Aktualijos

2021.11.21 19:33

Svarbiausios savaitės naujienos iš Lietuvos: priimtas sprendimas dėl galimybių paso nuo 12 metų ir paankstinta revakcinacija

LRT.lt2021.11.21 19:33

Izoliacijos tvarkos pokyčiai, sprendimas galimybių pasą taikyti ir vaikams nuo 12 metų, paankstinta revakcinacija, įtampa dėl migrantų krizės valdymo, – portalas LRT.lt trumpai pateikia svarbiausius šios savaitės įvykius ir temas iš Lietuvos.

Su COVID-19 susijusios naujienos

Per šią savaitę Lietuvoje patvirtinta 12 331 naujas COVID-19 atvejis. Iš viso Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo 455 tūkst. žmonių.

Koronavirusas šią savaitę nusinešė 199 gyvybes. Nuo COVID-19 ligos iki šiol Lietuvoje mirė daugiau 6,5 tūkst. asmenų.

Lietuvoje mažiausiai vieną skiepo dozę yra gavę 66,3 proc. gyventojų.

Kaukių dėvėjimo reikalavimai. Nuo šios savaitės pirmadienio galima dėvėti tik medicinines kaukes arba respiratorius ten, kur jų dėvėjimas yra būtinas.

Izoliacijos tvarkos pokyčiai. Nuo lapkričio 17 dienos po aukštos rizikos kontakto su COVID-19 sergančiu asmeniu izoliuotis turės ir tie, kurie nuo COVID-19 yra pasiskiepiję prieš daugiau nei 120 dienų. Izoliacija, anot SAM atstovų, tokiems asmenims bus taikoma, kol bus gautas neigiamas PGR testo rezultatas.

Sprendimai dėl galimybių paso. Vyriausybė šią savaitę nusprendė, kad galimybių paso nuo gruodžio 28 dienos reikės ir vaikams nuo 12 metų. Jo nebus reikalaujama einant į mokyklą ar užsiimant popamokine veikla.

Nuo šios datos keičiasi ir galimybių paso galiojimo terminas. Numatoma, kad galimybių pasas galios 7 mėnesius, arba 210 dienų, po to, kai žmogus pasiskiepija pagal visą skiepijimo schemą. Praėjus šiam laikotarpiui gyventojas galės atlikti antikūnų testą. Jei antikūnų organizme bus pakankamai, tai bus užfiksuojama ir galimybių pasas bus pratęstas. Jei antikinų nepakaks, reikės skiepytis trečiąja vakcinos doze. Jei antikūnų nepakaks, o gyventojas nesiskiepys, jo galimybių pasas nustos galioti.

Nuo gruodžio 1 dienos atsiras galimybė bent kartą antikūnų testą atlikti nemokamai.

Plačiau apie priimtus sprendimus skaitykite ČIA.

Paankstinta revakcinacija. Nuo lapkričio 17 dienos, trečiadienio, visi pilnamečiai gyventojai gali revakcinuotis trimis vakcinomis: „Comirnaty“ („Pfizer“) arba „Janssen“ stiprinamoji dozė skiriama, praėjus keturiems mėnesiams po visos vakcinacijos, „Spikevax“ (gam. „Moderna“) – po šešių mėnesių. Trečiadienį skiepijimo centruose nusidriekė eilės, o žmonių buvo fiksuojama dvigubai daugiau nei įprastai.

Mamų protestas

Pirmadienį prie Vyriausybės būriavosi mamos, protestuojančios prieš galimybių paso įvedimą vaikams nuo 12 metų. Kaip skelbia akcijos rengėjai, taip siekta atkreipti valdžios dėmesį į tai, jog, anot protesto dalyvių, galimybių paso įvedimas diskriminuotų vaikus ir sukeltų psichologinių problemų ypač jautriai paauglių amžiaus grupei.

Kai kurios mamos protestavo basomis, nepaisydamos žemos oro temperatūros. Protesto vietoje taip pat uždegta žvakių.

Padėtis pasienyje

Šią savaitę Baltarusijos diktatorius Aliaksandras Lukašenka ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel surengė telefonines derybas dėl migrantų krizės. Šią žinią skirtingai įvertino Lietuvos politikai.

Interviu BBC Gitanas Nausėda sakė palaikantis A. Merkel mėginimą spręsti krizę prie rytinės ES sienos. Tuo metu užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis ir premjerė Ingrida Šimonytė išreiškė skepticizmą šiuo klausimu.

Dar didesnė įtampa kilo paaiškėjus, kad Vokietijos kanclerė buvo informavusi Lietuvos prezidentą apie skambutį. Tai virto žinučių detektyvu: G. Nausėda teigia, kad ši žinia buvo perduota Vyriausybei, o G. Landsbergis tvirtino jokių žinučių negavęs ir apie skambutį sužinojęs tviteryje.

Taip pat šią savaitę pasirodę tyrimo rezultatai atskleidė, kad susiduriant su neteisėtai sieną kirtusių migrantų iš Baltarusijos krize Lietuvoje stiprėja neigiamas požiūris į pabėgėlius.

Pokyčiai dėl bedarbių

Dukart per pusmetį atsisakęs tinkamo darbo Užimtumo tarnyboje užsiregistravęs žmogus iš jos sąrašų gali būti išbrauktas – tokius pokyčius siūlo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Kaip nurodo socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė, tokiu būdu bus siekiama mažinti piktnaudžiavimą sistema, tačiau pirmiausia bus siekiama nustatyti, ar žmogus darbo atsisakė dėl kylančių problemų, ar dėl to, kad iš tiesų dirba šešėlyje.

Anot ministrės, kol kas projektas derinamas su socialiniais partneriais, dėl jo ketinama diskutuoti ir Trišalėje taryboje. Tikimasi, kad Užimtumo įstatymo pakeitimai Seimui būtų pateikti dar šioje kadencijoje.

Nukeltas Petro Cvirkos paminklas

Penktadienį Vilniuje nukeltas paminklas Petrui Cvirkai. Prestižinėje sostinės vietoje jis stovėjo 62 metus, nuo 1959-ųjų. Socrealistinės skulptūros autorius – lietuvių dailės klasikas Juozas Mikėnas. Pagarbos akcentas sovietmečio veikėjui ir rašytojui kėlė diskusijų nuo nepriklausomybės atkūrimo.

Paveldosaugos ekspertų komisija rugpjūtį paminklą išbraukė iš Kultūros vertybių registro, tam pritarė ir sostinės taryba.

Skveras, kuriame stovėjo paminklas, rugsėjo pabaigoje buvo pripažintas saugoma vertybe. Erdvę ketinama palikti miestiečiams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt