Aktualijos

2021.11.23 18:49

Lietuviai Taivane sulaukia ir padėkų, ir dovanų: matydami savo vėliavą Vilniuje, taivaniečiai jaučiasi sujaudinti

Kristina Kybartaitė, LRT.lt2021.11.23 18:49

Lietuvai palaikant draugiškus santykius su Taivanu, ten įsikūrę tautiečiai neslepia tuo besidžiaugiantys ir sulaukiantys nemažai dėmesio dėl savo kilmės šalies. Anot LRT.lt kalbintų lietuvių, tiek dėl praėjusią savaitę Vilniuje atidarytos taivaniečių atstovybės, tiek dėl Lietuvos paaukotų vakcinų iš vietinių jie sulaukia padėkų, o kartais net dovanėlių. „Žmonės išreiškia savo dėkingumą ir tai mane dažnai sujaudina“, – pasakojo Taivano lietuvių bendruomenės pirmininkė Aušra Andriuškaitė.

Ketvirtadienį Lietuvoje darbą pradėjo taivaniečių atstovybė. Tai išskirtinis įvykis, nes kitose pasaulio šalyse Taivano atstovybės veikia sostinės Taibėjaus vardu.

Nors šis Lietuvos sprendimas pykdo Kiniją, nepritariančią Taivano mėginimams veikti kaip nepriklausomai valstybei, čia gyvenantys tautiečiai tikina, kad šį žingsnį palaiko ir tikisi glaudesnio bendradarbiavimo.

„Visų pirma mes tikrai labai džiaugiamės ir tikimės, kad Lietuva ir Taivanas galės glaudžiau bendradarbiauti įvairiose srityse. Lietuvos ir Taivano bičiulystė ypatinga tuo, kad Lietuva nepabijojo Kinijos spaudimo ir vartoja „Taivanas“ vietoj „Taipėjus“.

Daugelis taivaniečių tikisi, kad kitos šalys taip pat paseks Lietuvos pavyzdžiu“, – pasakojo Taivano lietuvių bendruomenės pirmininkė Aušra Andriuškaitė.

Pasak jos, neigiamų nuomonių dėl tokios tautų bičiulystės neteko girdėti. Tačiau patys taivaniečiai, kaip sakė A. Andriuškaitė, apgailestauja dėl Kinijos daromo spaudimo Lietuvai.

„Kai kurie taivaniečiai nejaukiai jautėsi, kad Taivanas negalėjo pats įsigyti vakcinų ir turėjo priimti kitų šalių paaukotas vakcinas. Jie mano, kad yra pakankamai finansiškai stiprūs ir Vyriausybė galėtų pati nusipirkti“, – pasakoja ji ir priduria, kad bendruomenė labai laukia, kada Taivane duris atvers Lietuvos prekybos atstovybė.

Bendruomenės pirmininkei antrina beveik 18 metų Taivane su šeima gyvenanti Irena Marazaitė-Lin. Jos nuomone, būtent lietuviai gali suprasti, kaip jaučiasi čia gyvenantys žmonės, nes ir patys nuėjo sunkų kelią iki nepriklausomybės.

„Mes su šeima labai džiaugiamės, kad Lietuva palaiko Taivaną, nors ir patiria Kinijos spaudimą. Juk esame demokratiškos šalys, šalia turinčios didelį ne itin draugišką kaimyną. Lietuviai puikiai supranta, kaip Taivano žmonės jaučiasi. Kai mes kovojome už nepriklausomybę, kur būtume nuėję, jei nebūtų atsiradę drąsių šalių, oficialiai pripažinusių Lietuvą kaip suverenią?“ – retoriškai klausia ji.

Pašnekovė sako esanti įsitikinusi, kad draugystė su Taivanu Lietuvai duos daug daugiau nei ryšiai su Kinija tiek ekonominiu, tiek kultūriniu atžvilgiu.

„Taivaniečių atstovybės Vilniuje atidarymas čia, Taivane, yra didelis įvykis. Taivano žmonėms tai yra opi ir aktuali tema. Taivaniečiai taip pat labai džiaugiasi matydami Vilniuje esančioje atstovybėje iškeltą šalies vėliavą. Dažnai dėl Taivano vėliavos pasirodymo įvairiuose renginiuose kitose šalyse yra kilę problemų, kadangi Kinija paprastai tuojau pat reikalauja vėliavą nuimti. Tad matydami savo vėliavą Vilniuje daugelis jaučiasi sujaudinti“, – pasakojo I. Marazaitė-Lin.

Didžiulis susidomėjimas Lietuva ir garbė būti lietuviu

LRT.lt pašnekovai pasakojo, kad susidomėjimas Lietuva ir noras stiprinti ryšius šiuo metu Taivane yra didžiulis. Esą vietiniai jau puikiai žino mūsų šalies vardą, o patys lietuviai sulaukia išskirtinio dėmesio.

„Mes, Taivano lietuviai, pajutome didelį susidomėjimą Lietuva. Dažnas taivanietis sako, kad norėtų apsilankyti Lietuvoje, ir planuoja savo kelionę, kai tik baigsis pandemija. Man, o dar dažniau mano vyrui aplinkiniai, sužinoję, kad esu iš Lietuvos, padėkoja ir už vakcinas. Lietuvą mato kaip mažą, bet labai tvirtą nuomonę turinčią ir bauginimų nebijančią, drąsią šalį“, – pasakojo A. Andriuškaitė.

Ji tikino, kad lietuvių bendruomenė yra gerbiama, o šiemet net turėjo specialius leidimus dalyvauti Taivano nacionalinės dienos minėjime. Taip pat pašnekovė pasakoja, jog buvo pakviesta į du universitetus, kuriuose vyko Tarptautinė kultūros savaitė, pristatyti Lietuvos.

„Vienas taksistas, sužinojęs, kad esu lietuvė, už kelionę atsisakė imti užmokestį, dar kiti teiravosi, kokiai organizacijai galėtų paaukoti pinigų arba kokių lietuviškų produktų gali įsigyti Taivane. Daug taivaniečių dėvi Taivano ir Lietuvos draugystės kaukes. Dabar ypač didelė garbė būti lietuviu. Anksčiau tekdavo ilgai pasakoti, kur yra Lietuva, o dabar jau nebereikia, iškart žino“, – pasakoja Taivano lietuvių bendruomenės pirmininkė.

Tą patį paliudijo Taivano lietuvė Giedrė, sakydama, kad „kai paklausia, iš kur esame, ir pasakome, kad iš Lietuvos, vis daugiau žmonių žino, kas yra Lietuva, nebereikia aiškinti, kas čia per šalis“.

Tiek ji, tiek kiti pašnekovai tvirtina dažnai sulaukiantys padėkos už vakcinas. I. Marazaitė-Lin sakė, kad iš vietinių sulaukia net netikėtų dovanų.

„Esu gavusi ir netikėtų, mielų dovanėlių: atsitiktinai sutikti draugai įduoda kokią smulkmenėlę, pavyzdžiui, ką tik iš ūkininkų nupirktą moliūgą, arba nakvynės namų savininkai atneša itin skanių savo išaugintų kriaušių. Žmonės išreiškia dėkingumą ir tai mane dažnai sujaudina“, – pasakojo pašnekovė.

O štai Taivane gyvenantis lietuvis Ričardas pasidalijo žinutėmis, kurių sulaukia iš taivaniečių draugų. Jose reiškiamas dėkingumas už draugystę ir palaikymą.

„Ačiū iš Taivano už jūsų draugystę“, „Esame labai dėkingi už tai, ką Lietuva padarė Taivanui“, „Norėčiau, kad Taivanas ir Lietuva galėtų draugystę išlaikyti amžinai“, – rašoma žinutėse.

Diplomatinio statuso neturės

Ketvirtadienį veiklą pradėjusi taivaniečių atstovybė atidaryta su tikslu plėtoti ekonominius ryšius su Indijos ir Ramiojo vandenyno regiono šalimis, žurnalistams po atidarymo teigė Užsienio reikalų ministerija.

„Manome, kad ekonominiai ryšiai, sudaryti su demokratinėmis valstybėmis, yra tvaresni, ilgaamžiškesni, jie yra labiau grįsti teisės viršenybės principu, dėl to yra labiau atitinkantys Lietuvos interesus“, – sakė užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Vis dėlto jo atstovė Vytautė Šmaižytė-Kuliešienė BNS atsiųstame komentare pabrėžė, kad „ši atstovybė neturės diplomatinio statuso“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt