Aktualijos

2021.11.29 20:46

Lietuvė iš PAR papasakojo apie reakciją į naują atmainą: manoma, kad kitos šalys per daug supanikavo

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.11.29 20:46

Ketvirtadienį Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) aptikta nauja koronaviruso atmaina omikron sukėlė sumaištį. Baimindamosi jos plitimo, didelė dalis tiesioginius skrydžius su PAR turinčių valstybių stabdo susisiekimą su šia valstybe. Vis dėlto ten gyvenanti lietuvė Agnė Šimanskytė sakė, kad panikos pačioje šalyje nėra.

PAR politikai neslepia pykčio dėl Vakarų valstybių priimtų sprendimų ir teigia, kad jų šalis tapo atpirkimo ožiu vien todėl, kad puikiai atlieka viruso tyrimus. Europos mokslininkai sutinka, kad mažai tikėtina, jog naujoji atmaina išsivystė būtent PAR.

Jėgos aitvarų instruktorė, padedanti tautiečiams keliauti po PAR, A. Šimanskytė LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ pasakojo, kad nors iš pradžių buvo neramu dėl sparčiai kintančios situacijos, sekmadienį pasakyta prezidento kalba nuramino.

Laba diena, Lietuva. PAR dėl omikron atmainos griežtus ribojimus įvedančias šalis kaltina diskriminacija

„Ketvirtadienį, penktadienį, šeštadienį buvo šiek tiek nerimo, nes visos šalys pradėjo stabdyti skrydžius. Visi pradėjo panikuoti. Čia, jei kas nors atsitinka, visi laukia prezidento kalbos. Ji buvo vakar vakare. Prezidento kalba labai visus nuramino, nes visi manė, kad paskelbs dar didesnius ribojimus ir t. t. Bet prezidentas pasakė, kad nereikia nerimauti ir kad viskas yra gerai, tik visos šalys per daug supanikavo“, – pasakojo pašnekovė.

Pasak jos, nors antraštės skelbia, kad tai yra PAR atmaina, iš tikrųjų ji tik rasta PAR, o šalies prezidentas net didžiuojasi, kad turi mokslininkų, kurie gali aptikti tokius dalykus.

„Jis labai nuramino tautą, nepriėmė didesnių apribojimų ir tiesiog informavo žmones, kad stengsis kalbėtis su visomis valstybėmis, kurios nebeleidžia skristi žmonėms iš PAR, kad panaikintų apribojimus“, – sakė A. Šimanskytė.

Anot tautietės, jokios panikos nejusti. Nors iš pradžių nerimauta, kad naujoji atmaina gali būti atspari vakcinoms, šviežiausi pranešimai skelbia, kad omikron efektai nėra tokie baisūs, o simptomai gana lengvi. Be to, manoma, kad dabartinės vakcinos gebės kovoti ir su šia atmaina.

Laukia naujienų

A. Šimanskytė pasakojo, kad situacija PAR pasikeitė akimirksniu. Savaitgalį vyko vienos didžiausių jėgos aitvarų varžybų, kuriose dalyvavo atletai iš viso pasaulio, o po kelių dienų pasaulis ėmė užverti sienas šiai valstybei.

„Viskas įvyko taip netikėtai. Savaitgalį buvo varžybos, visi laimingi, sezonas prasidėjo, daug turistų, daug sportininkų, daug žmonių. Ketvirtadienį – tokios naujienos. Iš tikrųjų dalis atletų, kurie dabar atskridę, lieka ilgesniam laikui, kai kurie lieka visam sezonui, tačiau tie, kuriems reikia grįžti namo, neslėpsiu, panikuoja. Kita vertus, dauguma sako, ką padarysi, pabūsim, palauksim. Daug kas, kas atskrenda iš Europos į PAR, atskrenda ilgesniam laikui, todėl aš manau, kad nėra labai didelės panikos dėl to, kad negalės parskristi namo ateinančią savaitę“, – aiškino ji.

Pašnekovės teigimu, šiuo metu visi tikisi, kad situacija pasikeis jei ne per savaitę, tai per dvi, blogiausiu atveju – per mėnesį. Ji pati laukianti svečių sausio ir vasario mėnesiais, tačiau planuojantys atskristi lietuviai irgi nepanikuoja, tiesiog laukia, kas bus.

„Šių laikų pasaulyje nieko negali žinoti, nes viskas gali pasikeisti per akimirką, kaip matėme praėjusią savaitę. Aš esu labai optimistiškai nusiteikusi, mano jėgos aitvarų sportininkai irgi optimistiškai nusiteikę. Taip, tai gali sujaukti Kalėdų planus. Aš pati neplanavau grįžti į Lietuvą per Kalėdas, bet jei būčiau planavusi, kol kas nepirkčiau bilietų. Palaukčiau ir pažiūrėčiau, kaip keičiasi situacija, nes kiekvieną dieną gali kas nors pasikeisti“, – įsitikinusi A. Šimanskytė.

Apie PAR įstrigusius lietuvius nežinoma

Pirmadienio popietę Lietuvos ambasadorius PAR Dainius Junevičius su kitų ES šalių atstovais tarėsi, kaip ES piliečiams, jei jie yra šiame regione arba PAR, padėti grįžti į savo šalis. Vis dėlto, diplomato teigimu, nėra žinoma, kad PAR būtų įstrigusių tautiečių.

„Piliečių, kurie negalėjo išvažiuoti, mūsų žiniomis, galbūt ir nebėra. Buvo keli piliečiai, bet jie išskrido pasikeitę bilietus. Vienas mūsų darbuotojas buvo atvykęs į komandiruotę, irgi sėkmingai grįžo. Kitų valstybių piliečiai irgi ieško būdų sugrįžti, jų skaičiai įvairūs. Kol kas jokie repatriaciniai skrydžiai neorganizuojami, tokio poreikio nėra“, – teigė jis.

Kaip pasakojo D. Junevičius, iki šiol PAR buvo pandemijos atoslūgis, o susirgimų skaičius per dieną registruotas gerokai mažesnis negu Lietuvoje. Vis dėlto dabar skaičius pradeda kilti – artinasi ketvirtoji banga, kuri, planuojama, truks iki vasario vidurio.

„Vakar prezidentas sakydamas kalbą visus gyventojus paskatino skiepytis. Tai pagrindinė priemonė, kurios dabar siekiama, – padidinti vakcinuotų asmenų skaičių. Afrikos žemyne PAR yra labiausiai pasiskiepijusi šalis, bet skaičiai nėra dideli, tik trečdalis visuomenės pasiskiepijusi“, – kalbėjo ambasadorius.

Anot jo, šioje šalyje, kaip ir kiekvienoje visuomenėje, yra skeptiškai skiepų atžvilgiu nusiteikusių žmonių. Vis dėlto PAR jų – daugiau negu Lietuvoje.

Lietuvos ambasadorius PAR: skeptiškai vakcinų atžvilgiu nusiteikusių žmonių čia turime daugiau nei Lietuvoje
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt