Istorijos

2020.04.30 10:45

Po sunkaus etapo Londone ryžosi emigruoti dar kartą: lietuvė papasakojo, kaip laimę atrado Nyderlanduose

LRT TELEVIZIJOS laida „(Ne)emigrantai“, LRT.lt2020.04.30 10:45

Miglė Raikhuk – meilės emigrantė, gyvenanti Nyderlandų Zandamo mieste. Tai jau antras kartas, kai iš Juodupės kaimo kilusi jauna moteris išvyko svetur paskui mylimą žmogų. Dabar, su olandu Rochiru susilaukusi vaikelio, Miglė sako esanti be galo laiminga, tačiau pirmasis lietuvės bandymas išvykti baigėsi ašaromis ir skausmu, kokio prieš tai niekada nebuvo jutusi.

Žmogus, pakvietęs kartu gyventi Londone, Miglę paliko iškart po vestuvių – vos jiems grįžus po medaus mėnesio.

„Planas buvo toks: turėjau draugą tuo metu, jis jau gyveno Londone, pradėjome draugauti ir tiesiog nusprendėme, kad negalime gyventi skirtingose šalyse. Aš tuo metu gyvenau Juodupėje, savo kaime turėjau dėvėtų drabužių parduotuvę, todėl teko ją uždaryti ir išvažiavau su juo į Londoną“, – pasakoja Miglė.

Miglei tada buvo vos 23-eji ir iš gimtosios Juodupės, kur prabėgo jos vaikystė, kraustytis niekur neketino. Ji lig šiol save laiko didele Lietuvos, o ypač Juodupės patriote. Tuo metu, kai dauguma bendraamžių svajojo apie gyvenimą užsienyje ar bent jau didesniame Lietuvos mieste, Miglė geriausiai jautėsi namuose.

Meilės emigrantės Miglės istorijos – kaip diena ir naktis: nesėkmę Londone pakeitė šeimos židinys Nyderlanduose

„Tiesiog man visada būdavo gera grįžti į kaimą. Kai gyvenau Kaune, tada šiek tiek teko Vilniuje gyventi, visą laiką grįždavau. Man trukdavo to kaimo, būdavau labai laiminga. Negalvojau, kad visą gyvenimą praleisiu Juodupėje – esu lankstus žmogus. Tiesiog tuo momentu sugalvojau įkurti parduotuvėlę, bet kai įsimylėjau, teko uždaryti ir išvažiuoti į Londoną“, – sako Miglė.

Persikelti į Londoną buvo iššūkis

Iki tol Miglė nebuvo daug keliavusi. Lankėsi tik kaimyninėse šalyse ir buvo nuvykusi į Angliją trumpam užsidirbti. Staiga panelei iš kaimo prieš akis iškilo Londonas. Vienas didžiausių, judriausių pasaulio miestų, kur veiksmas – kiaurą parą. Po Londoną kasdien vaikšto 9 mln. miesto gyventojų. Po žeme nuolat bilda metro, dangų raižo lėktuvai. Kasdien čia atvyksta tūkstančiai laimės ieškančių žmonių. Miglei ši kelionė buvo tokia nesėkminga, kad dar šiandien sunku apie tai kalbėti.

„Man, kaip iš kaimo atvažiavusiai (Juodupėje apie 2 tūkst. gyventojų) į milijoninį miestą, pradžia buvo labai sunki. Buvau labai pasimetus, tų žmonių, tų rasių, nežinau, jaučiausi labai įdomiai. Buvo sunku susivokti. Atsimenu, užsimerkdavau vakare atsigulusi į lovą ir svarstydavau, kaip reikės naudotis metro ir pasiekti kokį nors tikslą. Aš jautresnis žmogus, labai mėgdavau viską apgalvoti. Apkraudavau galvą tokiomis mažomis problemomis, kas dabar atrodo juokas“, – prisiminimais su LRT TELEVIZIJA dalijasi pašnekovė.

Dar vienas didelis Juodupės pliusas – ten nereikia anglų kalbos. Jeigu nori ko nors pasiekti Londone, gauti kvalifikuotą darbą, be anglų kalbos žinių neišsisuksi. Atvykusi pas tuometį mylimąjį, Miglė iškart suprato, kad teks daug laiko praleisti mokantis kalbos. Ir nors Juodupėje turėjo nuosavą verslą, čia, Britanijos sostinėje, karjerą pradėjo nuo pirmojo laiptelio.

„Iš pradžių tiesiog ieškojau darbo, kad prisidėčiau prie mūsų su draugu šeimos biudžeto. Ieškojau darbo, nesvarbu, ar padavėja, ar valytoja – man nėra žemo darbo. Neturiu gėdos jausmo, kad man reikės ką nors valyti“, – tikina moteris.

Iš pradžių kurį laiką dirbusi padavėja, lietuvė Londone tapo valytoja. Šis darbas palyginti pelningas. Tam, kad galėtum jį atlikti, reikia kruopštumo, atsakingumo, o anglų kalba nebūtina. Todėl valytojais Londone dirba daugybė emigrantų iš viso pasaulio. Ypač – Vidurio ir Rytų europietės.

„Iš pradžių pradėjau dirbti valytoja, bet mane po trijų mėnesių pakėlė iki supervaizerės, nes pamatė, kad aš esu atsidavusi darbui. Po kiek laiko mane pakėlė iki vadybininkės“, – teigia ji.

Dabar angliškai jau laisvai kalbanti emigrantė nepamiršo, kaip sunku būdavo atlikti paprasčiausius dalykus, pavyzdžiui, atsiliepti telefonu. Bet pamažu ji susikūrė savo sistemą, kuria vadovaudamasi tapo geriausia darbuotoja.

„Būdavo baisiausia atsiliepti, kai skambina telefonu. Nežinojau, ar ką nors suprasiu, o po to buvo vis lengviau ir lengviau. Darbe reikėdavo, tarkime, žmonių ieškoti. Dažniausiai ieškodavome lietuvių, nes jie yra labai geri ir atsidavę darbuotojai“, – pastebi ji.

Santykiai pašlijo

Atrodo, čia istorija galėtų ir baigtis: kukli darbšti lietuvė įsimyli, atvyksta į milžinišką miestą, kur ne tik išteka, bet ir padaro karjerą. Bet ne. Tą akimirką, kai atrodė, kad viskas nuostabu, staiga prasidėjo sunkiausias metas Miglės gyvenime. Dabar ji sako, kad gal buvo naivi, o gal per darbus tiesiog nepastebėjo, kad santykiai su vyru klostosi ne taip jau ir gerai.

„Mes išsiskyrėme. Susituokėme, gyvenome kartu ir tada po trijų mėnesių jis pasakė, kad jam reikia pagalvoti apie mus, susidėlioti šeimos vertybes ir išėjo iš namų. Kai susituokėme, nežinau, gal buvau labai naivi. Tuo metu dar dirbau naktinėse pamainose, jis susirado kitą gal tuo metu, bet taip išėjo, kad mes vis tiek vestuves iškėlėme. Nejaučiau ir niekada nepagalvočiau, kad toks žmogus galėtų taip padaryti“, – pasakoja Miglė.

Nors dabar jau turi kitą gyvenimą – naują šeimą, naujus namus ir naują veiklą, tokią išdavystę pamiršti jai vis dar sunku.

„Ne tiek man, kiek mano šeimai buvo šokas. Nebuvo pati maloniausia situacija. Vadinasi, taip turėjo įvykti. Būtent šiuo momentu galvoju: ačiū Dievui, kad taip įvyko. Kažkas iš aukščiau viską sudėliojo. Tuo momentu aš tiesiog turėjau išgyventi, man buvo labai sunku, bet šiuo momentu man atsidėkoja ir aš esu laiminga.

Aišku, dabar jau daug laiko praėjo. Vis tiek tie jausmai ateina ir tai yra tavo gyvenimas, negali jo ištrinti. Kur dabar esu – labai džiaugiuosi, kad taip viskas įvyko. Kaip sako, visą laiką įvyksta taip, kaip turi įvykti, bet tuo momentu buvo labai sunku“, – kalba moteris.

Stengėsi išgyventi viena

Londone bandyti laimę dviese – ar su vaikinu, ar tiesiog su gera drauge – daug paprasčiau. Ne tik todėl, kad yra, kas palaiko ir padeda. Žiūrint pragmatiškai, dviese lengviau išsinuomoti būstą. Nuomos kainos Londone – tiesiog pasakiškos. Už 500 svarų sterlingų gausi ne butą, o kambarį ir dar nebūtinai patį geriausią. Emigrantai juokauja, kad Londone lengviau gauti darbą, negu išsinuomoti butą. Konkurencija – milžiniška.

„Tada dirbau supervaizere ir buvo šiek tiek didesnis atlyginimas, bet mes nuomojomės kambarį. Likau viena, o nuomotis kambarį būdavo gana sunku, nes daug kambario nuomai reikėdavo atiduoti, parvažiavimas daug kainuoja, pavalgymas, šiokios tokios išlaidos. Bet nieko, sukdavausi iš padėties.

Po to persikrausčiau kitur gyventi ir tada su drauge išėjau dviese į butą. Po to viskas klostėsi vis geryn ir geryn. Kai jau žinai, kiek uždirbi, viską pasiskirstai. Gyventi išeidavo, bet pasitaupyti –nne“, – teigia Miglė.

Įsimylėjo vėl

Istorija, kurią girdėjote iki šiol, tai buvęs Miglės gyvenimas. Dabartinė lietuvės kasdienybė – visiškai kitokia. Dabar su sūnumi ir mylimuoju ji įsikūrusi Zandame. Vaizdai čia romantiški kaip sostinėje Amsterdame – maži namukai, siauros gatvės ir vandens kanalai, kuriuose plaukioja laivai.

Amsterdame pilna žmonių, rasti vietą automobiliui – beveik neįmanoma, išsinuomoti būstą – labai brangu, o Zandame taip pat gražu, be to, daug pigiau ir jaukiau. Šiame mieste augo dabartinis Miglės vyras Rochiras. Jų meilės istorija prasidėjo dar Londone.

Statybų versle dirbantis Rachiras nuolat gyveno Nyderlanduose, o į Londoną atvykdavo tik sutvarkyti būtinų reikalų.

Miglė svajojo apie draugišką, šeimynišką ir moterį gerbiantį vyrą. Ji sako, kad Rachiras ją sužavėjo mandagumu, puikiomis manieromis. Jam buvo įdomi Miglės nuomonė, norėjo daugiau sužinoti apie ją ir jos šalį. Emigrantė sako, kad olandas taip elgėsi ne tik pirmosiomis pažinties dienomis – tada juk visi malonūs. Jis lygiai toks ir šiandien – kai jie jau metus kartu gyvena Nyderlanduose.

Sukūrė šeimą

Apie tai, kaip liūdnai baigėsi meilė su pirmuoju vyru lietuviu, Miglė nuo naujojo draugo neslėpė. Atvirkščiai – norėjo papasakoti viską, nes, jos nuomone, paslaptys labiausiai ir griauna porų santykius. Nors naujasis draugas Miglei labai patiko, santykių skubinti ji nenorėjo – juk buvo ką tik išsiskyrusi ir vis dar įskaudinta. Tačiau vos po 3 mėn. pažinties moteris suprato, kad laukiasi.

Nusiteikusi blogiausiam, su didele baime Miglė pranešė draugui didžiąją naujieną. Vyro reakcija tiesiog pribloškė: „Atsimenu, kai pasakiau, jis pradėjo verkti, apsikabino ir sako: mes būsime kartu, auginsime vaiką“, – pasakoja moteris.

Sūnų Adamą Miglė su vyru augina Nyderlanduose. Priimti sprendimą kraustytis buvo sunku. Juk prieš tai ji čia lankėsi tik porą kartų. Nekalbėjo olandiškai. Be to, tai buvo antras kartas, kai išvyksta paskui mylimą žmogų, o pirmasis buvo itin nesėkmingas.

„Aišku, buvo visokio chaoso, bet vyras labai visą laiką mane moka nuraminti bet kokioje situacijoje“, – kalba ji.

Visoms merginoms, kurios nenori dirbti ir ketina būti tik žmonomis, Miglė nori švelniai patarti, kad gali būti visko. Jei ne darbas, kurį puikiai išmanė ir kuriame tvirtai jautėsi, išsiskyrimą su pirmuoju vyru jai ištverti būtų buvę be galo sunku.

„Kiti galvoja, kad, draugaudamas 10 metų ar 15 metų, gali būti užtikrintas, kad pragyvensi visus savo gražius metus su vyru, bet ne visiems pasiseka iš pirmo karto surasti savo žmogų. Dabar aš esu labai laiminga, aišku, nežinau, kaip bus vėliau“, – sako Miglė.

Miglės „Instagram“ paskyroje kasdien daugėja sekėjų. Šiuo metų jų jau apie 12 tūkst. Pati nuostabiai įsirengusi namus, lietuvė dalija patarimus, kaip juos dekoruoti. Iš pradžių tai darydavo visiškai nemokamai, dabar norinčiųjų pagalbos jau tiek daug, kad už konsultacijas emigrantė ėmė prašyti pinigų.

Nyderlanduose lietuvė dabar laiminga, bet ji žino – ramybės jausmą suteikia ne miestai ir ne šalys, o patikimi žmonės šalia ir pozityvus nusiteikimas.

„Kol nesusitvarkysi širdies, jokios kelionės nepadės“, – sako pašnekovė ir prisipažįsta, kad kartais pasiilgsta Lietuvos, ypač – to Juodupės kaimo, kuriame užaugo, ir ten likusių artimųjų.

„Vyrui labai patinka Lietuva, labai noriai mokosi lietuvių kalbos ir sako: „Jeigu ne dabar, tai gal į senatvę, kai pensininkai būsime, kraustysimės į Lietuvą“. Jam labai patinka ne tiek Vilnius, bet kiek mano kaimas. [...] Jis mieste augęs, jis miesto žmogus. Galėtume, įtariu, gyventi ir Lietuvoje, būti laimingi, nes man tikrai labai gera grįžti į Lietuvą – šeima, mama, močiutė, sesuo“, – kalba Miglė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.