Aktualijos

2021.11.22 19:59

Išeiti iš namų – tik dėl rimtos priežasties: Austrijos lietuvė papasakojo, kaip šalis pasitiko griežtą karantiną

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.11.22 19:59

Nuo pirmadienio Austrijoje įsigaliojo karantinas visiems gyventojams. Austrija praneša, kad nuo vasario laukia ir dar griežtesnės priemonės – bus įvedamas privalomas skiepijimas visiems gyventojams. Kaip austrai priima šiuos ribojimus, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ pasakojo LRT bendradarbė Austrijoje Daiva Trečiokaitė.

Anot jos, ankstų pirmadienio rytą atrodė, kad šalyje gyvenimas teka įprasta vaga: vaikai ėjo į mokyklas, žmonės skubėjo į darbus. Tiesa, apie pietus miestas ištuštėjo. Lietuvė sako, kad judriausios apsipirkimo gatvės buvo praktiškai tuščios, mat nedirba nei parduotuvės, nei restoranai.

„Jokie renginiai nevyksta, žmonės dirba iš namų, kurie gali dirbti iš namų“, – teigia D. Trečiokaitė.

Nors Austrijoje įsigaliojo griežtas karantinas, mokymo įstaigos vis dar atidarytos: likti namuose ar eiti į mokyklą – spręs mokinių tėvai

Ji pažymi, kad mokyklos liko atviros, tačiau visi privalo dėvėti kaukes arba respiratorius. Taip pat vaikai kiekvieną savaitę po kelis kartus testuojami – tiek PRG, tiek antigenų testais.

„Pirmadienio duomenimis, mokyklose buvo 70 proc. vaikų. (...) Buvo atsisakyta nuotolinio mokymo, hibridinio mokymo taip pat atsisakyta ir nuspręsta, kad jeigu vaikas bus namuose, jam bus pateikiami tokie mokymo paketai. Jis turės atsiimti iš mokyklos tam tikras užduotis ir jas atlikti. Dauguma vaikų, jei jų klausi, nori eiti į mokyklą, nes jiems jaukiau, geriau būti su bendraamžiais“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje kalbėjo pašnekovė.

Tiesa, savaitgalį, prieš įsigaliojant karantinui, šalyje vyko protestai. Kaip pasakoja D. Trečiokaitė, šeštadienį Vienoje buvo susirinkę apie 40 tūkst. žmonių.

„Buvo pasinaudota proga, kai dar buvo galima registruoti demonstracijas. (...) Policija stebėjo, ėmėsi veiksmų, buvo tam tikrų lengvų susirėmimų. Tačiau tas didelis skaičius žmonių reiškia, kad šia galimybe pasinaudojo nuolatiniai demonstrantai, ypač Laisvės partijai priklausantys, kurie išnaudoja kiekvieną didesnę galimybę, be abejo, jie yra prieš visus reikalavimus, kurie dabar įsigalioja Austrijoje.

Čia galimybę rado ir ekstremalūs dešinieji, ir nacionalsocialistai. Jie palietė vis dar jautrią austrams temą – Holokausto temą“, – sako pašnekovė.

Dalis protestuotojų, į mitingą sukviesti kraštutinių dešiniųjų politinės partijos, buvo prisisegę geltoną žvaigždę su užrašu „neskiepytas“, primenančią Dovydo žvaigždę, kurią naciai vertė žydus dėvėti per Holokaustą.

Anot D. Trečiokaitės, mitinge dalyvavo ir kiti gyventojai, kurie yra nepatenkinti įvedamais ribojimais ir priešinasi nuo kitų metų vasario įvedamam visuotiniam skiepijimui.

Lietuvė pasakoja, kad sekmadienį demonstracija vyko trečiame pagal dydį Austrijos mieste – Lince. Buvo registruota 600 žmonių demonstracija, o susirinko 6 tūkstančiai. „Gana didelė žmonių dalis nepatenkinta tokiais reikalavimais“, – pažymi LRT bendradarbė.

Ji sako, kad visuomenę bandoma nuraminti ir įtikinti tuo, kad kiekvienas žmogus valstybėje turi tam tikrų teisių, bet ir tam tikrų įsipareigojimų, o dabar būtent atėjo laikas, kai reikia vykdyti įsipareigojimus.

LRT.lt primena, kad Austrijoje grąžinti ribojimai – griežčiausi Vakarų Europoje pastaraisiais mėnesiais. Nuo pirmadienio šalies gyventojai negali eiti iš namų, išskyrus į darbą, apsipirkti būtiniausių prekių ir pasportuoti.

Alpių valstybė nuo vasario 1 d. taip pat įveda privalomą vakcinavimą ir drauge su Vatikanu bus vienintelės Europoje, kur taikomas toks reikalavimas.

Austrijos sprendimas panaikina ankstesnius pažadus, kad griežti viruso apribojimai bus praeitis. Vasarą tuometinis kancleris Sebastianas Kurzas paskelbė, kad pandemija baigėsi. Tačiau skiepijimo dažnis, rekordinis atvejų ir didėjantis mirčių skaičius privertė Vyriausybę atsisakyti šių drąsių teiginių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt