Aktualijos

2021.10.16 20:24

VRK pirmininkė – apie svarstymus steigti dar vieną apygardą pasaulio lietuviams ir planus dėl internetinio balsavimo

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt2021.10.16 20:24

Atsižvelgiant į pasaulio lietuvių apygardos aktyvumą pernai vykusiuose rinkimuose, svarstoma, kad per kitus rinkimus užsienyje gyvenantys tautiečiai galėtų turėti nebe vieną, o kelias apygardas, pažymi Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Jolanta Petkevičienė. Ji taip pat sako besitikinti, kad per 2024-ųjų rinkimus piliečiai turės galimybę balsuoti internetu.

Apie užsienio lietuvių aktyvumą rinkimuose bei planuojamas naujoves VRK pirmininkė kalbėjo šią savaitę vykusiame nuotoliniame pokalbyje su vienu iš portalo pilietybe.lt įkūrėjų Rimvydu Baltaduoniu.

Suformuota nauja VRK: kas naujo balsuojantiems užsienyje?

J. Petkevičienė atkreipė dėmesį, kad pernai vykusiuose Seimo rinkimuose pasaulio lietuviai buvo dvigubai aktyvesni nei 2016-aisiais.

„2016 m. buvo 20 tūkst. lietuvių, užsiregistravusių ir išreiškusių norą balsuoti užsienyje, o praeitais metais buvo virš 40 tūkstančių. Susidarė didžiulė pasaulio lietuvių apygarda ir tai be galo džiugina. (...) Mes tampame vis pilietiškesni ir tikrai einame į rinkimus turėdami savo nuomonę, balsuojam, dalyvaujam, suvokdami to prasmę“, – dėstė pašnekovė.

Paklausta, ar po praėjusiuose rinkimuose fiksuoto užsienio lietuvių aktyvumo nevertėtų svetur gyvenantiems piliečiams skirti dar vienos apygardos, VRK pirmininkė pažymėjo, kad tokia idėja neatmetama.

„Tai yra politinis klausimas, nes VRK tiesiog organizuoja ir vykdo rinkimus. Mes tikrai nenuspręsim, ar 2, ar 3 apygardos turėtų būti pasaulio lietuviams, bet galiu patikinti, kad šitas klausimas yra svarstomas LR Seime veikiančioje darbo grupėje, kuri rengia rinkimų kodeksą. Tai šis klausimas yra keliamas ir svarstomas“, – kalbėjo J. Petkevičienė.

Ji taip pat pridūrė, kad šiuo metu rengiamas rinkimų kodeksas bus nauja priemonė, jis turėtų suteikti daugiau aiškumo: „Tai būtų konstitucinis įstatymas, unifikuojantis, suvienodinantis daug skirtingų įstatymų: ir savivaldybių rinkimų įstatymą, ir Seimo rinkimų, ir prezidento rinkimų.“

Baimė dėl duomenų saugumo per rinkimus

Per pokalbį buvo aptartos ir su duomenų saugumu susijusios užsienio lietuvių baimės. R. Baltaduonis pažymėjo, kad dalis užsienio lietuvių nerimauja, kad jų duomenys per rinkimus gali būti renkami ir panaudojami, pavyzdžiui, siekiant išsiaiškinti, ar žmogus nėra gavęs kitos šalies pilietybės.

„Ar galite užtikrinti, kad per rinkimus surinkti duomenys nėra naudojami kitiems tikslams ir pilietybių netekimo atvejams?“ – klausė R. Baltaduonis.

VRK pirmininkės teigimu, šie duomenys yra naudojami tik per rinkimus: „Galiu patikinti, kad Lietuvos Respublikoje laikomasi visų teisės aktų, taip pat ir duomenų apsaugos reglamento reikalavimų, ir asmens duomenys yra saugomi teisės aktų nustatyta tvarka. Rinkimų metu tie duomenys yra naudojami tik rinkimams, niekam kitam.“

Viltis dėl internetinio balsavimo

Paklausta apie planus dėl internetinio balsavimo, J. Petkevičienė sakė besitikinti, jog 2024-ųjų prezidento rinkimuose piliečiai jau galės balsuoti internetu. Pirmiausia, anot jos, būtina turėti tokią balsavimo formą reglamentuojantį ir įteisinantį teisės aktą.

„Lietuva po truputį turi keisti savo rinkimų sistemą ir ieškoti palankiausio, optimaliausio ir jai geriausio sprendimo, kalbant apie internetinio balsavimo sistemos modelio parengimą ir, visų pirma, jo įteisinimą. Mano minėtas rinkimų kodekso projektas yra rengiamas ir jame yra projektuojamas atskiras skirsnis, kaip alternatyva galėtų būti ir atskiras internetinio balsavimo pagrindų įstatymas, kokia sistema turėtų veikti Lietuvoje.

(...) Man džiugu, kad dabar ta bendra nuomonė yra, kad tai turi būti atskira informacinė sistema, internetinio balsavimo sistema. Sąsajos bus su daugybe registrų, bet tai turėtų būti saugi, patikima, sklandžiai veikianti atskira internetinio balsavimo sistema“, – dėstė VRK pirmininkė.

Ji taip pat pabrėžė, kad galimybės balsuoti internetu atsiradimas nereikštų, kad žmonės negalės eiti balsuoti fiziškai. „Daug kam, galbūt ir užsienyje gyvenantiems lietuviams, yra šventė ateiti į diplomatinę atstovybę ir balsuoti. Tai tikrai išliks ir vienas, ir kitas balsavimo būdas“, – komentavo J. Petkevičienė.

Visas pokalbis su VRK pirmininke.

Suformuota nauja VRK: kas naujo balsuojantiems užsienyje?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt