Aktualijos

2021.12.05 19:58

Svarbiausios savaitės naujienos iš Lietuvos: įsigalioję mokami testai nesiskiepijusiems darbuotojams ir atnaujintos izoliacijos taisyklės

LRT.lt2021.12.05 19:58

Įsigalioję mokami testai nepasiskiepijusiems darbuotojams, atnaujinta izoliacijos tvarka, pokyčiai dėl galimybių paso išdavimo, Vyriausybės siūlymas pratęsti nepaprastąją padėtį, padegta Kauno Kalėdų eglė – portalas LRT.lt trumpai pateikia svarbiausius šios savaitės įvykius ir temas iš Lietuvos.

Su COVID-19 susijusios naujienos

Per šią savaitę Lietuvoje patvirtinta 11 918 naujų COVID-19 atvejų. Koronavirusas šią savaitę nusinešė 147 gyvybes.

Nuo pandemijos pradžios šia infekcine liga Lietuvoje susirgo beveik 480 tūkst. gyventojų, o nuo jos mirė per 6,8 tūkst. žmonių.

Iki šiol mažiausiai viena vakcinos doze paskiepyta 1,88 mln. žmonių. Pilnai vakcinuota – 1,44 mln. gyventojų.

Mokami testai nepasiskiepijusiems darbuotojams. Nuo gruodžio 1 dienos nenorintys skiepytis tam tikrų sričių darbuotojai už COVID-19 testus privalo mokėti patys arba tai turi daryti jų darbdaviai.

Mobiliuosiuose punktuose greitųjų testų tyrimai nebeatliekami, dėl jų reikia kreiptis į viešąsias arba privačias gydymo įstaigas. Už testavimą nereikia mokėti tik tiems darbuotojams, kurie negali pasiskiepyti dėl medicininių priežasčių. Jiems testavimas ir toliau bus kompensuojamas iš valstybės biudžeto.

Pokyčiai dėl galimybių paso. Nuo gruodžio 1 d. galimybių paso nebegalima gauti atlikus greitąjį antigenų testą.

Taip pat nuo šios dienos ilgėja PGR testo galiojimo laikas. Jis galioja nebe 48, o 72 valandas. Serologinį antikūnų tyrimą galimybių pasui gauti nuo šiol galima atlikti ne tik po ligos, bet ir po vakcinacijos.

Nepaprastoji padėtis

Vyriausybė penktadienį oficialiai nusprendė teikti Seimui siūlymą dar daugiau nei mėnesiui pasienyje pratęsti nepaprastąją padėtį. Ministrų kabinetas siūlo nepaprastąją padėtį įvesti ir pasienyje su Lenkija. Galutinį sprendimą dėl nepaprastosios padėties pratęsimo priims Seimas kitą savaitę.

Kauno Kalėdų eglės padegimas

Naktį iš penktadienio į šeštadienį padegta Kauno Rotušės aikštėje stovinti Kalėdų eglė. Apie tai feisbuke pranešė Kauno savivaldybė ir Lietuvos policija. Sulaikant pasišalinusį asmenį, sužalotas policijos pareigūnas.

Išdegė apie 15 kv. metrų eglės dekoracijų ir konstrukcijų. Netrukus po incidento pradėti eglės atstatymo darbai, tikimasi, kad kitą savaitę ji jau atrodys taip, kaip anksčiau.

Didžiausia infliacija euro zonoje

Išankstinė metinė infliacija Lietuvoje lapkritį siekė 9,3 proc. ir buvo didžiausia euro zonoje, remdamasis negalutiniais duomenimis, skelbia Eurostatas.

Tokio lygio infliacija, nematyta nuo 2009 m. finansų krizės, gali sumažinti santaupas ir panaikinti darbo užmokesčio augimą, kuris per praėjusius metus vidutiniškai augo 11 proc. Pasak ekonomistų, daug problemų sukelia kylančios degalų kainos, sausį jos turėtų padidėti maždaug trečdaliu.

Šauktinio mirtis

Pirmadienį per karinio rengimo pratybas sunkiai susižalojo Lietuvos kariuomenės Juozo Vitkaus Inžinerijos bataliono nuolatinės pradinės privalomosios karo tarnybos karys (jaunesnysis eilinis, g. 2002), pranešė Lietuvos kariuomenė. Iš poligono, kuriame vyko pratybos, sunkios būklės nukentėjusysis skubiai nuvežtas į ligoninę, ten reanimacijoje mirė.

Vėliau policija pateikė daugiau detalių apie nelaimę – aiškėja, kad į gydymo įstaigą karys pristatytas su šautine žaizda. Kaip antradienį informavo Sausumos pajėgų vadas – brigados generolas Raimundas Vaikšnoras, įtariama, kad karys nusižudė.

Nobelio premijos laureatės vizitas

Šią savaitę Lietuvoje lankėsi Nobelio taikos premijos laureatė Nadia Murad. Ji prašė Lietuvos ir kitų Europos šalių pagalbos, užtikrinant „šimtų jazidų“ saugumą pasienyje su Baltarusija ir sudarant galimybes jiems prašyti prieglobsčio.

Padėtis dėl neteisėtų migrantų

Antradienį Lietuvoje buvo sulaikyta 14 migrantų iš Baltarusijos grupė, tarp jų – 6 vaikai. LRT jie pasakojo išgyvenę penkias dienas trukusį pasieniečių stumdymą pirmyn atgal tarp Lietuvos ir Baltarusijos. Su jais bendravęs LRT žurnalistas fiksavo situaciją, kol grupė buvo nuvežta į netoliese esančią pasienio užkardą.

Vaikus ir kelis suaugusiuosius apžiūrėjo medikai, visi ten praleido naktį. Tačiau kitą dieną jie buvo grąžinti į Baltarusiją. Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) trečiadienį teigė, kad jie atsisakė vykti į savo kilmės šalį ir nusprendė grįžti į Baltarusiją. Vis dėlto „Sienos“ grupės savanoriai LRT.lt sakė, kad šie migrantai į Baltarusiją grįžo ne savo noru ir nori pateikti prieglobsčio prašymą Lietuvoje.

Vėliau ketvirtadienį pavakare portalui pavyko susisiekti su vienu iš migrantų, jis pažymėjo, kad visi su juo esantys žmonės nori į Lietuvą. Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus institucija Lietuvoje pradėjo tyrimą.

Parlamentarų automobilių nuomos klausimas

Seimo valdyba grąžino praėjusios kadencijos pradžioje panaikintą tvarką – už parlamentines lėšas Seimo nariai galės nuomotis automobilius, tačiau tik netaršius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt