Aktualijos

2021.10.25 18:43

Lietuvė iš galingos liūties nuplautos Sicilijos: taip atrodo pekla žemėje

Kristina Kybartaitė, LRT.lt2021.10.25 18:43

Sekmadienio vakarą Italijos salos Sicilijos rytuose kilo galinga audra. Liūtis plovė Katanijos ir Skordijos miestus, fiksuotos nuošliaužos ir potvyniai, uždaryti kai kurie keliai. Dalyje Sicilijos paskelbtas raudonasis pavojaus signalas tebegalioja ir pirmadienį. Saloje daugiau nei dešimt metų gyvenanti lietuvė Simona Crisafulli sakė, kad tokios audros jau seniai nebuvo tekę matyti.

Sekmadienį kilusi audra pridarė daugybę nuostolių, o ugniagesiai gelbėtojai Katanijos ir Skordijos miestuose darbavosi visą naktį. Italijos spauda praneša, kad iš vandens apsemto mikroautobuso teko vaduoti užsienio turistus, taip pat paskelbta vyresnio amžiaus sutuoktinių paieška. Kaip pasakojo įvykio liudininkas, milžiniška vandens ir purvo nuošliauža porą nunešė vos išlipusią iš automobilio.

Iš pradžių skelbta, jog pora rasta ir nugabenta į ligoninę, vėliau Italijos žiniasklaida patikslino, kad rastas vyro kūnas, o jo žmonos vis dar tebeieškoma.

Apie kitus nukentėjusius asmenis kol kas nepranešama.

Teigiama, kad per sekmadienį Katanijoje iškrito 6 mėnesių vidutinis kritulių kiekis. Dėl šios priežasties dalyje Sicilijos paskelbtas raudonasis pavojaus signalas, neveikia mokyklos, o Katanijos provincijoje uždaryti ir parkai, kapinės.

Dėl prastų oro sąlygų sutrikęs ir lėktuvų eismas – skrydžiai buvo nukreipiami į kitus netoliese esančius oro uostus. Viename iš lėktuvų, turėjusių nusileisti Katanijos oro uoste, buvo ir Sicilijoje gyvenanti lietuvė S. Crisafulli.

„Mano vyras sako: kiek gyvenu, nepamenu, kad būtų buvę tiek žaibų, realiai – kas sekundę“, – LRT.lt sakė ji.

Feisbuke pasidalijusi vaizdo įrašu iš automagistralės, tautietė rašė, kad tokios audros jau seniai nemačiusi.

„Savo mašiną galime drąsiai pervadinti amfibija (vandens autostradoje – iki langų, greičiau kaip 40–50 km/val. nepajudėsi, nes nieko nematyti). <...> Nieko panašaus seniai nemačiau. Rytoj – vis dar raudonasis pavojaus signalas. Mokyklos Mesinoje ir rajone – uždarytos. Šiandien Katanijos oro uostas nepriėmė lėktuvų, visus kreipė į Komiso (1,5–2 val. nuo Katanijos) arba Lamecijos (apie 6 val. nuo Katanijos) oro uostą. <...> Taip atrodo pekla žemėje“, – rašė S. Crisafulli.

Kaip moteris pasakojo portalui LRT.lt, nors pietuose liūtys nėra neįprastas reiškinys, tokių stiprių audrų pasitaiko labai retai.

„Liūčių būna, bet tikrai ne taip dažnai ir ne tokiu metų laiku, ne tokio stiprumo, – sakė ji. – Raudonasis pavojaus signalas reiškia, kad itin pavojinga, itin didelė nuošliaužų, užtvenkimų rizika.“

Sicilijoje dėl galingos audros paskelbtas raudonas pavojaus signalas: fiksuotos nuošliaužos ir potvyniai

Pašnekovės teigimu, toks pavojaus signalas buvo skelbiamas 2009-aisiais, kai praūžusi audra rytinėje salos dalyje sukėlė skaudžių padarinių. Tuomet purvo nuošliaužos ir galingos vandens srovės gretimame miestelyje nuo ten, kur gyvena S. Crisafulli, pareikalavo 36 žmonių gyvybės. Po šios stichijos atkuriamieji darbai truko 10 metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt