Naujienų srautas

Istorijos2020.03.30 11:05

Ilgus metus Dubline praleidusi pora troško ramybės: nusipirko sklypą atokiame Lietuvos kaime ir įsikūrė šiaudiniame name

„Svajojau, kad mūsų vaikai gimtų ir augtų gamtoje. Ant pievos, bet ne ant asfalto“, – LRT RADIJUI sako Airijos sostinę į miškų apsuptą Kardokų kaimą iškeitęs Rolandas Augutis.

Ieškoję, bet neradę laimės emigracijoje, Aušra ir Rolandas Augučiai, grįžę į Lietuvą, ją pasistatė patys. Tiesa, šeima laimę dabar vadina laimės namais. Laimės namai – tai apvalus, šiaudinis ir ekologiškas namas Kazlų Rudos seniūnijoje, vos porą dešimčių gyventojų turinčiame Kardokų kaime.

Laimės namuose, miško apsuptyje, vyksta įvairūs renginiai, organizuojamos edukacijos ir vidinės ramybės paieškos. Žmonės čia atvyksta per žinias ieškoti laimės. Tiesa, ne finansinės, bet vidinės.

Laimės paieškos emigracijoje

Nors visą gyvenimą mylėjo kaimą, laimės namų įkūrėjas Rolandas Augutis ilgus metus gyveno mieste. Baigęs mokyklą, jis aštuonerius metus dirbo Kauno kriminalinėje policijoje, kol karjera pareikalavo aukštojo išsilavinimo. Užuot rinkęsis teisės specialybę, kuri buvo susijusi su darbu, Rolandas pasirinko studijuoti menotyrą Kauno Vytauto Didžiojo Universitete (VDU). Jo kurso draugė buvo Aušra, kuri netrukus tapo Rolando širdies draugė.

Pora po pirmo kurso nusprendė kurti gyvenimą kartu, o mokslus atidėti į šalį. „Pasiėmėme akademinių atostogų, nes norėjosi savo namų, bet nesinorėjo imti paskolų. Ir šis kelias buvo toks, kad nusprendėm išvažiuoti į Airija užsidirbti pinigų namui. Pasakiau, kad važiuojam penkiems metams“, – prisiminimais dalinasi Rolandas.

Nors planavo emigracijoje pagyventi tik keletą metų, Airija Rolandui ir Aušrai tapo namais. Pora sako pripratusi prie gyvenimo svetur. „Porą kartų buvom stipriai sudvejoję, ar grįžti į Lietuvą. Bet į Lietuvą grįžimas traukė širdį, – atvirauja R. Augutis. – Tiesiog gyvenimas ten buvo savu tapęs.“

Nenorėjo, kad vaikai gimtų „ant asfalto“

Gyvenant viename iš Europos didmiesčių, Airijos sostinėje Dubline, porą pradėjo žavėti gyvenimo kaime idėjos. Ramybė, gamta, grynas oras ir daug kitų kaimo privalumų pasąmoningai traukė dėmesį. „Svajojau, kad mūsų vaikai gimtų ir augtų gamtoje, – pasakoja Rolandas. – Ant pievos, bet ne ant asfalto.“

Tačiau gyvendami Dubline, pora nežinojo, ką kaime galėtų veikti ir iš ko gyventi. Nors užaugo nedideliame miestelyje, Aušrą gyvenimas nuošalioje vietovėje gąsdino. Ji dirbo renginių organizatore, todėl nuolat bendravo su žmonėmis. Moteris manė, kad to kaime gali pritrūkti.

Vis dėlto, sukaupę drąsą ir pinigų, Augučiai grįžo į Lietuvą. Nusipirko didelį sklypą Kardokų kaime ir pasistatė jame mobilų namelį, kuriame gyveno, kol kūrėsi didesni namai.

Gyvenimas gamtoje daro stebuklus

Rolandą sužavėjo šiaudinio namo idėja. „Tai ekologiška ir pakankamai nebrangu, jeigu statybose šiek tiek gaudaisi ir pats prisidedi. Ir šilti namai, gerokai šiltesni negu rąstiniai, – pasakoja vyras. – Šiaudinio namo statybos buvo pagrindinis tikslas, nes nuo namų viskas prasideda.“

Savo statomus namus „laimės namais“ Rolandas pavadino dar prieš jiems atsirandant. Dar gyvendamas Dubline jis dalyvavo rytų gyvenimo būdo mokymuose, kurie truko penkias dienas. Mokymų dalyviams buvo sugriežtinta dieta. Anot Rolando, mitybos ir gyvenimo būdo pakeitimas jam suteikė tiek laimės, kad kitaip savo svajonių namų vadinti nesinorėjo.

„Paprašyta nevalgyti nei mėsos, nei žuvies, nei kiaušinių. Negerti kavos ir arbatos. Man visa tai patiko ir aš po tų mokymų mėsos nebevalgiau. Dar šiek tiek valgiau žuvį ir kiaušinius, bet ir tai greit išėjo. <...> Aš visą tai sugretinu, kad geresnio maisto valgymas, gyvenimas gamtoje, išbuvimas tyloje padaro savo darbą. Ta ramybė padarė stebuklus“, – įsitikinęs iš emigracijos į Lietuvos provinciją grįžęs Rolandas.

Tapo pragyvenimo šaltiniu

Rolandas ir Aušra džiaugėsi grįžę iš emigracijos. Netrukus porai gimė dvi dukros. Didelį sklypą Kardokuose šeima nusprendė paversti pragyvenimo šaltiniu – vietoje organizuoti šeimų festivalius ir stovyklas.

„Pirmas mūsų projektas buvo už paaukojimus. Labai buvo daug žmonių. Buvo ir daug sunkių dalykų, kai pirmą kartą, nes nebuvo patirties ir viską tik dviese darėm, – verslo pradžią prisimena Aušra. – Paskui atgarsiai labai geri atėjo, kad labai visiems patiko ir nusprendėm toliau tą daryti.“

Augučiai šeimų stovyklas ėmė organizuoti kiekvieną vasarą. Negana to, veiklą papildė rengiami asmenybės tobulėjimo seminarai. „Pradėjom vesti pasaulio tautų šokius ratu, tai daugiau meditaciniai tokie šokiai. Vedu išvažiuojamąsias pamokėles ir užsiėmimus. O savo namuose dar organizuojam maisto gaminimo pamokas“, – pasakoja pora.

Dalinasi sveiko gyvenimo patarimais

Augučių šeima bendradarbiauja su visuomenės sveikatos biurais, nuolat mokosi naujų dalykų apie žmogaus mitybą ir gerą savijautą. Jų tikslas, kad kiekvienas apsilankęs „laimės namuose“ atrastų ir išmoktų kažko, kas pagerintų gyvenimo kokybę.

„Žmonės pastebi, kad gyvenime ligų nemažai. Nori keisti mitybą, nežino nuo ko pradėti. Tai tokius pagrindus parodom. Apie prieskonių naudojimą pamokom. Papasakojam, kad mes, lietuviai, nelabai žinom, kas tie prieskoniai ir kokie jie, – apie šviečiamąsias iniciatyvas pasakoja Kardokuose laimę kurianti Augučių pora. – Daugiau kalbam apie sveiką gyvenseną, nes patys stengiamės sveikai gyventi.“

Aušra ir Rolandas net neabejoja, kad tik grįžę iš emigracijos į Lietuvą atrado tikrą laimę, kuria siekia su visais dalintis.

Iš emigracijos grįžusios poros pasakojimo klausykitės ir radijo laidoje „Gimtoji žemė“

Parengė Tomas Loiba

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi