Aktualijos

2021.10.17 20:15

Svarbiausios savaitės naujienos iš Lietuvos: migrantų sąsajos su terorizmu ir planai dėl mokamo testavimo nevakcinuotiems darbuotojams

LRT.lt, BNS2021.10.17 20:15

Į Lietuvą atvykusių migrantų sąsajos su terorizmu, planai apmokestinti testus dėl COVID-19 darbuotojams ir kitų metų biudžeto tvirtinimas – portalas LRT.lt trumpai pateikia svarbiausius šios savaitės įvykius ir temas iš Lietuvos.

Su COVID-19 susijusios naujienos

Per šią savaitę Lietuvoje patvirtinta 16598 nauji COVID-19 atvejai. Iš viso Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo beveik 368,6 tūkst. žmonių.

Koronavirusas šią savaitę nusinešė 198 gyvybes. Nuo COVID-19 ligos iki šiol iš viso Lietuvoje mirė 5429 žmonės.

Lietuvoje bent vieną skiepo dozę yra gavę 63,7 proc. gyventojų.

Stiprinamoji dozė. Lietuvos sveikatos ekspertų taryba patarė stiprinamąja doze nuo koronaviruso skiepyti visus pilnamečius šalies gyventojus.

Sveikatos apsaugos ministerija ruošiasi įteisinti revakcinaciją nuo koronaviruso visiems pilnamečiams gyventojams. Pagal ministro įsakymo projektą, visi vyresni nei 18 metų žmonės stiprinamąja doze galėtų skiepytis praėjus pusmečiui po baigto vakcinacijos kurso.

Įtampa ligoninėse. Daugėjant COVID-19 pacientų, Vilniaus klinikinė ligoninė ir Santaros klinikos priima tik skubius pacientus, stabdo planinę hospitalizaciją.

Mokami testai. Ketvirtadienį parlamentarai per pirmąjį balsavimą pritarė, kad nuo COVID-19 nepasiskiepiję darbuotojai mokėtų už testus. Dėl projekto priėmimo turėtų būti balsuojama kitą savaitę.

Valstybės biudžetas

Vyriausybės pristatytame kitų metų valstybės biudžete numatytas 3,1 proc. bendrojo vidaus produkto valdžios sektoriaus deficitas. Tai rodo, kad Vyriausybė kitąmet vėl išleis daugiau pinigų, nei gaus pajamų.

Neapmokestinamasis pajamų dydis bus didinamas 60 eurų – iki 460 eurų. Visgi pakeitus jo apskaičiavimo formulę darbo pajamos į rankas didėtų tik žmonėms, uždirbantiems iki vieno vidutinio darbo užmokesčio, šiuo metu siekiančio 1566 eurus.

Krašto apsaugos sistemos finansavimas didinamas iki 2,05 proc. BVP, įgyvendinant partijų susitarimą ilgainiui pasiekti 2,5 proc. BVP rodiklį.

Viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimams didinti numatyta 0,5 mlrd. eurų, daugiausia lėšų bus skiriama pedagogų ir medikų algoms.

Minimalus atlyginimas augs nuo 642 iki 730 eurų.

Vidutinė pensija turėtų augti 51 euru – iki 465 eurų, o su būtinuoju stažu – 48 eurais, iki 489 eurų.

Vyriausybė trečiadienį pritarė 2022 metų valstybės biudžeto projektui, toliau jis bus teikiamas Seimui. „Tai yra galimybių biudžetas, jame yra tam tikrų papildomų iššūkių, susijusių su objektyviomis krizėmis“, – sako premjerė Ingrida Šimonytė.

Rinkimai

Į antrąjį Kelmės rajono mero rinkimų turą pateko save išsikėlęs ūkininkas Ildefonsas Petkevičius ir dabartinis savivaldybės administracijos direktorius Stasys Jokubauskas iš Socialdemokratų partijos. Trakų rajone antrajame rinkimų ture varžysis Liberalų sąjūdžio iškeltas savivaldybės administracijos direktorius Andrius Šatevičius ir Lenkų rinkimų akcijos kandidatas, buvęs susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius.

„Atvira Klaipėda“

Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo pirmininkas Gintaras Kryževičius pasirašė siūlymą peržiūrėti bylą, susijusią su Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos sprendimu dėl uostamiesčio naujienų portalo „Atvira Klaipėda“ publikacijos apie viešuosius pirkimus.

100 eurų

Opozicijai pirmą kartą boikotavus balsavimą, Seimui iš antro karto pavyko priimti įstatymą dėl 100 eurų išmokos pasiskiepijusiems vyresniems nei 75 metų senjorams.

Teisėjo atleidimas

Prezidentas Gitanas Nausėda iš pareigų atleido kyšininkavimu įtariamą Kauno teisėją Rimantą Grigą dėl teisėjo vardo pažeminimo.

5G Lietuvoje

Susisiekimo ministerija, valstybės įstaigos bei telekomunikacijų bendrovės antradienį pasirašė memorandumą dėl 5G plėtros Lietuvoje. Pranešta, kad po dviejų savaičių tikimasi surengti 5G dažnio aukcioną.

Energijos kainos

Siekdama amortizuoti smarkiai augančias energijos kainas gyventojams, Vyriausybė pritarė planui išdėstyti elektros ir dujų kainų augimą per penkerius metus, pusmečiui atidėti terminą pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją bei išplėtė kompensacijų už šildymą gavėjų ratą. Siūlymus toliau svarstys Seimas.

Narkotikų dekriminalizavimas

Seimas ketvirtadienį po svarstymo pritarė įstatymų pataisoms, kuriomis siūloma dekriminalizuoti disponavimą nedideliu narkotikų kiekiu be tikslo juos platinti.

Numatyta, kad už narkotinių medžiagų vartojimą be gydytojo paskyrimo būtų skiriama bauda nuo 50 iki 250 eurų, už pakartotinį nusižengimą – bauda nuo 200 iki 350 eurų.

Iki pataisų priėmimo liko vienas balsavimas.

Lošimų pakeitimai

Seimas nusprendė, kad nuo 2022 metų liepos lošimų verslui reikės mokėti vienkartinį mokestį už licenciją, įmonių įstatinis kapitalas bus diferencijuotas, nuotolinių lošimų organizatoriai galės neturėti ir fizinio tinklo. Lošimų verslas kritikuoja nuostatą, kad reikės savivaldos leidimų.

Sąsajos su terorizmu

Pranešta, kad nuo liepą įvestos ekstremalios situacijos pradžios iš Lietuvos jau išsiųsti keturi su terorizmu susiję asmenys. Daugiau nei dešimt tokių asmenų yra stebima, tačiau jie izoliuoti ir, pasak politikų, grėsmės nekelia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt