Aktualijos

2021.10.20 12:05

Ligoniai koridoriuose, gydytojų trūkumas – COVID-19 nesuvaldanti Latvija gali prašyti kaimynų pagalbos

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.10.20 12:05

Latvijoje COVID-19 susirgimų skaičius pasiekė tokias aukštumas, kad ligoninėse jau trūksta ne tik lovų, bet ir gydytojų. „Iš tikrųjų žiauri situacija, ji gali lemti, kad prašysime pagalbos iš gretimų šalių, kad atvyktų padėti Latvijos medikams“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ sakė LRT bendradarbis Latvijoje Rolandas Žalnierius. 

Imasi griežčiausių suvaržymų

Kaip pasakojo pašnekovas, prieš savaitę įvesta nepaprastoji padėtis ir tam tikri sugriežtinimai rezultatų nedavė, todėl tenka imtis griežto karantino. Šiai priemonei trečiadienį dar turi pritarti Vyriausybė, bet, pasak lietuvio, neabejojama, kad ministrų kabinetas tam pritars.

„Padėtis ligoninėse tikrai labai sunki. Trūksta lovų ligoniams, trūksta medikų, yra negydomos kitos ligos“, – komentavo R. Žalnierius.

Labas rytas, Lietuva II d. Latvijoje grįžtama prie karantino: nepaprastos padėties įvedimas nepadėjo

Karantinas turėtų įsigalioti nedelsiant – nuo spalio 21 dienos. Pašnekovas vardija, kokios taisyklės lauks gyventojų: nuo 20 val. iki 5 val. ryto galios komendanto valanda, bus uždrausti visi renginiai, apsilankymas sveikatingumo kompleksuose, nedirbs grožio salonai, parduotuvių darbo laikas bus ribojamas, o viešajame transporte keleivių skaičius bus sumažintas iki 50 proc. Lauke galės susitikti iki 10 žmonių iš dviejų namų ūkių.

„Darbas būtų nuotoliniu būdu, mokyklose iki lapkričio 1 dienos planuojama pratęsti atostogas, o paskui mokiniai dar dvi savaites mokysis nuotoliniu būdu“, – pasakojo lietuvis.

Anot R. Žalnieriaus, Latvijos gyventojai supranta, kad situacija sudėtinga, todėl mitingų ar didelių protestų dėl įvestų priemonių nėra. Vis dėlto sąmyšis juntamas, mat jau nuo kitos savaitės nevakcinuoti darbuotojai turės testuotis savo lėšomis, kitaip negalės dirbti, o nuo lapkričio vidurio nepasiskiepiję ir savo funkcijų nuotoliniu būdu negalintys atlikti darbuotojai bus atleidžiami iš darbo.

Vakcinacija vėlavo, netrūksta ir žmonių skeptiškumo

Pasak LRT bendradarbio, tokie griežti sprendimai lėmė, jog ženkliai išaugo skiepijimosi tempai.

„Latvijoje buvo truputį nepasiruošta skiepyti, nesukurta sistema. Kai Lietuvoje ir kitose šalyse vyko normalus skiepijimas, buvo žiniasklaidoje skelbiama apie vakcinas, jų poveikį, skiepų reikalingumą, Latvijoje dar buvo tyla, nebuvo sistemos, nors vakcinos atkeliavo. Pats dirbdamas viešajame sektoriuje laukiau, kol galėsiu pasiskiepyti. Informacija atkeliavo žymiai lėčiau ir viskas prasidėjo lėčiau.

Aišku, yra ir skeptiškumo, todėl vėluojama, bet, įvedus šitą sistemą, kad reikės atsisakyti darbo arba mokėti už testus, žmonės pradėjo masiškai vakcinuotis“, – komentuoja Latvijos lietuvių bendruomenės pirmininkas.

Latvijos sveikatos ministras: „Stovime ant bedugnės krašto“

LRT.lt primena, kad nuo spalio 11 dienos Latvijoje trims mėnesiams įvesta nepaprastoji padėtis. Paskelbus nepaprastąją padėtį, daugiausia ribojimų įvesta nepasiskiepijusiems: nuo lapkričio 11 d. jie negalės eiti į darbus – jei negalės atlikti pareigų nuotoliniu būdu, turės būti atleisti. Įvedus nepaprastąją padėtį nepasiskiepijusiems taip pat buvo draudžiama eiti į didžiuosius prekybos centrus bei renginius.

Padėtis Latvijos ligoninėse jau apibūdinama kaip kritinė. Pavyzdžiui, Rygoje esančios Paulo Stradinio klinikinės ligoninės darbuotojai intensyviajai priežiūrai skirtas lovas rikiuoja ligoninės koridoriuje, nes vietos COVID-19 pacientams nebeužtenka.

„Stovime ant bedugnės krašto. Ant bedugnės krašto stovi ir mūsų ligoninių sistema“, – kalbėjo Latvijos sveikatos ministras Danielis Pavliutas.

Susirgimo atvejų daugėja ir mokyklose, klasės izoliuojasi ir mokosi nuotoliniu būdu.

Latvijos valdžia sako, kad būtent vangus gyventojų vakcinavimas lėmė dabartinę situaciją šalyje. Nors darbuotojai suskubo skiepytis, pirmąją dozę yra gavę vos daugiau nei 50 proc. suaugusių Latvijos gyventojų, nors daugelyje Europos šalių nuo koronaviruso visiškai pasiskiepiję apie trys ketvirtadaliai suaugusiųjų.

Latvija yra pirmoje vietoje pasaulyje pagal sergamumo COVID-19 augimą. Per pastarąją savaitę naujų COVID-19 atvejų padaugėjo 49 proc., o pastarųjų dviejų savaičių sergamumo koronavirusine infekcija rodiklis paaugo iki 1307,2 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Šis rodiklis dabar yra didžiausias šalyje nuo pandemijos pradžios.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt