Aktualijos

2021.12.01 18:58

Daugiau nei 4 tūkst. senjorų nesikreipė dėl pensijos, nors ji priklauso: dažniausiai taip nutinka emigravusiems

Milda Vilikanskytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.12.01 18:58

„Sodros“ skaičiavimais, Lietuvoje yra apie puspenkto tūkstančio žmonių, galinčių gauti senatvės pensiją, bet iki šiol dėl jos nesikreipusių. Dažniausiai taip nutinka gyvenantiesiems emigracijoje. Ekspertai sako, normalu, kad dėl pensijos turi kreiptis pats žmogus, tačiau ydinga, jog pinigus susigrąžinti galima tik už ribotą laiką.

„Esant dideliems emigracijos mastams daugiausia tų žmonių gyvena užsienyje ir galbūt įvyksta šioks toks susipainiojimas būtent senatvės amžiuje. Pavyzdžiui, žmogus dirba Norvegijoje ar Jungtinėje Karalystėje, ten senatvės amžius yra didesnis ir žmogus galbūt nepagalvojo, kad Lietuvoje jau gali gauti pensiją“, – komentuoja „Sodros“ atstovė Malgožata Kozič.

Panorama. Ekonomistai įspėja: tikėtina, kad metus Lietuva baigs su dviženkle infliacija

Jos teigimu, nors įstaiga žino, kiek kasmet žmonių turėtų sulaukti pensinio amžiaus, automatiškai pradėti mokėti pensijos negali, nes tikslią informaciją apie žmogaus darbovietes, stažą ar gautą atlyginimą turi tik nuo 1994-ųjų. Apie dirbusiuosius iki tol informacija abstrakti – nurodoma tik kiek kurioje įmonėje žmonių dirbo.

„Tie žmonės, kurie turi stažo iki 1994 metų, dokumentus, įrodančius darbo stažą, ir visą informaciją apie karjeros metus turėtų pateikti „Sodrai“ patys“, – sako M. Kozič.

Šiuo metu nepriklausomai nuo to, kiek laiko žmogus užmiršo kreiptis dėl pensijos, ją atgauti gali tik už pusmetį. Valdžia terminą ketina ilginti iki metų. Ekonomistas Romas Lazutka sako: keista ne tai, kad žmogus turi pats kreiptis dėl priklausančios pensijos, o tai, kad pamiršus tai padaryti susigrąžinti pinigus galima tik už ribotą laiką.

„Tai yra žmogaus užsidirbti, sumokėti pinigai ir jie jam priklauso. Tikrai gali būti, kad kai kuriems žmonėms nereikia, jie gerai gyvena, bet tai nėra priežastis pensijos neišmokėti. Tokia logika yra teisinga tik socialinės paramos atveju, kada žmonės gauna šalpą. O čia yra žmogaus nusipirkta pensija iš anksto, kada mokamos įmokos“, – pažymi R. Lazutka.

Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM), netaikant termino pensijai susigrąžinti, kiltų dar daugiau sumaišties. Esą yra buvęs ir toks atvejis, kai žmogus tik prieš kelerius metus kreipėsi dėl pensijos, nors ją gauti galėjo nuo 1989-ųjų.

„Įsivaizduokite, kad „Sodra“ turėtų prisiminti, nežinau net, ar yra tokių darbuotojų, kurie dirbo nuo tų laikų, koks įstatymas galiojo 1989-aisiais, paskirti žmogui pensiją pagal tuo metu galiojusį įstatymą ir, tikėtina, dar rubliais. Ir tada pagal visus pakeitimus, o jų per tą laikotarpį buvo ne viena dešimtis, nuo konkrečios datos turėtų perskaičiuoti ir taikyti naujus teisės aktus. Tiesą sakant, ir administravimas yra supersudėtingas ir brangus“, – sako SADM Pensijų skyriaus vedėja Inga Buškutė.

Kitąmet vyrų pensinis amžius bus 64 metai ir 4 mėnesiai, moterų – 63 metai ir 8 mėnesiai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt