavome avilius, prižiūrėdavome bites, imdavome medų, vežiodavome bites po obelų, mėlynių, aviečių sodus.

Žiemą veždavome bites į pietus, Floridos valstiją, kur jos peržiemodavo ir prinešdavo labai skanaus apelsinų medaus“, – pirmąjį darbą už Atlanto prisimena lietuvis.

Jis patikina – tiek išvykdamas, tiek dirbdamas bičių ūkyje JAV, ketino grįžti į Lietuvą. Netgi vedė užrašus, kad nepamirštų, ko išmoko, ir galėtų įgytas žinias pritaikyti tėvynėje. Tačiau po vieno darbo sekė kitas, atsirado galimybė studijuoti ir mintis apie grįžimą į Lietuvą nutolo.

Be to, kaip patikina Darius, JAV jis greit pritapo – čia sutikti žmonės jam visada buvo draugiški, priėmė lietuvį į savo bendruomenę, kvietė į renginius, rūpinosi, ar ko netrūksta, ar nekamuoja tėvynės ilgesys.

O ir artimieji, likę Lietuvoje, Dariaus pasirinkimą visada gerbė. „Jie suprato, kad tuo metu JAV galėjo suteikti daugiau galimybių jauniems žmonėms“, – sako pašnekovas.

Bet koks filmas nublanksta prieš gamtos grožį, kurį čia galima pamatyti savo akimis.

Svajonės išsipildymas

Kalifornijoje lietuvis baigė IT mokslus, bet netrukus sulaukė pasiūlymo vykti į retai apgyvendintą Vajomingo valstiją. Čia padėjo vienai kompanijai įkurti poilsinę rančą kalnuose, netoli Jeloustono nacionalinio parko.

Ją pašnekovas prižiūri iki šiol. Sako, tokios rančos šioje JAV valstijoje nepaprastai populiarios – kai kuriose auginami gyvuliai, daržovės, kitos – nuomojamos atostogoms.

„Mes priimame svečius, organizuojame išvykas su arkliais į kalnus, stovyklas kalnuose, žvejybą upėse, keliones valtimis, laukinių gyvūnų stebėjimą, įvairius lauko žaidimus. Tai kaip maža gyvenvietė su keliais gyvenamais namais, lauko virtuve, kino teatru, muziejumi, jodinėjimo arena, sporto sale, lauko šaudykla“, – pasakoja Darius.

Lietuvio prižiūrima ranča įsikūrusi kalnuose, 2 km aukštyje. Sezono metu joje dirba 10–15 darbuotojų – nuo virėjų, arklių prižiūrėtojų, statybininkų, kambarinių, jogos trenerių iki sodininko ar straigtasparnio piloto, mat apsipirkti tenka skristi į kitą valstiją.

Būtent apie tokį gyvenimą gamtos apsuptyje Darius sako visada svajojęs. Jau nuo mažens tėvai ir močiutė mokė jį mylėti gamtą, o ir mėgstamiausios vaikystės knygos buvo apie Amerikos laukinius vakarus. Tiesa, nors ši meilė su laiku neblėso, Darius niekada nesitikėjo, kad kada nors gyvens tose vietose, apie kurias skaitė vaikystėje.

„Kai gavau pasiūlymą vykti į Vajomingo valstiją padėti įkurti šios rančos, turėjau pastudijuoti žemėlapį, ir tai buvo lyg slaptos svajonės išsipildymas. Bet koks filmas nublanksta prieš gamtos grožį, kurį čia galima pamatyti savo akimis.

Slėnio ir kalnų grožį bei įspūdį sunku sutalpinti į bet kokį kadrą. Išjojus žirgais labai retai sutinkame žmones, čia įprasta kasdienybė matyti stirnas, elnius, antilopes“, – pasakoja lietuvis.

Svečiai jo prižiūrimoje teritorijoje poilsiauti gali iki rudens pabaigos, o vėliau rančą Darius palieka prižiūrėti vietiniams. Ir nors pats žiemą neretai apsilanko Vajominge, šaltuoju metų laiku daugiau laiko praleidžia Kalifornijoje, namuose netoli Los Andželo. Taip gyventi per dvi valstijas, patikina lietuvis, JAV gana įprasta.

„Vajominge nuostabūs kalnai ir tyras kalnų oras, visada suteikiantis atsinaujinimo jausmą, kaubojiškas gyvenimo stilius, paliekantis pakilią nuotaiką. Tikra atgaiva sielai atvykus iš didmiesčio, kur visi nepaprastai skuba.

Ten laikas matuojamas minutėmis, sekundėmis, o čia viskas paprasčiau – nėra skubėjimo, įtampos, čia mūsų laikas yra pagal gamtą, pagal saulėtekį ir saulėlydį“, – mintimis dalijasi pašnekovas.

Palikęs, kaip pats apibūdina, kaubojišką gyvenimo stilių ir atvykęs į Kaliforniją, Darius ant rankos užsisega laikrodį. Kad nevėluotų ir galėtų sekti kur kas spartesnį gyvenimo ritmą. „Kalifornija – tai idealus oras, saulė ir nuostabus Ramusis vandenynas, kuris suteikia atsipalaidavimo, ramybės sielai“, – kalba Darius.

Čia jis dirba su vaizdo įranga, skirta fotografuoti ir filmuoti iš oro. Taip pat augina bites, o laisvu metu tiek vienuose, tiek kituose namuose užsiima staliaus amatu ir mielai leidžia laiką gamtoje, kur filmuoja ir fotografuoja laukinius gyvūnus.

Būtent šis pomėgis atnešė lietuviui ir užsienio žiniasklaidos susidomėjimą. Prieš 5-erius metus Dariaus nufilmuota ir „Youtube“ paviešinta istorija apie mažą sužeistą stirnaitę, kurią jis priglaudė ir prižiūrėjo tol, kol ji buvo pasiruošusi grįžti į gamtą, sujaudino tūkstančius žmonių visame pasaulyje.

„Istorija ypatinga tuo, kad stirnaitę gelbėjant ir gydant dalyvavo visi mano augintiniai – šunys ir katės. Sėkmingas jos išgijimas ir grąžinimas mamai buvo graži istorijos dalis.

Visus metus galėjome stebėti, kaip ji auga, nes mama stirna gyveno netoliese ir dažnai atsivesdavo stirniukus paskanauti gėlių, augančių prie namų“, – pasakoja pašnekovas.

Net ir šiandien dėl šios istorijos tarptautinė žiniasklaida kreipiasi į lietuvį, norėdami jį pakalbinti, o vaikus auginantys tėvai rašo, kad jų mažiesiems jau tapo tradicija žiūrėti šią istoriją prieš miegą. Be to, pasakojimas apie stirnaitę lietuvį suvedė ir su dabartine žmona.

„Ji peržiūrėjo mano sukurtą dokumentinę istoriją ir nutarė man parašyti. Laiškas buvo labai gražus, norėjosi į jį atsakyti. Tuo metu ji gyveno Škotijoje, tad kurį laiką bendravome žinutėmis, laiškais.

Paskui ji darbo reikalais atvyko į JAV, tada keletą kartų susitikome ir supratome, kad esame skirti vienas kitam. Pamilome vienas kitą ir po metų susituokėme“, – jųdviejų istoriją prisimena Darius.

Jei žmogus turi kūrybinės energijos, siekia geresnės ateities, nori kažką pamatyti, išmokti – manau, toks žmogus gali puikiai bet kur įsikurti ir jaustis kaip namie.

Susitikimai su grizliais ir vilkais

Ir šiandien lietuvis dažnai laiką leidžia gamtoje, fiksuodamas gyvūnų gyvenimo akimirkas. Nuo netoli namų pievoje apsigyvenusių barsukų iki grizlių, kurie ramiai kramsnoja pienes. Tiesa, pašnekovas patikina, kad parsineša ne tik įamžintų išskirtinių vaizdų, bet ir nuotykių.

O gyvenant ir dirbant atokioje rančoje, kartais nereikia net nuo namų nutolti – nuotykiai užklysta patys. Pašnekovas pasakoja, kaip vieną naktį į jų teritoriją užsukęs grizlis išgąsdino naujus rančos darbuotojus.

„Garsas sukėlė visus gyventojus iš miego, per langą matėsi, kaip didžiulis visu ūgiu atsistojęs grizlis drasko namo sieną. Tai gerokai visus išgąsdino – kai kurie slėpėsi po antklodėmis, kiti buvo pasiruošę panaudoti pipirinį balionėlį, kuriuos visiems rančoje išdalinam specialiai nuo meškų apsiginti.

Visi manė, kad grizlis bandys laužtis į vidų, bet jis, pasigalandęs nagus ir pasikasęs nugarą į namo kampą, po kiek laiko nuėjo savais reikalais. Jaunimas ilgai negalėjo užmigti“, – pasakoja lietuvis.

Rančoje yra lankęsi ir daugiau nekviestų svečių. Darius prisimena, kaip netoli namų apsigyvenusi gauja vilkų vakarais vis aplankydavo jo prižiūrimą rančą: „Gana drąsiai apsupdavo ir kaukdavo, taip bandydami prisikviesti mūsų šunis.

Tokia apgultis tęsėsi kelias naktis iš eilės. Po vienos nakties radau vilkų sužalotus arklius. Vienam buvo lengvai perplėšta oda po kaklu, kitam – galinė koja.“

Anot pašnekovo, toks vilkų poelgis – retenybė, mat paprastai jie arklių nepuola, o ir pati arklių kaimenė sugeba apsiginti. Atbaidyti vilkus nuo apsilankymų tuomet pavyko specialiomis garsinėmis priemonėmis.

Lietuva turi daug potencialo – nuostabios upės, miškai ateityje pritrauks vis daugiau keliautojų.

Šeimoje lietuviškumo nepamiršta

Daugiau nei 20 metų JAV gyvenantis Darius sako, kad Lietuva visada išliks jo gimtinė ir mylima šalis. Į Lietuvą stengiasi grįžti kiekvienais metais – aplankyti artimųjų, draugų, širdžiai mielų vietų. Į Lietuvą pašnekovas atsiveža ir draugų amerikiečių.

„Visiems labai įdomu pamatyti, susipažinti su Lietuvos kultūra bei istorija. Lietuva turi daug potencialo – nuostabios upės, miškai ateityje pritrauks vis daugiau keliautojų“, – įsitikinęs pašnekovas.

Vis dėlto namais jis vadina JAV ir pripažįsta, kad šią šalį prisijaukino nuo pat pradžių. „Manau, priklauso nuo žmogaus būdo. Jei žmogus turi kūrybinės energijos, siekia geresnės ateities, nori kažką pamatyti, išmokti – manau, toks žmogus gali puikiai bet kur įsikurti ir jaustis kaip namie.

Mūsų šeimai ši šalis suteikia daug galimybių, mano 16 metų sūnus pakviestas į vieną iš NASA programų, kur vaikai ruošiami būti astronautais, inžinieriais, mokslininkais“, – džiaugiasi Darius.

Ir nors šaknis įleido už Atlanto, lietuvis patikina, kad tėvynės nepamiršta net būdamas toli. Pasak jo, šeimoje puoselėjamos tiek lietuviškos, tiek škotiškos tradicijos, o iš Škotijos kilusi Dariaus žmona pramoko ir lietuvių kalbos.

Gyvenate užsienyje ir norėtumėte, kad papasakotume jūsų istoriją? O gal iš emigracijos sugrįžote į Lietuvą? Laišką su trumpu prisistatymu siųskite el. paštu lituanica@lrt.lt.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.