Istorijos

2020.01.25 10:47

Emigraciją į Šakius išmainęs inžinierius: spėju ir ūkininkauti, ir motociklu aplink Lietuvą apvažiuoti

Rūta Katkevičienė, LRT radijo laida „Gimtoji žemė“, LRT.lt2020.01.25 10:47

„Būna, dirbi ir iki antros valandos nakties ar net kito ryto. Tuomet važiuoji iškart į Šakius dirbti, o po darbo valandų – vėl į ūkį. Neskaičiuoji valandų ir nesijauti pavargęs, nes čia vyksti kaip į pramogą“, – LRT RADIJUI sako Deividas Romikaitis.


Planus emigruoti pakeitė lemtingas atsitiktinumas, sugrąžinęs jauną porą į gimtąjį Šakių kraštą. Dabar Deividas Romikaitis ūkininkavimą derina su inžinieriaus darbu Šakių rajono savivaldybėje. Šeimos šimto hektarų augalininkystės ūkyje auginamos grūdinės kultūros ir cukriniai kukurūzai.

Tarp miesto ir kaimo

„Baigiau studijas ir galvojau, ką čia su žmona, na, dar tuo metu drauge, veikti. Planavome vykti dirbti į užsienį, tačiau kompanija, kuri siūlėsi mums padėti, apgavo, – pokalbį pradeda Deividas. – Na ir ačiū Dievui jiems už tai! Likome Lietuvoje ir tuo labai džiaugiamės“.

Planavome vykti dirbti į užsienį, tačiau kompanija, kuri siūlėsi mums padėti, apgavo. Na ir ačiū Dievui jiems už tai! Likome Lietuvoje ir tuo labai džiaugiamės.

Po nepavykusio bandymo emigruoti, Deividas su savo išrinktąja porą mėnesių gyveno mieste, tačiau darbus susirasti nebuvo taip jau lengva. Jaunuoliai blaškėsi: apsistoti kaime ir ūkininkauti ar rinktis gyvenimą mieste? Galiausiai buvo rastas aukso viduriukas – Deividas darbą gavo nedideliame, tačiau jaukiame Šakių mieste, o netoliese esančiame kaime pradėjo užsiimti augalininkyste.

„Blaškėmės tarp miesto ir kaimo, o dabar ramu – Šakiuose gyvename jau trečius metus. Dirbu čia inžinieriumi savivaldybėje, o už 20 km. nuo miesto turime ūkį, tad ir kaimo nepamiršome, – su šypsena veide kalba D. Romikaitis. – Vasarą būna reikalų: dieną dirbu Šakiuose, o po darbo valandų vykstu į kaimą paprakaituoti“.

Darbas su šake – nuo vaikystės

Nors jaunas vyras pripažįsta, kad vasara būna itin darbingas metų laikas, vis tik, pasak jo, ūkis yra labiau hobis, o hobis juk negali varginti. „Būna dirbi ir iki antros valandos nakties ar net kito ryto. Tuomet važiuoji iškart į Šakius dirbti, o po darbo valandų – vėl į ūkį, – entuziazmo neslepia jaunasis ūkininkas. – Neskaičiuoji valandų ir nesijauti pavargęs, nes čia vyksti kaip į pramogą“.

Deividas ūkiškus darbus dirba nuo mažens, mat tėvai užsiėmė gyvulininkyste. „Nuo pat mažų dienų žinau, ką reiškia darbas su šake. Prie sunkaus darbo esu pripratęs, – atvirauja pašnekovas. – Vėliau atėjo toks laikas, kuomet pamatėme, kad gyvulininkystė pelno neneša – brangūs pašarai, užmokestis darbininkams ir galiausiai pamatai, kad ne kažkas lieka pačiam, tiesiog nėra iš ko gyventi“.

Nuo pat mažų dienų žinau, ką reiškia darbas su šake. Prie sunkaus darbo esu pripratęs.

Ūkininkavimas, pasak Deivido, sugrįžus į Slavikų kaimą, pasikeitė – pokyčiai ūkyje pribrendo ėmus ūkininkauti ir jam. „Taip jau sutapo, kad kuomet aš pradėjau ūkininkauti, persiorientavome iš gyvulininkystės į augalininkystę. Dabar jau penkti metai, kuomet užsiimam tik augalininkyste. Atnaujiname techniką – augalininkystei skirta technika keičia buvusią gyvulininkystei. Žodžiu didinam arklio apsukas ir darom, kad būtų kuo lengviau ir patogiau dirbti. O ir tėvukas jau nėra pačios pirmos jaunystės – 65 metai“, – šypsodamasis pasakoja jaunasis ūkininkas.

Nori išbandyti visas kultūras

Deividas darbus noriai perima iš savo tėčio. „Pasiskirstome darbais. Aš purškiu ir tręšiu, o jis grūdus veža. Neduodu tėčiui pavargti, tačiau ir jis ne pėsčias – reikalauja duoti daugiau darbo – jis dar gali pilnu tempu dirbti. Tėtis yra mano didžiausias pagalbininkas, – šeimos ūkininkavimu džiaugiasi D. Romikaitis. – 100 hektarų ūkį apsidirbame dviese. Papildomos darbo jėgos nesamdome“.

Romikaičiai pagrinde augina kviečius ir rapsus. „Kaip kada ir žirnius. Čia daugiau sėjomainai, – tikina sunkių kaimo darbų užgrūdintas jaunas vyras. – Pastarieji pavasariai buvo labai sausi, žirniai prastai dygo, žolės juos peraugo, tad dabar bandome naują kryptį – auginame garstyčias. Labai patiko. Tinka ir sėjomainai. Kitąmet bandysiu ridikus. O šiaip tai, reikia pabandyti visko paauginti. Keli hektarai naujai kultūrai – pats tas. Jei ir nepasiseks, vis tiek daug nepraloši“, – sako apie 300 gyventojų turinčiuose Slavikuose ūkininkaujantis Deividas.

Gyvenimas Šakiuose ramus: nėra čia naktinių klubų, o ir kavinių nedaug, tačiau jei to pritrūksta, tiesiog nuvažiuoji į didesnį miestą dienai, grįžti, ir tau to visiškai užtenka.

Šakiškis taip pat padeda tėčiui auginti ir cukrinius kukurūzus. „Aš padedu auginti, o jis užsiima realizacija, gerai susigaudo sėklose ir kituose reikaluose, – pasakoja D. Romikaitis. – Labai skanūs kukurūzai. Tiesiog parduodame juos žmonėms“.

Aplink Lietuvą motociklu

Nuo gimimo augęs ir gyvenęs Slavikų kaime, Deividas sako ir ateityje nesiskirsiąs su Šakių kraštu. „Augau ir gyvenau kaime, dabar su žmona gyvename Šakiuose. Man labai patinka šis kraštas. Tikrai. Apie miestą net negalvoju. Šurmulys ir kamščiai tikrai ne man“, – juokiasi Deividas. – Gyvenimas Šakiuose ramus: nėra čia naktinių klubų, o ir kavinių nedaug, tačiau jei to pritrūksta, tiesiog nuvažiuoji į didesnį miestą dienai, grįžti, ir tau to visiškai užtenka“.

D. Romikaitis be visų darbų randa laiko ir kitiems užsiėmimams – jis su uošviu motociklais jau keturis kartus apvažiavo Lietuvą. „Kiekvieną vasarą tam skiriame savaitę. Labai įdomu pamatyti, kaip kituose kraštuose gyvena, ūkininkauja žmonės, kaip kinta kraštovaizdis, o kur dar vakarai prie laužo su draugais“, – į vasaros išvykų prisiminimus nusikelia pašnekovas.

Energijai iškrauti padeda ir ginklai. „Užsiimu taip vadinamu „airsoftu“ (dar žinomas kaip „StrikeBall“ – sportinis karinis žaidimas, kuriame naudojamos itin realistiškai atrodančios tikrų šaunamųjų ginklų pneumatinės ar elektro-pneumatinės kopijos, šaudančios plastikiniais rutuliukais – LRT.lt). Žiemos metu po darbo dar keturis kartus sportuoju su draugu, taip pat ūkininku, – pasakoja visur spėjantis jaunasis ūkininkas-inžinierius. – Vasarą irgi sportuočiau, bet jau nėra kada“.

Plačiau – radijo įraše

Parengė – Vismantas Žuklevičius


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt