Aktualijos

2021.11.07 20:16

Svarbiausios savaitės naujienos iš Lietuvos: Nausėdos veto dėl mokamų testų nesiskiepijusiems darbuotojams ir sprendimai dėl energijos kainų

LRT.lt2021.11.07 20:16

Prezidento veto dėl mokamų testų nepasiskiepijusiems darbuotojams, prezidento Valdo Adamkaus 95-erių metų jubiliejus, sprendimai dėl energijos kainų, Lietuvos planai, siekiant prisidėti prie klimato kaitos stabdymo, – portalas LRT.lt trumpai pateikia svarbiausius šios savaitės įvykius ir temas iš Lietuvos.

Su COVID-19 susijusios naujienos

Per šią savaitę Lietuvoje patvirtinta 18 925 nauji COVID-19 atvejai. Iš viso Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo 427 tūkst. žmonių.

Koronavirusas šią savaitę nusinešė 229 gyvybes. Nuo COVID-19 ligos iki šiol Lietuvoje mirė daugiau nei 6 tūkst. žmonių.

Lietuvoje mažiausiai vieną skiepo dozę yra gavę 65,2 proc. gyventojų.

Prezidento veto dėl mokamų testų. Prezidentas Gitanas Nausėda šią savaitę vetavo įstatymo projektą, kuriuo numatoma, kad nuo COVID-19 nepasiskiepiję darbuotojai nuo gruodžio 1 dienos turėtų testuotis savo lėšomis. Prezidentas kritikavo įstatymą, sakydamas, jog reikėtų vengti visuomenę skaldančių ir pasitikėjimą valstybe mažinančių veiksmų.

Tačiau, anot premjerės Ingridos Šimonytės, kadangi skiepai yra nemokami ir jų yra pakankamai, valdžia neturėtų subsidijuoti kai kurių žmonių pasirinkimo nesiskiepyti.

Taip pat ministrė pirmininkė ironizuodama perfrazavo ankstesnius Gitano Nausėdos žodžius, sakydama, kad prezidentūra tokiu sprendimu nutarė stabdyti skiepijimo procesą, kad nebūtų pasiektas „ambicingas prezidento tikslas“.

Vis dėlto Seimas po pirmo balsavimo G. Nausėdos veto dėl Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pakeitimo linkęs atmesti. Galutinį sprendimą dėl to parlamentas priims kitą savaitę.

Planuojami pokyčiai pasiskiepijusiesiems. Planuojama, kad didelės rizikos sąlytį su sergančiuoju COVID-19 turėję paskiepyti žmonės artimiausiu metu turėtų išsitirti arba 10 dienų izoliuotis. Apie tokius pakeitimus pranešė vyriausioji šalies epidemiologė Loreta Ašoklienė. Sveikatos apsaugos ministerija pažymėjo, kad tokie sprendimai dar nepriimti.

Valdo Adamkaus jubiliejus

Lapkričio 3-iąją Jo Ekscelencija Valdas Adamkus minėjo 95-erių metų jubiliejų. Interviu LRT RADIJUI jis sakė linkintis Lietuvai eiti koja kojon su visu pasauliu, sėkmingai įveikti koronaviruso pandemiją, o jaunajai kartai būti patriotiškai ir atsakingai visuomenei. Visą interviu skaitykite ČIA.

Šia proga pristatyta ir jo biografija „Adamkus“, kurią parašė profesorius Egidijus Aleksandravičius. Pats V. Adamkus sakė iki knygos pristatymo spėjęs perskaityti šimtą jos puslapių ir tikino, kad kai kurios knygos dalys jį patį nustebino. „Gyvenimas bangavo ir tas bangavimas atsišviečia visoje knygoje“, – pažymėjo V. Adamkus.

Energijos kainos

Seimas šią savaitę pritarė įstatymų pakeitimams, kurie leistų nuo kitų metų pradžios energijos kainas padidinti mažiau, nei jos kiltų nieko nedarant. Esminiai sprendimai:

* Pusmečiui – iki kitų metų liepos – nukeliamas nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimo terminas. Iki šiol dėl elektros tiekėjo nėra apsisprendę maždaug 500 tūkst. vartotojų.

* Siekiant amortizuoti smarkiai augančias šilumos ir dujų kainas gyventojams siūloma išdėstyti jų augimą per penkerius metus – iki 2027-ųjų pabaigos.

* Šilumos gamintojams leista didesnę dalį gamtinių dujų įsigyti ne per biržą, o tiesiogiai iš dujų tiekėjo, jeigu ši kaina neviršija vidutinės biržos kainos.

* Ketinama skirti didesnį dėmesį daugiabučių administratorių priežiūrai.

Įstatymų pakeitimai priimti skubos tvarka, jiems dar turėtų pritarti prezidentas.

Dujos gyventojams nuo sausio turėtų brangti 29–34 proc., o elektros kaina reguliuojamiems vartotojams, pasirinkusiems standartinį planą, kiltų 10 proc., sako rinkos reguliuotojo vadovas, pateikęs preliminarius skaičiavimus.

Lietuvos planai dėl klimato kaitos

Antradienį, dalyvaudamas Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencijoje (COP26) Glazge, prezidentas G. Nausėda pabrėžė būtinybę visam pasauliui vienytis stabdant klimato krizę ir akcentavo Lietuvos pasiryžimą būti globalių kovos su klimato kaita sprendimų dalimi. Jo teigimu, iki 2050-ųjų Lietuvos ekonomika bus neutrali klimatui.

„Išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį jau sumažinome 58 proc. Mūsų planas, kuriam pritarė parlamentas, – siekti dar daugiau: iki 2030 metų išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį sumažinti 70 proc., palyginti su 1990 metų lygiu, ir bent 50 proc. mūsų elektros energijos poreikių patenkinti iš atsinaujinančių energijos išteklių“, – konferencijoje dėstė šalies vadovas.

Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos

Vyriausybė iš esmės pritaria Alkoholio kontrolės įstatymo pataisoms, kurios panaikintų kai kuriuos alkoholio ribojimus. Ministrų kabinetas siūlo leisti stipriojo alkoholio įsigyti ir 18-mečiams. Premjerė I. Šimonytė sako, kad Vyriausybės pritarimas leisti įsigyti alkoholio 18-mečiams argumentuojamas tuo, kad jie yra suaugę žmonės.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) išreiškė nepritarimą šioms pataisoms, tačiau sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys jas palaikė ir pažymėjo, kad politiką formuoja jis bei komanda.

Be kita ko, siūloma suteikti galimybę savivaldybėms apsispręsti, kuriose viešosiose vietose būtų galima vartoti alkoholį.

NPD didinimas

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas pritarė Vyriausybės siūlymui neapmokestinamąjį pajamų dydį kitąmet didinti 60 eurų iki 460 eurų. Didžiausią naudą pajustų uždirbantieji minimalų darbo užmokestį. Jiems atlyginimas į rankas augtų 65 eurais.

Buvusio ULAC vadovo grąžinimas į pareigas

Teismas nusprendė, kad buvęs Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovas Saulius Čaplinskas iš pareigų atleistas nepagrįstai, jis skubos tvarka grąžinamas į pareigas.

„Šiuo metu jau yra pasirašytas sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio įsakymas dėl Sauliaus Čaplinsko grąžinimo į Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktoriaus pareigas nuo lapkričio 5 dienos“, – penktadienį pranešė ministerija.

Šis teismo sprendimas dar gali būti skundžiamas. Ministerija nenurodė, ar rengiasi tai daryti. Sprendimą atleisti S. Čaplinską priėmė dar buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, o dabartinis ministras A. Dulkys teigė neturintis pagrindo šio sprendimo pakeisti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt