Aktualijos

2021.10.20 19:51

Lietuvė iš ilgiausiai karantino režimu gyvenančio Melburno: atrodė, kad šviesa tunelio gale užgeso

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt2021.10.20 19:51

Ilgiausiai karantino režimu pasaulyje gyvenantis Australijos miestas Melburnas ruošiasi švelninti ribojimus. Pasak čia įsikūrusios lietuvės, griežtos taisyklės ne vieną mėnesį varžo gyvenimą, bet padėjo išvengti daugybės mirčių. „Gal ir gautume prizą už ilgiausią prabuvimą namuose, o kiek prizų gausime už visas išgelbėtas gyvybes? Nors populiacija Viktorijos valstijoje daugiau nei du kartus didesnė nei Lietuvoje, mirčių skaičius yra daugiau nei penkis kartus mažesnis“, – teigia lietuvė. 

Nuovargis ir gyvenimas nežinomybėje

Beveik trejus metus Australijoje gyvenanti Ieva Sriubaitė portalui LRT.lt pasakoja, kad į Melburną koronavirusas sugrįžo šių metų rugpjūčio viduryje. Tiesa, nors buvo įvesti panašūs ribojimai kaip pernai, žmonių nuotaikos šį kartą kitokios, pažymi lietuvė.

„Pastebėjau, kad žmonės ne tokie aktyvūs socialiniame gyvenime ir nebe tokie kūrybingi. Matyt, ir kepinių mažiau, ir vaizdo vakarėliai prarado populiarumą, ir vakarais dėliojamos dėlionės nebėra tokios įdomios.

Man pasirodė, kad žmonės iš tikrųjų pavargo. Juk pirma pavara toli nenuvažiuosi. Šiuo metu visi gyvena ateitimi, nes mūsų judėjimo laisvė yra apibrėžta gautų vakcinos dozių skaičiumi. Gal tai buvo planas iš pat pradžių – juk skiepijimosi tempai dabar vieni aukščiausių pasaulyje. Pradėjome taip tingiai ir lėtai, bet jau aplenkėme Lietuvą“, – komentuoja pašnekovė.

I. Sriubaitė sako karantine ieškanti pliusų. Anot lietuvės, iš pradžių gyventi karantino sąlygomis buvo netgi įdomu, bet pandemijai nesitraukiant darėsi vis sunkiau.

„Kas trunka per ilgai, tampa nebe taip įdomu. Sunkiausia, matyt, buvo gyventi nežinomybėje, ypač įžengus į karantiną, kurio sąlygomis gyvename dabar. Iš pradžių atvejų skaičius didėjo, valstijos valdžia neturėjo ilgalaikio plano ir atrodė, kad užgeso šviesa tunelio gale.

Matyt, kaip ir daugumai Australijoje gyvenančių lietuvių, tai reiškė, kad kelionė į Lietuvą norint pamatyti artimuosius ir pabūti kartu tapo dar tolimesnė. Tai buvo ir vis dar yra sunkiausia“, – mintimis dalijasi I. Sriubaitė.

Ji pasakoja, kad šiuo metu praktiškai visas nebūtinų prekių ir paslaugų sektorius yra uždarytas, kavinės ir restoranai maistą tiekia tik išsinešti. Apibrėžtas ir atstumas, kokiu galima nutolti nuo namų.

„Pirmais karantino mėnesiais subraižėme visus takelius, esančius 5 kilometrų spinduliu nuo namų, o dabar braižome tolimesnius, nutolusius iki 15 kilometrų nuo namų. Svečių pasikviesti vis dar negalime, tačiau lauke leidžiama susitikti su vienu žmogumi. O jei tu ir keturi tavo draugai pasiskiepiję, galite krautis iškylos krepšį“, – sako lietuvė.

Laukiama ribojimų švelninimo

Vis dėlto nuo spalio 21 dienos vidurnakčio Melburne ir kai kuriose Viktorijos valstijos dalyse gyvenimas taps laisvesnis. Kai kurie ribojimai bus atšaukti pasiekus 70 proc. vyresnių nei 16 amžiaus gyventojų, pasiskiepijusių nuo COVID-19, rodiklį.

Melburne komendanto valanda ir leidimas nuo namų nutolti tik per 15 kilometrų bus atšaukiamas, tačiau kelionių ribojimai tarp Melburno ir regioninės Viktorijos išliks, pranešė „ABC News“.

Daugumoje lauke esančių laisvalaikio erdvių, tokių kaip kavinės, kino teatrai ir baseinai, bus galima priimti iki 50 žmonių, laikantis tankumo reikalavimo. Uždarose patalpose galės būti iki 20 žmonių tuo atveju, jei visi pasiskiepiję.

Regioninėje Viktorijoje, kurios didžiojoje dalyje jau galioja švelnesni ribojimai, uždaroje patalpoje galės būti 30 visiškai paskiepytų žmonių, o lauke esančiose susibūrimo vietose bus leidžiama rinktis iki 100 žmonių, rašo „ABC News“.

Kaukės išlieka privalomos tiek patalpose, tiek lauke, tačiau jų dėvėjimo taisyklės lauke pasikeis, kai Viktorija pasieks 80 procentų visiškai paskiepytų gyventojų rodiklį, žada Viktorijos premjeras Danielis Andrewsas.

Šiuo metu Viktorijos valstijoje, kaip skelbia „ABC News“, viena vakcinos doze paskiepyta per 89 proc. vyresnių nei 16 amžiaus gyventojų, abiem dozėmis – per 69 proc. gyventojų. Pasak I. Sriubaitės, prognozuojama, kad lapkričio pradžioje Viktorija turėtų peržengti 80 proc. visiškai paskiepytų gyventojų ribą.

Tiesa, lietuvė pažymi, kad naujų COVID-19 atvejų skaičius nuo karantino pradžios augo. Didžioji dalis fiksuojama pačiame Melburne, bet kreivė kyla ir Viktorijos valstijoje.

„Nors pastaraisiais mėnesiais gyvenome griežtomis karantino sąlygomis, su delta atmaina susidoroti tikrai sudėtinga. Iš tikrųjų sunku pasakyti kodėl: ar tai ypač greitai plintanti atmaina, ar visuomenės imuniteto stoka, o gal tiesiog žmonės pavargo. Pavargo rodyti pavyzdį, pavargo laikytis taisyklių ir prarado tikėjimą.

Ar susirgimų skaičius stabilizuojasi? Tikriausiai ne. Kol kas dar neaišku, ar jau pasiekėme aukščiausią piko tašką“, – komentuoja pašnekovė.

Per pastarąją parą Viktorijos valstijoje patvirtinta daugiau nei 1 800 atvejų. Iš viso Viktorijos valstijoje nustatyta 70 tūkst. 998 atvejai ir 993 mirtys.

Verslininkai pasitelkia išradingumą

I. Sriubaitė patvirtina, kad pandemija ir dėl jos įvesti suvaržymai neabejotinai paveikė verslą.

„Melburno miesto žavesį sukūrė smulkieji verslininkai: jaukios kavinukės, butikai, restoranai ir barai su kasdien gyva muzika pasibarstė per visus Melburno rajonus sukurdami be galo gyvą atmosferą. Kiekvienas gyvenamasis rajonas turi savo centriuką, geriausią baristą ir gatvės muzikantus. Jie visi vieni kitus pažįsta.

Karantinas, žinoma, pavogė didelę dalį žavesio. Gatvėse rečiau skamba muzika ir aplink restoranus bėgioja tik „Uber“ vairuotojai. Vis dėlto kai kurie verslininkai suklestėjo. Matyt, niekada nesu mačiusi tiek žmonių, ryte laukiančių kavos išsinešti. Ten kasdien laukiu ir aš“, – pasakoja lietuvė.

Ji sako pastebinti, kad per šį karantiną verslininkai demonstruoja išradingumą ir siūlo įvairių idėjų miesto gyventojams.

„Galima kokteilius užsisakyti į namus, dalyvauti alaus degustacijoje per vaizdo platformą, vietinės kavinės organizuoja iškylas lauke ir čia pat kepa visokius skanėstus. Visi sukasi ir zuja kaip tik gali. Melburniečiai rodo didelę iniciatyvą palaikyti smulkiuosius verslininkus, tačiau ar to pakaks – sunku pasakyti“, – kalba I. Sriubaitė.

Anot jos, daug lėšų smulkiajam verslui ir darbą praradusiems žmonėms skiria valdžia, todėl ekonomika po truputį sukasi. „Tačiau mes visi žinome, kad dabar skirtos lėšos kris ant ateinančių kartų pečių“, – priduria pašnekovė.

Ruošiasi atverti šalies sienas

Kol kas ribojimai švelninami viduje, bet Australija planuoja atverti ir išorės sienas. Tai nutiks, kai vakcinacijos lygis šalyje pasieks 80 proc.

Kaip pasakoja I. Sriubaitė, išvykti iš Australijos buvo galima visada, nors surasti tinkamą skrydį – nelengva. Vis dėlto grįžti į šalį gali tik Australijos piliečiai, o ir atvykstančiųjų skaičius iki šiol buvo griežtai ribojamas.

„Žadama, kad nuo kito mėnesio pasiskiepiję atvykėliai nebeturės priverstinai izoliuotis karantino viešbutyje. Izoliacija bus sutrumpinta nuo keturiolikos iki septynių dienų ir atvykstantieji galės izoliuotis namuose. Griežtesnės taisyklės bus taikomos tiems, kurie nėra pasiskiepiję.

Deja, šie nauji pokyčiai paveiks tik Australijos piliečius ir nuolatinius gyventojus. Laikinosios vizos turėtojai, turistai šiais pokyčiais džiaugtis dar negalės“, – komentuoja Iietuvė.

Iš viso Australijoje nuo pandemijos pradžios nustatyta per 130 tūkst. COVID-19 ligos atvejų ir 1 448 mirtys. Šalyje vakcinavimo kursą yra baigę 70 proc. vyresnių nei 16 metų gyventojų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt