Aktualijos

2021.11.26 18:57

JAV lietuvis – apie juodąjį penktadienį: daug kam ši diena Amerikoje yra didesnė šventė nei Kalėdos

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt2021.11.26 18:57

JAV išaušo nuolaidų medžiotojus į prekybos centrus viliojantis juodasis penktadienis. „Daug kam ši diena yra didesnė šventė nei Kalėdos ar bet kokia kita šventė“, – sako 27 metus už Atlanto gyvenantis lietuvis Laurynas R. Misevičius. Vis dėlto jis pažymi, kad mados po truputį keičiasi ir masinio pirkimo karštinė nebėra tokia, kokia būdavo anksčiau.

Pats L. R. Misevičius juodojo penktadienio išpardavimų maratone pasakoja dalyvavęs vieną sykį prieš 20 metų. Lietuvis juokiasi prisimindamas, kaip nuo 5-os ryto skubėjo į prekybos centrus su dešimties daiktų sąrašu, tikėdamasis juos įsigyti su didelėmis nuolaidomis.

„Pavyko nusipirkti gal 6–8, taip pirmąjį fakso aparatą sau nugvelbiau vos už 90 dolerių, kai tuomet jie kainavo daugiau nei 200 dolerių. Taip pat ir keletą kitų elektroninių priemonių. Dabar į parduotuves važiuoti nebeapsimoka, 90 proc. nuolaidų ir geriausių kainų galima susirasti niekur neišeinant iš namų, internete“, – mintimis dalijasi pašnekovas.

Lietuvis sako, kad vaizdai, kai žmonės per naktį laukdavo eilėje prie parduotuvių, o vėliau miniomis plūsdavo į prekybos vietą, yra pažįstami.

„Tokių dalykų tikrai būdavo, žmonės dėl juodojo penktadienio tiesiog eidavo iš proto. Yra buvę netgi tragiškai pasibaigusių atvejų, prispaustų ir minios sutryptų pirkėjų, kuriems tas apsipirkimas buvo paskutinis gyvenime“, – pasakoja L. R. Misevičius.

Lietuvis pažymi šiemet girdintis nuomonių, jog juodasis penktadienis sugrįžo, mat pernai dėl visuotinės pandemijos viskas buvo uždaryta. Tačiau jis pats sako pastebintis, kad mados po truputį keičiasi: „Vis daugiau žmonių apsiperka interneto platybėse.“

Be to, pašnekovas atkreipia dėmesį į pandemijos įtaką. Anot jo, šiuo metu tiekėjams sunku laiku gauti prekių, kurios gaminamos užsienio šalyse, nemažai prekių pabrango dėl išaugusių pristatymo kaštų, fiksuojamas įvairių prekių trūkumas.

„Gamintojai skundžiasi, kad neranda darbuotojų fabrikuose, pervežėjai – kad nėra konteinerių, o uostai, ypač JAV, laiku jų neiškrauna. Galų gale prekybininkai skundžiasi, kad tuštėja jų parduotuvių lentynos.

Esant nemažam pramonės, elektronikos ir kai kurių buityje naudojamų prekių stygiui, nelabai kas, bent jau JAV, reklamuoja didelius juodojo penktadienio išpardavimus. Tikrai nematyti tiek daug reklamų, siūlančių 80 proc. nuolaidas būtent šiandien ar šį savaitgalį“, – pasakoja lietuvis.

Pasak jo, bene labiausiai šiais metais stengiasi kruizinių laivų keliones organizuojančios turizmo kompanijos, oro linijos, viešbučiai ir įvairias laisvalaikio sritis apimantis verslas.

„Bandoma JAV gyventojus sugrąžinti į priešpandemines nuotaikas, vilioti nuostabiais kelionių pasiūlymais, ženkliomis nuolaidomis bilietams į įvairias atrakcijas“, – komentuoja L. R. Misevičius.

Kaip rašė naujienų portalas „USA Today“, šiais metais prekybos centrai viliasi sulaukti gerokai didesnio pirkėjų srauto nei pernai, mat 2020-ųjų juodasis penktadienis laikomas ramiausiu per 20 metų.

Naujienų portalas skelbė, kad dalis parduotuvių penktadienį pradėjo veikti nuo 5-os valandos ryto, kitos darbą pradėjo kiek vėliau – 6-ą ar 7-ą ryte, o skirtingose šalies vietose buvo fiksuojama, kaip parduotuvėms dar neatvėrus durų pirkėjai rikiavosi į eiles.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt